Menu

Dünyadaki komünist rejimli son 5 ülke


komünist ülkeler

20. yüzyılda Sovyet etkisi büyüdükçe komünizmi benimseyen ülke sayısı 24’e ulaşmıştı. Bu durum nispeten kısa ömürlü oldu, çünkü SSCB çökmüştü. Bundan sonra, birçok ülkede komünizm yerini çoğulcu demokrasiye bırakmaya başladı. Fakat, Çin Halk Cumhuriyeti’nin etkisi ve koruması altında hala komünizmle yönetilen beş ülke daha var. Birçok komünizmle idare edilen ülkede küresel ekonomik nedenlerden dolayı değişimler olmuştur, ancak bu beş ülkede hala komünist miras devam ediyor. İşte, dünyadaki komünist rejimli son 5 ülke;

çin


Çin Halk Cumhuriyeti: 1921 yılından beri komünizm rejimi hakim. 1949 yılında çıkan bir iç savaş neticesinde Çin Komünist Partisi ülkedeki kontrolün tamamını ele geçirdi. 1970’lere kadar Mao’nun etkisinin yüksek olduğu ülke, Deng Xiaoping yönetiminde piyasa ekonomisini benimseyerek süper güç haline geldi.

kuzey kore


Kuzey Kore: İkinci Dünya Savaşı sonrası Japonya’nın yenilmesi, Kore’nin Amerika destekli Güney Kore ve SSCB destekli Kuzey Kore olarak ikiye ayrılmasına neden oldu. Her iki taraf 1953 yılına kadar devam eden Kore Savaşı olarak bilinen bir savaşın içine girdiler. Kuzey Kore, hala kendisini sosyalist bir cumhuriyet olarak tanımlamaktadır. Ancak Kim ailesi tarafından bir diktatörlük gibi yönetilmektedir.

küba


Küba: Asya dışında kalan tek komünist ülke olan Küba, Fidel Castro’nun liderliğinde 1959 yılında devrime sahne oldu. 1961 yılında da bütünüyle komünist rejim hakimiyetine girdi. 1965 yılından bugüne ülkedeki tek parti olan Komünist Parti ile devlet yönetilmeye devam etmektedir. ABD, 1962 yılından bu zamana kadar ambargo uygulamaya devam ediyor.

laos


Laos: Laos’ta 1975 yılında SSCB ve Vietnam tarafından desteklenen komünist bir devrim yapıldı. Bugün hala siyasi ideolojisi Marksizm olan tek partili sosyalist bir cumhuriyet olarak tanımlanmaktadır. Ülke, genraller tarafından yönetilen komünist komite ile yönetilmektedir.

vietnam


Vietnam: I. Çinhindi savaşı sonrasında ikiye ayrılan Vietnam’ın kuzey kısmı SSCB desteği ile hızla komünizme geçti. Güney Vietnam ise ABD desteği ile demokratik bir yönetime sahip oldu. Daha sonra Vietnam Komünist Millet çatısı altında birleşti. 1986 yılına kadar Marksist-Leninist yönetim anlayışına sahipti, ancak ekonomik ve siyasi izolasyon nedeniyle, hayta kalabilmek için kapitalist ilkeleri benimsemek zorunda kaldı.
Son 50 Yorum
  1. Burak Batuhan Gündüz
  2. Alp Çetin
  3. Önder
  4. atlı karınca
  5. mahmut demirkolcu
    • Muzaffer X
    • Küçük Zenci
  6. AHMET ISSEVER

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.