Menu

Doktorun Yeri – Lamos deresi kayacı vadisiKayacı vadisi, Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Limonlu’ nun kuzeyinde ve kasabaya 15 km uzaklıktadır.

Vadi içinde akan Limonlu Çayı 130 km uzunluğunda ve Orta Toroslar’dan doğup Akdeniz’e dökülüyor.


Kayacı Vadisi’nde kurulan piknik yerleri özellikle yaz aylarında ADANA ve MERSİN’ in gürültü ve stresinden kurtulmak isteyenlerin akın ettiği bir mekan. Bunlardan en ünlüsü kaynağa doğru olan Doktorun Yeri adlı mekan.

Romalılar bu su sayesinde Korykos (Kızkalesi) kentini 450 yıl egemenlikleri altında tutmayı başarmışlar.


Vadi sadece akarsuyu ve yeşil dokusuyla değil sarp kayalıkları ve yapısıyla de ilgi çekici. Yer 150-200 m.yi bulan dik ve keskin kayalıkları ile ürkütücü görüntüler oluşturan vadiye günü birlik turlar düzenleniyor.


Buradaki Doktorun Yeri yörenin en popüler mesire yerleri arasında. Ağaçlık alanda ve çağıldayan şelalenin görüntüsü etkileyici. Buraya özel araçla gidilebileceği gibi Erdemli Hükümet Konağı önünden kalkan minibüsler le de ulaşılıyor. Yazın özellikle pazar günleri yöre halkı da çok rağbet ettiği için epeyce kalabalık olabiliyor.

 • Mekanı kaplayan orman sayesinde güneş ışığının az gelmesi hem serinlik hemde suların üstünde harika görüntüler oluşturuyor.
 • Suyun ışıkla dansından büyülenmemek mümkün değil..
 • Orman ve dere birleşimlerinin en güzel örneklerinden. Üstelik irili ufaklı çağlayanlar var ve şelale gürültüsü terapi gibi.
 • Haftanın yorgunluğunu atmak, piknik zevkini yaşayıp üzerine doğa gezintisi için ideal bir yer..
 • Oluşan pek çok küçük gölcük ve kayaların arasından akan pek çok minik şelale mevcut.


Yaz günleri piknik için güzel yer bulmak zor o yüzden erken gitmeniz gerekiyor.

Bu sene yağmurun çok olmasının etkisiyle sular oldukça fazlaydı. Bu da suyun görüntüsünün ve serinliğin etkisini arttırıyor.

Bu benim kayalardan sekip çalıların arasında sıyrılarak bulduğum yerlerden birisi resme yansıyan güzelliğin yarısı bile değil..Yarım saat, suyun sesinin etkisiylede tüm haftanın yorgunluğu atıyorum..

Kayacı vadisindeki piknik alanları kapı girişi dışında ücretsiz, su üzerindeki ahşap zemini 35 ytl den kiralayabiliyorsunuz.
Tedarikli değilseniz alabalık dahil tüm yiyecekleri bulabilirsiniz..


 
Son 50 Yorum
 1. kadir
 2. guray gur
 3. ogretmen_41
 4. ogretmen_41
 5. Anonim
 6. asilada_44
 7. Anonim
 8. Rabia Semra Sokullu Yucel

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.