Menu

Dünyadaki en uzun asma köprüler


Asma köprü nedir?

Asma köprü isimli yapı; genelde büyük şehirlerde yoğun trafiği akıtması açısından, aralarında geniş mesafe olan yerlerin arasındaki mesafeyi kısaltabilmesi açısından veya daha da kolay bir işlev olarak bir şehrin birbirine göreceli yakın olan iki yakası arasında bağlantıyı sağlayabilmesi açısından oldukça avantajlı ve kullanılır yapılardır.

Dünyada da pek çok örneği bulunan bu yapılar, toplumlara mühendislik açısından oldukça avantajlı koşullar sağlamış ve geçmişten günümüze ulaşım söz konusu olduğunda kişilerin önüne kolaylık olarak sunulmuştur. Yurtdışında pek çok ülkede çeşitli varyasyonlarla inşa edilmiş asma köprüler bulunduğu gibi, ülkemizde de adı duyulmuş asma köprü inşaatları bulunmaktadır.

Bunlar; Boğaziçi Köprüsü, Fatih Sultan Mehmed Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve Haliç Metro Köprüsü’dür.

1) Akashi-Kaikyo Köprüsü / Japonya: Dünyadaki en uzun köprü olarak bilinen bu köprü, 1998 yılında kullanılmaya başlanmış; Avaci-Kobe şehirlerini birbirine bağlayan yapı olma görevini görmüştür. Uzunluğu 1991 metre olarak hesaplanmıştır.


2) Great Belt Köprüsü / Danimarka Uzunluğu 1624 metre olarak bilinen bu köprü de, Akashi köprüsü gibi 1998 yılında kullanıma açılmıştır.

 3) Runyang Köprüsü / Çin : Pekin ve Shangagi otobanlarını birbirine bağlama görevi gören Runyang köprüsü, Yangtze nehrinin tam üzerinde bulunmaktadır. Açılış tarihi 2005 yılı olan bu köprünün uzunluğu da 1410 metredir.


 4) Humber Köprüsü / İngiltere : Az önce anlattığımız köprülerden çok daha eski olan bu köprü, 1981 yılında hizmete girmiştir. Toplam uzunluğu 1411 metredir.


 5) Jiangyin Suspension Köprüsü / Çin : 1385 metre uzunluğa sahip olan Jiangyin Suspension köprüsü, 1997 yılında toplumun hizmetine sunulmuştur.


6) Tsing Ma Köprüsü / Hong Kong : Bu köprünün en büyük özelliği, araç trafiğine açık olmasının yanında bir yandan da bu köprü aracılığıyla metro yolculuğu yapılabiliyor olunmasıdır. 1997 yılında kullanıma açılan köprünün toplam uzunluğu 1377 metredir.


 7) Verrazano Narrows Köprüsü / ABD Çok eski bir geçmişi olan köprü, 1964 yılında hizmete girmiştir. 1298 metre uzunluğa sahiptir.


 8) Golden Gate Köprüsü / ABD : Bahsi geçen köprülerin en eskisi olan bu köprü, 1937 yılından bu yana kullanılmaktadır. 1280 metrelik bir uzunluğu bulunur.


 9) Höga Kusten Köprüsü / İsveç : 1210 metre uzunluğunda inşa edilen bu körpü, 1997 yılında açılmıştır.


 10) Mackinac Köprüsü / ABD : 1958 yılında hizmete açılan Mackinac köprüsü, 1158 metre uzunluğunda inşa edilmiştir.


 
One Response
  1. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.