Menu

Dünyada görülmesi gereken 10 müze


görülmesi gereken müzeler

Pek çok ülkenin kendi tarihi zenginliklerini yansıtan ya da farklı medeniyetlerin tarihlerinin de sergilendiği birçok müze bulunmaktadır.

Her ne olursa olsun tarihe veya sanata meraklı biriyseniz, gezilmesi ve görülmesi gereken belli başlı müzeler vardır.

Sizler için bu müzeleri derlemeye çalıştık. İşte, dünyada görülmesi gereken 10 müze;

louvre


1. Louvre Müzesi – Paris: Dünyanın bu en büyük ve en ünlü müzesini görmek için vakit ayırmaya değer. Leonardo DaVinci’nin Mona Lisa’sı, eski Mısır, Asya, eski Yunan ve Roma uygarlıklarının bişçok örneğini görebileceğiniz muhteşem bir müze.

hermitage müzesi


2. Hermitage – St. Petersburg: Bu devasa müze, dünyanın en büyük tablo koleksiyonuna sahiptir. Taş devrinden başlayarak dünya tarihini kapsayan muhteşem bir yer olan müzede, eski dönemlere ait hazine ve mücevherler de görebilirsiniz.

british museum


3. British Museum – Londra: Bu müzede tüm dünya sanat eserlerinden binlercesine ev sahipliği yapmakta. İnsanlık tarihini ve kültürünü izleyebileceğiniz eserlerin yanı sıra, Mısır, Yunan ve Roma medeniyetlerine ait eserler, Afrika, Asya  ve Ortaçağ Avrupa’sına ait pek çok eser yer almaktadır.

mısır müzesi kahire


4. Mısır Müzesi – Kahire: Burada eski Mısır sanatının eksiksiz koleksiyonlarını görebilirsiniz. Tutankamon’un meşhur mezarının yanında mumyalar ve popüler eserleri hayranlıkla seyredebilirsiniz.

uffizi müzesi floransa


5. Uffizi – Floransa: 16. Yüzyıl sarayı olan Uffizi’de Rönesans dönemi muhteşem heykelleri, Boticelli’nin ünlü başyapıtlarını görme imkanı sağlanmaktadır.

metropolitan sanat müzesi new york


6. Metropolitan Sanat Müzesi – New York: 2 milyondan fazla eserin yer aldığı bu muhteşem müzede İslam, Mısır, Yunan ve Hint sanatı ile birlikte Avrupa’lı ressamların eserleri de sergilenmektedir.

moma modern sanat müzesi new york


7. Moma Modern Sanatlar Müzesi – New York: Dünyanın en önemli modern sanat müzesidir. 19. Yüzyıldan günümüze kadar, Picasso ve Van Gogh’un bazı eserlerini de bünyesinde sergilemektedir.

vatikan muzesi


8. Vatikan Müzesi – Vatikan: Müzenin paha biçilemez hazinelerle dolu sergi alanlarında bir dizi ihtişam ve güzellik göz kamaştırmakta. Özellikle Michelangelo’nun Sistine Şapeli’ni vurgulamak gerekir.

prado müzesi madrid


9. Prado Müzesi – Madrid: Goya, El Greco ve Verlazquez gibi sanatçıların eserlerinin bulunduğu müzenin en bilinen eseri kimin yaptığı bilinmeyen Las Meninas’tır.

ulusal arkeoloji müzesi yunanistan


10. ulusal Arkeoloji Müzesi – Atina: Antik Yunan başyapıt eserlerinin sergilendiği müze, bronz çağından başlayan tarihi eserleriyle rakipsiz bir müzedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.