Menu

Doğumun başladığını gösteren belirtiler


doğumun başladığı nasıl anlaşılır

9 ay 10 gün karnınızda sizinle birlikte yaşayan bebeğiniz artık doğmak için saatler saymaya başladı. 38. haftaya girdiğiniz andan itibaren her an doğum gerçekleşebilir.

Peki, doğumun başladığını gösteren belirtiler nelerdir?

doğumun başlaması nasıl anlaşılır


Doğuma 1 ay (4 hafta) kala; Karın aşağı doğru sarkar yani karnın ön tarafı sivrileşir. Bunun nedeni, bebeğin doğum kanalına doğru hareket etmesi ve başın doğum kanalına doğru yönlenmesidir. Daha önce doğum yapmamış kadınlarda doğuma 4 hafta kaldığı, doğum yapan kadınlarda 3-4 hafta kadar süre kaldığı anlaşılır.

Doğuma 2 hafta kala ; Anne adayının kilo alışı artık durmuştur. Doğuma birkaç gün kala kilo verme bile oluşur. Bunun nedeni, annenin su kaybetmesidir. Annenin karnı sertleşmektedir.  Daha sık tuvalete gitme ihtiyacı hissedilir çünkü, bebek başı ile annenin idrar kesesine baskı yapmaktadır.

Doğuma 24-48 saat kala ; Doğumun yaklaştığının en başlıca belirtisi olan rahim ağzını tıkayan sümüksü doku (halk arasında nişan gelmesi) olan tamponun gevşeyerek akmasıdır. Hafif kırmızımsı bazen de lekelenme şeklinde olan bu kanama sonrası ağrılar hissedilmeye başlanır. Fakat, iki ağrı arası uzun sürer. Bu durumda, rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlamıştır.

Doğuma saatler kala ; Doğumun artık resmen başladığının belirtileri, şiddetli sancılardır. Kuyruk sokumundan başlayan ağrılar, karın bölgesine kadar yayılır. İlk sancı 30 sn sürer daha sonra düzenli olarak her 10 dakikada bir hissedilmeye başlanır. Bu aralıkta su kesesi patlamıştır. En kısa zamanda hastaneye varılmalıdır. Çünkü, artık doğum başlamıştır.

doğumun başlamasının belirtileri


Doğumun başladığını haber veren ilk belirtiler kesinlikle sancılar, kanama veya lekelenme, su gelmesidir. Doğuma yakın anne adayı karnında sertleşme ve ağrı hissedebilir. Bunlar, doğumun başladığını göstermez yalancı doğum sancılarıdır. Bebek, doğum kanalına doğru döndüğünden annenin belinin kavisi artar ve bel ağrıları şiddetlenir. Hissedilen ağrılar genelde bundan kaynaklıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.