Menu

Dünyadaki yabani kedi türleri


vahşi kediler

Yer yüzünde, en geniş türe sahip canlı türlerinden biri olan kedi familyası her zaman ilgimizi çekmiştir. Bunların en büyük cüsselileri aslan, kaplan, leopar ve jaguar gibi türlerdir.

Bildiğimiz pek çok tür olsa da pek fazla görmediğimiz ve soyları tehlike altında olan başka kedi türleri de mevcuttur.

İşte, pek görmediğimiz dünyadaki yabani kedi türleri;

afrika altın kedi


Afrika Altın Kedisi: Bilimsel adı Profelis aurata olan bu kedi cinsi de soyu tehlike altında olan türlerden biridir. Yaşam alanları yağmur ormanları ve ekvotoral Afrika’dır. Oldukça az görülen bir tür olan kedinin boyu 80 cm’e ağırlığı da yaklaşık 36 kg’a kadar çıkmaktadır.

and kedisi


And Kedisi: Bilimsel adı Leopardus jacobita olan bu kedi türünün nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya. Çok az rastlanan bu kedi türünün yaşam alanları Bolivya, Arjantin, Peru ve Şili’nin dağlarıdır. Boyları yaklaşık 60 cm kadar olan bu türlerin kuyrukları uzun ve tüylüdür.

balıkçı kedi


Balıkçı Kedi: Bilimsel adı Prionailurus viverrinus olan bu kedi türü de nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir türdür. Güney ve Güney Doğu Asya’nın su bulunan bölgelerinde yaşayan Balıkçı Kedi, kedi ailesinin en iyi yüzücüsüdür.

benekli kedi


Benekli Kedi: Bilimsel adı Felis Margarita olan ve nesli tehdit altında olan Afrika çöllerinde, Arap yarımadasında ve batı Asya’da yaşayan bu kedi, normal kedi boyutlarında olup daha kalın ve uzun tüylere sahiptir. Avlanması yasaklanmış olan kedi türlerindendir.

Caracal, Felis caracal, Augrabies Falls National Park, N. Cape, South Africa


Karakulak: Bilimsel adı Caracal caracal olan bu kedi türü Afrika ve Asya’da bulunmaktadır. Boyları yaklaşık 90 cm kadardır. Suzuzluğa dayanıklı olan Karakulak dağlarda ve çöllerde yaşamaktadır.

margay


Margay: Bilimsel ismi Leopardus wiedii olan kedi türü, soyu tehlike altında olan türlerden biridir. Yaşam alanları Meksika ve Brezilya’yı kapsamaktadır. Bacakları uzun ancak normal kedi boyutunda olan bu kedi türü mükemmel bir tırmanma ustasıdır.

pallas kedisi


Pallas Kedisi: Bilimsel adı Otocolobus manul olan kedi türünün de soyu tehlike altındadır. Çok tüylü olan bu kedi normal kedi boyutlarındadır ancak daha ağırdır. Nadir görülen bu kediler Doğu Avrupa’dan Sibirya’ya kadar, Asya ve Orta Doğu’da yüksek yerlerde yaşamaktadır.

serval


Serval: Bilimsel adı Leptairulus serval’dır. Afrika’nın geniş ovalarında yaşayan bu kedinin Boyu yaklaşık 120 cm kadardır.  Zekası oldukça yüksek olan kedi, uzun bacakları ve küçük başıyla avlarını yüksek otların arasında rahatlıkla kovalar.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.