Menu

Dünya üzerindeki antik dikilitaşlar


dikilitaşlar

Antik Mısır döneminden kalma, birçok dikilitaş dünyanın farklı ülkelerine taşınmış ve bu ülkelerin önemli sembolleri haline gelmişlerdir. Mısır medeniyetinde tapınakların girişlerine dikilen bu dikilitaşlar, genellikle ikişer adet yapılırdı.

Dikilitaşlar, güneş tanrısı Ra’yı sembolize etmekte birlikte, Akhenaten’in dini reformları sonucunda kısa bir süre de Atenin ışığının taşlaşmış şekli olduğuna inanılmıştır. Ayrıca Tanrı’nın da bu dikilitaşların içinde olduğuna inanılmıştır. İşte, dünya üzerindeki antik dikilitaşlar;

kamak ve luksor tapınağı


Karnak Tapınağı – Luksor / Mısır: Firavun I. Tutmosis döneminde inşa edilmiştir. Luksor’daki Karnak Tapınağı girişinde bulunmaktadır. Luksor Tapınağında Firavun II. Ramses, yine Karnak Tapınağında Firavun Hatsepsut, Hellopolis Kahire’de Firavun I. Sesostris döneminde yapılmış dikilitaşların yanı sıra 4 adet daha antik mısır dikilitaşları bulunmaktadır.

Place de la Concorde, Paris


Place de la Concorde – Paris / Fransa: Paris’teki bu dikilitaş Luksor Tapınağından getirilmiştir. Dikilitaş, Firavun II. Ramses döneminde inşa edilmiştir.

Boboli Bahçeleri (Floransa)


Boboli Bahçeleri – Floransa / İtalya: II. Ramses dönemi dikilitaşıdır. Kırmızı granitten yapılan dikilitaşın yüksekliği 4,87 metredir. Bunun haricinde İtalya’da 10 tane daha dikilitaş bulunmaktadır ve anavatanı Mısır’dakinden daha fazladır.

III. Tutmosis, Sultanahmet, İstanbul


Sultananhmet Meydanı – İstanbul / Türkiye: Tarihi yarımada da Sultanahmet meydanında bulunan bu dikilitaş da Firavun III.Tutmosis dönemindendir.

Firavun III. Tutmosis, Kleopatra'nın İğnesi, Londra


Kleopatra’nın İğnesi – Londra / İngiltere: Firavun III. Tutmosis döneminde inşa edilen bu dikilitaştan hariç, Firavun II. Amennoten ve Firavun IX. Ptolemy döneminden gelen iki adet daha dikilitaş bulunmaktadır.

Firavun III. Tutmosis, Kleopatra'nın İğnesi, Central Park, New York


Kleopatra’nın İğnesi – Central Park / New York – ABD: Firavun III. Tutmosis döneminden kalan en ünlü dikilitaşlardan biri de Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde bulunmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.