Menu

Dünyada ki garip gelenekler


gelenekler

Dünyada yaşayan tüm ülkelerin ve ırkların farklı gelenekleri var.

Fakat bunlardan bazıları bizi şaşırtacak kadar ilginç ve orijinal.

İşte, dünyada ki garip gelenekler ;

taylant


Tayland ; Tayland Kraliyet ailesi yüzyıllardır kimsenin bilmediği özel bir lisan ile konuşuyor. Bu dil gizli tutuluyor ve çocukluktan itibaren ilk olarak bu dil öğreniliyor. Böylece, basın ve halktan saklanmadan gizli konuşmalar rahatlıkla yapılabiliyor.

iskoçya


İskoçya ; İskoçlar yılbaşı öncesi kutlamalara çok önem veriyorlar. Hogmanay isimi verdikleri bu kutlamalarda, fıçılara zift ve talaş dolduruluyor Claive ismi verdikleri fıçıları ateşe veriyorlar. Fıçılar alev alev yanarken tüm kasaba da tur attırılıyor. Fıçılar sönene kadar bu işe devam ediliyor. Bu fıçıların cadıları uzak tuttuğuna inanılıyor.

bira havuzu


Çek Cumhuriyeti ; Çekler, bira içinde yüzmenin vücut ve beyin için çok sağlıklı olduğuna inanıyor. Bu yüzden ülkenin her yerinde bira havuzları bulmak çok kolay. Çünkü bu bir gelenek. Asya’da yeşil çay ve şarap banyosu da ayrı bir gelenektir.

domates festivali


İspanya ; İspanyolların farklı gelenekleri var hatta bu gelenekler festivaller ile kutlanıyor. Her yıl Ağustos ayının son çarşambası domates festivali yapılıyor ve tonlarca domates ile birbirleri ile savaşıyorlar. Dünyadan pek çok insan bu festivale katılmak için İspanya’ya gidiyor.

kuzey kore


Kuzey Kore ; Kuzey Kore’de kadınlar 25, erkekler 27 yaşına kadar evlenemiyor. Evlenme bu yaşlara gelmeden kanunen yasak. Yasaya göre kadın ve erkek evlenmeleri için devlete ait hiçbir yükümlülüğünün kalmamış olması gerekiyor.

güney afrika


Güney Afrika ; Güney Afrika’da tam bir poligami hakimdir. Bir erkek ne kadar çok kadın ile evlenmişse o kadar zengin ve itibarlı kabul edilir. Bu nedenle 20-30 kadınla evli olan pek çok erkek burada yaşamaktadır.

moritanya


Moritanya ; Bir kız evlenmek istiyorsa en az 60 kilo olmak zorunda. Kızlar yemek yemek istemezlerse cezalandırılıyor ve aileler kızları iyi bir eş bulsun diye şişmanlatmak için elinden geleni yapıyor. Çünkü, şişman kadın bu ülkede zenginlik işareti olarak kabul ediliyor.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.