Menu

Dünyada nesli tükenen hayvanlar


Her yıl dünyada milyonlarca metrekare orman yok olmaktadır. Bu olay, ormanlarda yaşayan hayvanların çoğunluğunu etkilemektedir. Dünyamızda yaşan pek çok memeli türü, sürüngenler, kurbağa, kuş, balıklar nesli tükenme tehlikesi altındadır. İşte, dünyada nesli tükenmekte olan hayvanlar ;

1)Kuzey Pasifik Balinaları :

Bu hayvanların dişleri ile yaşları ortaya çıkmaktadır. Balinaların 70 ton ağırlığa ve 50 metre uzunluğa çıktıkları bilinir. Genelde bu büyük balinalar Pasifik Okyanusunda yaşarlar. Sayılarının neden bu kadar hızlı azaldığı bilinmemektedir. 1960’lı yıllarda başlayan balina avı, tüm dünyada uygulanmıştır. Uzmanlar, balinaların neslinin tükenmesini buna bağlıyorlar.

balina


2) Javan Gergedanı :

Dünyamızda nadir kalan büyük memelilerden olan gergedanların, önümüzdeki birkaç yıl içinde neslinin tam olarak tükeneceği düşünülüyor. Bol su olan ve yağmur ormanlarında yaşayan bu hayvanlar, Endonezya, Tayland, Sumatra, Hindistan’da yaşarlar.

gergedan


3) Leoparlar :

Dünyanın en büyük kedileri olan Leoparlar, Rusya ve Çin arasında bir bölgede yaşamaktalar. Alalnın %20’si,  orman yangınları nedeni ile son yıllarda kaybolmuştur. Geleneksel Çin tıbbında ve bazı ilaçların yapımında leopar kullanıldığından halen avlanmaları yasak olmasına rağmen avlanmaktadırlar. Son yıllarda yapılan çalışmalar ile kalan leopar nüfusu %10 kadar artmıştır. Bu nedenle leoparlar için ümit vardır.

leopar


4) Kuzey Sportif Lemuru :

Bu lemur ne zaman tehlike altında kalsa boksör duruşu yaparak kendini savunmaya çalışır. Yaklaşık 28 cm. boyunda olan bu hayvan, Madagaskar bölgesinde yaşamaktadır.  Yapraklar ve meyveler ile beslenir. Bu hayvanları, odun üretimi için ormanların kesilmesi ile kaybediyoruz.

lemur


5) Fildişi gagalı Ağaçkakan ;

Bu ağaçkakan türü dünyanın en büyük ağaçkakanlarıdır. Muhtemelen dünyada soyu tamamen tükenmiştir. Louisiana ve Arkansas’da 1-2 tane görülmüştür. Hemen bu canlılar koruma altına alınmıştır. Fakat, 2002 yılında kaçak avcılar tarafından öldürülmüşlerdir.

ağaçkakan