Menu

Doğal Yöntemlerle Saç Rengi Nasıl Açılır ?


Doğal yollarla saç rengi açma

Kadınların hem estetik olarak güzel bir görünüm açısından hem de sağlıklı ve güçlü bir saç yapısı isteklerinin ardından mevcut olan doğal yöntemlerle saç rengini açmaya çalıştıkları gerçeği karşımıza çıkmaktadır.

Çünkü zaten normal şartlarda da vücut bakımı konusu olsun, cilt bakımı konusu olsun mümkün oldukça doğallığa kaçmayı yeğleyen kadınlar saç konusunda da doğal yöntemlerle saç bakımı yapmaya özen göstermektedirler. Çoğu kadın bir anlık gaflete düşerek kuaförlere gidip istedikleri saç rengini yaptırmak uğruna saçlarına pek çok kimyasal işlem yaptırmayı göze alsalar da, çok geçmeden saçlarındaki yıpranmayla ve sönüklükle karşılaştıklarında bunu telafi etmek adına doğal yöntemlere başvurabilmektedirler.

Bahsedilen saç boyaları, saç rengi açıcılar, keratin ürünleri ve daha pek çok şekilde örneklenebilecek kimyasal ürünler, saçlara değişik renkler ve hoş bir hava katsa da bundan daha da önemli olarak saçın yapısını bir şekilde bozmakta; bu bozulma saçın temel sağlığını ve uzama potansiyelini engellemektedir. Durum böyle olunca, kadınlar saç sağlıklarını kaybetmeden doğal yöntemlerle saç rengi değiştirmeyi deneyerek açık renkteki saçlara hem saçlarının sağlığını koruyarak hem de onları besleyerek ulaşmaya çalışmaktadırlar.

sac-acma

Boyalı saçların rengini açma işlemi nasıl yapılır?

Az önce de bahsettiğimiz gibi, kadınların bazıları bu doğal yollara başvurmadan önce saçlarını kimyasal boyalarla boyatmakta; hatta bazen saç renklerini açma kararı almadan önce tam zıttı düşüncelerde olarak saçlarını siyah gibi koyu renklere de boyatabilmektedirler. Tabi bu süreçlerde saçların rengi güzel gözükse de yıpranmanın önüne geçilemediğinden ve boyalar sıklıkla aktığından bu boyama işlemlerinin sık sık tekrarlanması gerekliliği kadınları saç sağlıkları konusunda endişeye düşürebilmektedir.

Tüm bu anlatılanların özetinde, saçlar boyalı da olsa daha önceden hiç boyanmamış da olsa; saçlarının rengini açmak isteyen her kadına mutlaka bu isteklerini doğal yöntemler üzerinden yapmaları önerilmektedir. Bu süreçlerde de mümkün olduğunca sabır göstermeleri gerekmektedir.

Çünkü kimyasal boyaların anında etki gösterdiği gibi doğal yöntemlerle yapılan açma yönteminin hemen bir etki göstermesi mümkün değildir. Aynı zamanda normal şartlarda da açık tonlara yakın saçlara (kumral gibi) sahip olan kadınların saç tonlarını açma konusunda siyah saçlı ya da koyu tonlardaki saçlara sahip kadınlara nazaran daha kısa bir saç açılma bekleyiş sürelerinin olduğunu belirtmekte fayda vardır

Doğal içerikteki ürünlerle saç rengi açma

  • Karbonatla saç rengi açma : Banyodan çıktıktan sonra ıslak halde bulunan saçlarınıza bir yemek kaşığı miktarındaki karbonatı köklerden uçlara doğru yayın. Ürünün bütün saçlarınıza yayılmasına dikkat edin. Bu işlemden sonra 15 dakika daha bekleyerek saçlarınızı durulamayı ihmal etmeyin. Bu uygulama saçlarınızın renginin açılmasına yardım ettiği gibi aynı zamanda saç derisindeki yağlanma sorununa da çok etkili olmaktadır.
  • Çay ile saç rengi açma : Kahvaltıda kullandığınız siyah çayları kahvaltıdan sonra çöpe atmak yerine saçlarınızda doğal bir renk açıcı olarak kullanmanız mümkündür. Çünkü siyah çayın içerisinde tanik asit denilen içerik bol miktarda bulunmaktadır ve içerik sayesinde saçlarınızın rengini daha açık hale getirmek gibi bir fırsat elde edilebilmektedir. Bunun için tek yapmanız gereken demlikteki kalan çayı tüm saçınıza yedirdikten sonra yarım saat bekletip yıkamanızdır.

saci-acmak-icin-yapilanlar

Bal ile saç açma :

  • Saç rengini bal sayesinde açmak isteyen bireylerin uygulayabilecekleri iki farklı yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri hangisini uygularsanız uygulayın, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta saçlara sürülecek balın mutlaka doğal bal (kestane balı gibi) olmasına özen gösterin.
  • İlk yöntem olarak uygulanabilecek tarif, yarım çay bardağı miktarındaki saç kreminin içerisine çeyrek çay bardağı miktarındaki doğal balı ekleyip iyice karıştırmaktır. Saçlarınızı önce şampuanla güzelce yıkayarak ardından durulayıp tüm karışımı saçlarınıza yedirmeniz gerekmektedir. Karışımın etkisini arttırması adına saçınıza bone geçirdikten sonra sabaha kadar saçlarınızı (en az 10 saatlik bir süre olmalı) bu malzemeyle bekletmeniz önerilir. Sabah uyandığınızda da saçlarınızı normal bir şekilde yıkayabilirsiniz.
  • İkinci yöntem de gayet basit olarak saçınızın uzunluğuna göre saf bal ve saf suyu karıştırıp saçınızda 30 dakika süreyle bekletmektir. Bu süreçten sonra saçlarınızı şampuanlayarak durulayabilirsiniz.
  • Limonla saç rengi açma : Limonla saç rengi nasıl açılır diye araştırdığımızda karşımıza şöyle bir tarif çıkmaktadır; boş bir sprey şişesinin içerisine bir bardak miktarındaki limon suyunu bir litrelik suyla beraber koyarak iyice çalkalayın. Nemli hale getirdiğiniz saçlarınızın üzerine tüm malzemeyi boşalttıktan sonra saçlarınızın özellikle güneş alabileceği bir yere oturarak en az 1 saat boyunca saçlarınızı güneş ışığına maruz bırakın. Bu tarifin saçlar üzerinde etkisi olabilmesi için yaz aylarında denenmesi gerekmektedir.
  • Papatya suyuyla saç rengi açma : En doğal ve en bilindik saç açıcı yöntemlerden biri olan papatya suyunu saç açıcı olarak hazırlamak için öncelikle saçınızın uzunluğuna göre kuru papatya satın almanız gerekmektedir. Ardından iki bardak saf suya bir avuç miktarında kuru papatya atarak renginin sarı olmasını bekleyerek kaynatmanız önerilir. Sarı renge ulaşıldığında da ürünü süzerek soğumaya bırakın. Soğuyan ürünü öncekiler gibi sprey şişesine koyarak bütün saçınıza uygulayın. Limonlu su gibi güneşli havalarda uygulanması uygun olan bu ürün en az 1 saat güneş altında saçlarda bekletilmelidir.
  • Tarçınla saç rengi açma : Saçınıza yetecek miktardaki saç kremi ile saçınıza yetecek miktarda tarçını bir kapta karıştırdıktan sonra, tüm saça yarattığınız bu malzemeyi uygulayın. En az 10 saat olacak şekilde saçlarınızda bu malzemeyi bekletin. Hatta bu bekletme sürecinde kafanızda bir bone bulunması daha rahat etki göstermesine katkı sağlayacaktır. Bu süreçten sonra saçlarınızı yıkayıp duruladığınızda saçınızda oluşan parlamalar oldukça hoş bir görüntü yaratacaktır.Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.