Menu

Dünyada nesli tükenen hayvanlar


Her yıl dünyada milyonlarca metrekare orman yok olmaktadır. Bu olay, ormanlarda yaşayan hayvanların çoğunluğunu etkilemektedir.

Dünyamızda yaşan pek çok memeli türü, sürüngenler, kurbağa, kuş, balıklar nesli tükenme tehlikesi altındadır. İşte, o hayvanlar:

Nesli tükenmekte olan hayvanlar

1) Mavi balina

Mavi balinalar dünyada yaşayan en büyük canlılardır ve ağırlıkları 200 ton kadardır (yaklaşık 33 fil boyutunda). Bir mavi balinanın kalbi bir küçük bir araba kadardır. Günde yaklaşık dört ton kabuk deniz canlısı tüketebilir.

Dünya üzerindeki en gürültücü canlılar da yine mavi balinalardır, sesleri bir jet motorundan bile daha yüksektir, çığlıkları 188 desibele ulaşabilir. Düşük frekanslı ıslıkları yüzlerce metre öteden işitilir ve diğer mavi balinalarla iletişim kurabilir.

Large_Blue_Whale_Off_Southern_California_Coast_Photo_D_Ramey_Logan

Diğer devasa balinalar gibi mavi balinalar da iklimsel değişimden, toksik atıklardan ve yaşam alanlarının tahrip edilmesinden ötürü nesillerinin devamını korumakta zorluk çekmektedir. Mavi balınalar balıkçı aletlerine dolanabilir ve gemiler yüzünden zarar görebilir. Küresel ısınma ve bununla beraber mavi balinaların beslendiği diğer canlıların ölmesi de onları aç bırakarak nesillerini tehlikeye sokmaktadır.

2) Javan gergedanı

Indian_Rhino_(Rhinoceros_unicornis)1_-_Relic38

Dünyamızda nadir kalan büyük memelilerden olan gergedanların, önümüzdeki birkaç yıl içinde neslinin tam olarak tükeneceği düşünülüyor. Bol su olan ve yağmur ormanlarında yaşayan bu hayvanlar, Endonezya, Tayland, Sumatra, Hindistan gibi ülkelerde görülürler.

Bu türün biyolojik olarak nasıl bir canlı olduğu henüz net olarak bilinmese de türün ekolojisi ve davranışları hakkında giderek daha çok bilgi saptanabilmektedir. Doğal afetler, yaşam alanlarının tahrip edilmesi, hastalıklar, yasa dışı avlanma ve yetersiz çiftleşme yüzünden nesilleri tüketmek üzeredir.

3) Amur Leoparı

Amur_Leopard_Pittsburgh_Zoo

İnsanlar leoparların genellikle Afrika arazilerinde bulunduğunu düşünür ancak Rusya’nın doğusunda nadir görülen bir leopar türü ortaya çıkmıştır ve bu ormanlara uyum sağlayarak bu bölgeyi yer edinmiştir. Diğer leoparlara benzer olarak Amur leoparları da saatte yaklaşık 37 mile kadar hıza ulaşan koşma yeteneğine sahiptir. Aynı zamanda ileriye doğru 19 fit, yukarı doğru 10 fit sıçrayabilirler.

Ancak bu leoparların nesli tükenmes riski altındadır. Amur leoparları güzel desenli kürkleri yüzünden yasa dışı avcılık kurbanı olmaktadır. 1999 yılında Amur leoparlarının kürkleri Rusya’da 500 dolar ile 1000 dolar arasında satılmaya başlanmıştır. Bu türün yaşadığı ormanlık alanlar köylere ve tarımsal arazilere yakındır, ulaşımı kolay olduğu için de yasa dışı avcılık yapanlar tarafından tehlike altına girmiştir. Köylüler bu leoparları nakit para ya da yemek için öldürmektedirler.

4) Bengal kaplanı

8530816365_8394c15427_b

Bengal kaplanı Hindistan’da ve Bangladeş, Nepal, Bhutan, Çin ve Myanmar’ın bazı bölgelerinde bulunur. Yeryüzünde en çok bulunan kaplan türüdür. Ancak Asya’da son yıllarda artmaya başlayan yasa dışı avcılık bu hayvanların neslini tehlikeye sokmuştur.

1993 yılında konulan kaplan ticareti yasağından önce kaplan popülasyonu yasa dışı avcılık ve ticaret yüzünden giderek azalmaktaydı. Son on yirmi yılda ise yasağa rağmen bu kaplanların yasa dışı ticaretinin yapılması dekorasyon eşyası, statü sembolü vb. amaçlarla devam etti. Kaplanların neslinin tükenmesindeki en büyük etken şu anda yasa dışı avcılıktır.

Ayrıca bu hayvanların avladıkları geyik ve antilopların sayısı da yasa dışı ticaret sebebiyle azaldığından aç kalmaya başlamışlardır. Bir diğer tehdit ise yaşam alanlarının tahrip edilmesidir.

5) Cross nehri gorili

Cross-River-Gorilla-Gorilla-gorilla-diehli)

Batı gorilinin alt türlerinden biri olan bu tür görünüş olarak Batı Lowland gorilini andırır ancak iskelet ve diş yapısı ile ondan ayrılır. Cross nehri gorilleri birçok insanın yaşadığı ve insanlar tarafından gaspedilmiş bir bölgede yaşar. Bu bölgede yasa dışı avcılık da yapılmaktadır ve bu hayvanlardan birkaçının bile yok olması neslin tükenmesine yol açabilir.

Bu hayvanların neslini korumak için yaşadıkları ormanın korunmasına odaklanılmıştır. Bu hayvanlar Kamerun ve Nijerya’da yasa dışı olarak avlanıp öldürülmektedir.

6) Siyah gergedan

1-1276102050rNRL

Bu tür Afrika’ya özgü bir gergedan türüdür. Adının aksine esasen daha açık renkli, gri hatta beyaz renkli derileri vardır. Günümüzde Kenya, Tanzanya, Kamerun, Güney Afrika gibi bölgelerde görülür ama sayıları çok azdır. Bilinen en büyük gergedan türlerinden biridir ve boynuzları 1,5 metreyi bulabilir. Bu boynuzlar tamamen keratinden oluşur ve çok güçlüdür, sırf boynuzları için bu hayvanlar yasa dışı avlanmaktadır.

Bugün siyah gergedanları soyu büyük tehlike altındadır ve tamamen tükenmek üzere olduğu doğrulanmıştır. Doğada yalnızca birkaç adet siyah gergedan kalmıştır ancak araştırmacılar bu türü koruma altına aldığından türün çoğalabileceğine dair umut vardır.

7) Kızıl kurt

10977202083_17c343fc37_b

Bu tür orta boyda bir kurt cinsidir ve Kuzey Amerika’nın güney ve doğu bölgelerinde bulunur. 1970’e kadar bu türün soyunun tükenmiş olduğu düşünülüyordu ancak Kuzey Carolina’da 100 adet kızıl kurt bulunduğu ortaya çıktı. Şu an bu bölgede koruma altındadırlar. İsimlerini tarçın rengi kürklerinden almaktadırlar.

Bugün Kuzey Carolina’da sayısı 100’ün üzerine çıkan kızıl kurtların nesli tamamen tükenmemiş olsa da nesli tükenme tehlikesi altında olan 10. hayvan olarak kabul edilmektedir.

8) Borneo fili

1280px-Borneo_Elephant_(15025801582)

Borne fili, Asya filinin bir alt türüdür. Bilinen en küçük fil cinsi Borneo filidir. İsminden de anlaşılacağı üzere yalnızca Malezya’da bulunan Borneo adasında yaşamaktadır. Bu türün doğal habitatının büyük kısmı palm yağı çıkarabilmek için tahrip edilmiştir. Şu anda dünya üzerinde sayıları 1000’in altındadır.

Günümüzde Borneo fili nesli tamamen tükenme tehlikesi altında olan bir tür olarak kabul edilir. Özellikle yaşam alanının ahrip edilmesi ve fil dişi için avlanıp öldürülmesi sebebiyle nesli tükenmektedir.

9) Pamuk başlı tamarin

Petit-Tamarind-Pinche-Cotton-headed-Tamarin-Monkey-638613

Bu tür Güney Amerika’da bulunan küçük bir maymun türüdür. İsmini kafasının ve omzunun etrafındaki bembeyaz ve yumuşak kürkten alır. Kosta Rika’nın ormanlarında, tropik ormanlarda ve kuzey batı Kolombiya’da bulunurlar. Vücutları 17 cm, kuyrukları ise 25 cm boyutlarındadır.

Gümüzde pamuk başlı tamarin nesli tükenmekte olan bir tür olarak kabul edilir, sayıları 6000’den az kalmıştır ve giderek azalmaktadır. Tükenme tehlikesinde olmalarının en büyük sebebi ise ormanların kesilerek yaşam alanlarının tahrip edilmesidir. Şu anda yaşam alanlarının yüzde 75’i yok olmuştur.

10) Güney Çin kaplanı

South_China_Tiger_8

Bu türün sayısı 1950’lerde yaklaşık 4000 kadardı. İlerleyen yıllarda binlercesi zararlı olduğu sebebiyle katledildi. Çin hükümeti 1979 yılında bu türün avlanmasını yasakladı. 1996 yılına dek sayıları 30-80 civarına kadar azaldı.

Bugün Güney Çin kaplanı bilim adamları tarafından neredeyse nesli tamamen tükenmiş olarak kabul ediliyor zira son 25 yılda bu hayvanlara rastlanılamadı. Eğer geride birkaç tane kaldıysa bunlar da Çin’in güneybatısında bulunan ormanlarda olabilir. Burada habitat ise bir kaplan popülasyonuna ne yazık ki çok uygun değildir.

Kaynaklar:

https://www.worldwildlife.org/species/directory?direction=desc&sort=extinction_status

https://a-z-animals.com/animals/endangered/