Menu

Dördüncü Murad Neden Öldü ?


4. Murad’ın ölümü

Osmanlı devletinin bilinen padişahlarından biri olan 4. Murad’ın, vefat etmeden önce kendisini ölüme doğru hazırlayan sağlık problemleri olmuştur. İlk olarak Revan seferine çıktığında siroz hastalığına yakalandığı belirlenen padişahın o süreç zarfında ciddi yaşamsal bozuklukları olduğu bilinmektedir. Bir süre sonra durumu iyiye gitse de çok geçmeden 1639 yılının Kasım ayında durumu tekrardan kötüleşmiştir.

Kendisinin sağlık açısından bu kadar kötü noktaya gelmesinin temel sebebi, çok fazla alkol kullanıyor olmasıdır. Hastalığının dolu dizgin cereyan ettiği dönemlerde durumunun vehametinden ötürü alkole mecburen ara veren (bırakmak fikrine hiçbir zaman olumlu bakmamıştır) 4. Murad, durumu iyileşip kendisini bir nebze olsun toparlamaya başlayınca tekrardan alkol almaya başlamıştır.

Bu durum zaten kötü olan durumunu iyice kötüleştirmiş ve kendisinin ölümü çok da gecikmemiştir. 1640 yılında daha 28 yaşındayken sirozdan hayata gözlerini yuman 4. Murat hakkında dolanan son dedikodu ise, ölümünden önce İbrahim kardeşini öldürmek istediği ancak saray ahalisinin bu duruma engel olmaya çalışması sürecinde ömrünün dolup dünyadan göçtüğüdür.

4. Murad kimdir?

Osmanlı padişahlarının 17.si olan 4. Murad (esas ismi Murad Han’dır), aynı zamanda İslam halifelerinin de 82.si olmuştur. Annesi Mahpeyker Kösem Sultan, babası 1. Ahmed Han’dır. Kendisi çok küçük yaştayken, amcası 1. Mustafa’nın akıl sağlığı yerinde olmadığı iddia edilmiş ve 4. Murad daha 11 yaşındayken tahta oturmuş en genç padişahlardan biri olmuştur.

Yaşı çok küçük olduğundan, devlet işlerinde ve yönetiminde annesi Kösem Sultan’ın emirlerini uygulatmış olan padişah; bir yandan da eğitimlerine ara vermeden devam ederek oldukça bilgili ve kültürlü bir birey haline gelmiştir. Kendisinin oldukça eğitimli ve bilgili bir birey olması, yaşının küçüklüğünün önüne geçememiş ve tahta geçtiği ilk yıllarda zaten Osmanlı kötü bir halde bulunduğundan sürekli kendisine karşı ayaklanmalar başlatılmıştır.

Bu ayaklanmalar kendisini korkutup endişelendirebilmek adına, yeniçeriler tarafından kendisinin veziri olan Damat Hafız Ahmet Paşa’nın 4. Murad’ın gözlerinin önünde öldürüldüğü de bilinmektedir. Ancak, bu tip barbarlıklar padişahın gözünü korkutmasının aksine yaşı büyüdükçe devlet otoritesinde daha sert bir isim olmasına sebep olmuştur.

dorduncu-murad-neden-oldu

4. Murad’ın başardığı devlet işleri

Daha çok sözü dinlenen bir padişah olmaya başlayan 4. Murad, ilk olarak kendisine yapılan kalkışmalarda ele başı isimlerden biri olan Hüsrev Paşa’yı idam ettirmiş ve asıl gücün kim olduğunu tüm devlet alimlerine ve yeniçerilere göstermiştir. Bu idamın üzerine yeniçeriler tekrardan ayaklanmışlar ancak padişah buna en kısa sürede müdahale edip kendilerine yardımcı olan Topal Recep Paşa’yı da idam ettirerek kontrolü elinde tutmuştur.

Kazandığı güce güvenerek sert kararlar alan padişah, normal şartlarda yasak olmasına rağmen Şeyhülislam Ahizade Hüseyin Efendi’yi de idam ettirmiş ve yerine şair Yahya Efendi’yi getirtmiştir. Kendisi bu şekilde halkı ve devlet erkanını kendi emirleri altında tutmayı başarmış ancak öte yandan oldukça başarılı bir padişah olma yolunda da emin adımlarla ilerlemiştir. Kendisinin en büyük başarılarından biri olan Bağdat savaşını kazanmaları, 4. Murad’ın “Bağdat Fatihi” olarak anılan bir isim olmasına vesile olmuştur.

Padişahın tarih sayfalarına kendi ismini yazdırmasına neden olan olaylara değinilecek olursa, halk için koyduğu katı kurallar (alkol yasağı gibi) ve kardeşlerini gözü kara olarak katletmiş olmasıdır. İlk olarak koyduğu sert kurallardan bahsedilecek olursa; padişahın özellikle İstanbul’da alkol kullanılmasını kesinlikle yasaklatmış, aynı şekilde tütün kullanımına da yasak getirmiş ve ilginç bir şekilde kendisi geceleri normal kıyafetlerle dışarıya çıkarak teftiş yapmıştır. Açık meyhane ya da sokakta, bir mekanda vb. yerlerde sigara içenleri gördüğünde hemen idam ettirmiştir. Bu nedenle 4. Murad zamanında sabah saatlerinde sokaklarda yerde yatan cesetler görüldüğü söylenmesi çok da şaşırılacak bir durum olmamaktadır.

Kendisi bu yasakları çıkarma sebebi olarak İstanbul’da 1631 yılında çıkan yangını ve meyhane, kahvehane gibi alanlarda kendisine karşı yapılacak ayaklanmaların planlanıyor olma ihtimalini düşünmesi durumunu göstermiştir. Böylelikle her ne kadar sert ve zalim bir padişah gibi gözükse de aslında bu yaptıklarını tamamen devletin düzenli bir şekilde kalabilmesi ve korunması adına yaptığı anlaşılabilmektedir.

4. Murat’ın eşleri

 • Şemsperi Haseki (1612-1675)
 • Huriçehre Haseki (1613-1689)
 • Ayşe Sultan Haseki (1614-1680)
 • Sanevber Haseki (1616-1677)
 • Şemsişah Haseki (1619-1698)
 • Ayşe Mahziba Haseki (1622-1691)
 • Esma Haseki Sultan (1620-1691)

4.  Murat kaç kardeşini öldürdü mü?

Padişah, kardeşlerini katledeceği dedikodularının ortaya çıktığı dönemlerde aslında böyle bir şey yapmayacağını söylese de asıl düşüncesi sadece bu durumun yarattığı kaosun geçmesini beklemek ve ortalık tam olarak durulduktan sonra direkt olarak katli gerçekleştirmekti. Nitekim de olay böyle olmuş, ortalık biraz durulduktan sonra 3 kardeşini; Şehzade Bayezid’i, Şehzade Kasım’ı ve Şehzade Süleyman’ı idam ettirmiştir.
Son 50 Yorum
 1. saime dikic,
 2. Cevat
 3. Atılgan
  • Turkeş
 4. Anonim
 5. Osman Uğur
 6. alparslan
 7. büşra
 8. Gül
 9. zehra
 10. zehra
  • Anonim
   • Cevat
 11. süleyman
 12. Ahmet
 13. tolga

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.