Menu

Doğum Sancısı belirtileri Nelerdir ? Doğumun Yaklaştığını Gösteren 6 Belirti Nedir ?


Doğumun tam olarak ne zaman başlayacağını tahmin etmenin kesin bir yolu yoktur.

hamilelikte-neler-yapilmamali

Doğumun erken belirtilerini fark etseniz bile bebeğinizin doğmasına henüz birkaç gün ya da hafta kalmış olabilir.

Vücudunuz doğumdan neredeyse bir ay kadar önce doğuma hazırlanmaya başlar, bu da demek oluyor ki doğum tarihi yaklaştıkça yeni belirtiler fark edebilirsiniz.

Hamileliklerde en sık rastlana doğum belirtileriniz sizler için derledik. Doğum sancısı nasıl olur gibi soruların da cevabı için işte o 6 belirti:

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler nelerdir?

1) Rahim ağzında incelme

Doğumdan önce rahmin alt kısmı, yani rahim ağzı genellikle 3,5 santimetre civarında olur. Doğum başlayınca rahim ağzı yumuşar, kısalır ve incelir. Bu durum rahatsızlık hissine neden olabildiği gibi, düzensiz ve aşırı ağrılı doğum sancılarına, kasılmalara da yol açabilir. Ya da hiçbir rahatsızlık hissedilmeyebilir. Doktorunuz el ile muayene yaparak rahim ağzının incelip incelmediğini anlayabilir.

2) Rahim ağzının genişlemesi

Doğumun yaklaştığının bir diğer belirtisi de rahim ağzının açılmasıdır. Sağlık görevliniz rahim ağzının 0-10 cm arası ne kadar genişlediğini ölçer. Doğumun başında bu değişimler çok yavaş gelişebilir ancak doğum başladığında rahim ağzı 10 santime kadar açılacaktır, zaten doğumun başlayabilmesi için rahim ağzının 10 santim açılmış olması gerekir.

3) Vajinal akıntının artması

Hamilelik süresince, kalın bir mukus tabakası rahim ağzının girişini tıkayarak rahme bakteri girmesini engeller ve rahmi korur. Üçüncü trimesterin sonuna doğru bu katman vajinadan dışarı atılabilir. Vajinal akıntınızda açık renkli, pembe ya da hafif kanlı bir görünüm ve artış hissedebilirsiniz.

Bu durum doğumdan birkaç gün önce ya da doğum sırasında görülebilir. Bu mukus bir seferde çıkabileceği gibi birkaç günde azar azar da çıkabilir. Ancak eğer vajinal kanama regl dönemindeki gibi yoğun görülüyorsa hemen hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız, bir sorun belirtisi olabilir. 

4) Rahatlama

Bebeğin kafasın pelvise doğru yerleşmeye başladığı zaman kişide bir rahatlama hali görülebilir. Bu karın yapısındaki değişiklikten kaynaklanır. Bu değişiklik doğuma birkaç hafta kala ya da birkaç saat kala görülebilir.

Vücut kendini doğuma hazırlarken bebek de iyice pelvise doğru yerleşecektir. Böylece karın ve göğüsteki basınç azalacak, daha rahat nefes almak ve daha rahat yemek yemek mümkün olacaktır. Ancak bebeğin pelvise yaklaşması mesaneyi de sıkıştırabileceğinden daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz.

5) Suyun gelmesi

Amniyotik kese, bebeğinizi rahimde tutan ve destekleyen, içi sıvı dolu bir zardır. Doğumun başlangıcında ya da doğum esnasında bu kese patlar, buna su gelmesi de denir. Su geldiği zaman vajinadan düzensiz ya da devamlı, küçük miktarda sulu bir sıvı gelebilir ya da tüm sıvı birden boşalabilir. Suyun gelmesi doğumun çok yakın olduğunun sinyalidir ve bu durumda derhal hastaneye gitmelisiniz. Aksi takdirde bebeğin enfeksiyon kapma riski artacaktır.

6) Kasılmalar (doğum sancıları) 

Hamileliğin son birkaç ayında ara sıra giren, bazen ağrılı kasılmalar görülebilir, rahimde sıkışma ve rahatlama gibi bir histir. Bu kasılmalara Braxton Hicks kasılmaları da denmektedir. Kasılmalar boyunca karın sertleşir. Kasılmalar arasında rahim rahatlar ve karın da yumuşar. Her kadın kasılmaları farklı bir şekilde hissedebilir, hatta iki hamileliğinde bile farklı şekilde tecrübeler yaşayabilir.

Ancak gerçek doğum sancısı genellikle sırt, bel ve alt karın bölgesinde yerleşik bir ağrıya ve kasıkta basınç hissine yol açar. Kasılmalar rahmin üstünden altına doğru dalga gibi bir hareketle ilerler. Bazı kadınlar kasılmaların regl sancısı gibi hissettirdiğini söylemiştir. Gerçek doğum sancıları pozisyon değiştirdiğinizde ya da rahat bir şekilde durduğunuzda durmaz ve ağrılar devam eder. Kasılmalar arasında ise rahatlama görülebilir.

Kaynaklar:

https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/labor-and-delivery/in-depth/signs-of-labor/art-20046184?pg=1

https://www.babycenter.com/0_signs-of-labor_181.bc
Son 50 Yorum
  1. serdal cağlayan
  2. Anonim
  3. Meral
  4. salih kendirci

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.