Menu

Dünyadaki en büyük şelaleler


Şelaleler, doğanın bizlere sunduğu en muhteşem görselliklerdendir.

Milyonlarca ton suyun, aynı yolu izleyerek bir tepeden aşağı dökülmesi, dakikalarca izlenebilecek keyif verici bir manzaradır.

İşte, kendisine binlerce turist çeken en güzel ve etkileyici şelaleler;

 

1. Iguazu Şelalesiİguazu Şelalesi, Brezilya ve Arjantin sınırında yer almaktadır. İguazu Nehri üzerinde 275 adet şelale bulunmaktadır. Bu şelalelerin çoğunluğu 64 metre yüksekliktedir. En benzersiz olanı ise, U şeklindeki Şeytan Boğazı’dır. Yüksekliği 82 metre, genişliği 150 metre ve uzunluğu 700 metredir.


2. Victoria ŞelalesiVictoria Şelalesi Zimbabwe ve Zambiya sınırında bulunmaktadır. 1.7 km genişliğinde ve 108 metre yüksekliğindedir.


3. Niagara ŞelalesiNiagara Şelalesi Ontario ve New York şehirlerinin arasında yer almaktadır. Her sene 14 milyon turist, şelaleyi görmek ve bu muhteşem ana tanıklık etmek için, dünyanın dört bir yanından burayı ziyaret etmektedir.


4. Angel Şelalesi: Asıl ismi Salto Angel’dır. Dünyanın en yüksekten akan şelalesidir. Yüksekliği 978 metre olup, yaklaşık 800 metreden serbestçe aşağı düşmektedir.


5. Kaieteur ŞelalesiPotaro Nehri üzerinde ve Guyana yağmur ormanlarının merkezinde konumlanmıştır. Dünya üzerindeki en güçlü şelalelerdendir. 226 metrelik serbest düşüşü ile Niagara’dan  5 kat, Victoria’dan da 2 kat yüksektir.


6. Mavi Nil ŞelalesiEtiyopya’nın kuzeyinde yer alan bu şelaleler, ülkenin en fazla turist çeken ve önemli yerlerinden biridir.


7. Detian ŞelalesiÇin ve Vietnam sınırında yer almaktadır ve dünyanın en büyük dördüncü sınır şelalelerindendir.


8. Gullfoss ŞelalesiGullfoss, İzlanda’daki Beyaz Nehir üzerinde bulunan iki katlı ve 32 metre yüksekliğinde olan bir şelaledir.


9. Huangguoshu şelalesi: Yüksekliği 77.8 metre, genişliği de  101 metredir. Asya’da bulunan 18 şelaleden biridir.


10. Jog ŞelalesiHindistan’ın en yüksek şelalelerinden biridir. 253 metre yükseklikten aşağı dökülen şelaleyi Sharavathi Nehri beslemektedir. Muson yağmurları döneminde muazzam bir kapasiteye ulaşmaktadır.
Son 50 Yorum
  1. emir mete
  2. Burak
  3. karanlık

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.