Menu

Diyet Nedir ?


diyet-nedir

Diyet nedir?

Diyet, biyolojik olarak ifade edilmesi gerekirse bir insan metabolizması ya da başka bir canlı tarafında tüketilen yiyeceklerin bütününe verilen addır. “Diyet” adı altında uygulanan programlar ise, belirli kurallar çerçevesinde kısıtlı olarak ya da yoğunluklu olarak bir takım besinlerin tüketilmesi ya da tüketilmemesi üzerine kurulmaktadır. Bu seçimler diyetlerin içeriklerine göre değişiklikler gösterebilmektedir. Diyet uygulayan kişinin, o diyeti uygulaması için pek çok sebebi olabilir. Ancak genele baktığımız zaman en çok diyet uygulama sebebi fazla kilolardan kurtulma ve bir hastalığın neticesinde oluşan kilo verme zorunluluğudur. Bunun dışında dinle alakalı diyetler, geleneklerle alakalı diyetler, kişinin ideolojisiyle alakalı diyetler, sağlıkla alakalı endişeli düşüncelere kapılan kişilerin bir anda girdiği diyetler, bağımlılık problemi olan kişilerin bir anda girdiği diyetler gibi pek çok diyet çeşidi bulunmaktadır. Bir diyetin içeriğinde sürekli aynı ürünü tüketme zorunluluğu varsa, diyetin adı otomatikman o besinin adı olmaktadır( örneğin; lahana diyeti, patates diyeti gibi). Bu durumun tam tersi olarak belirli ürünlerin asla tüketilmemesi adına oluşturulmuş diyetlerin de isimleri yasaklı olan ürünün isminden meydana gelmektedir (örneğin; tuzsuz diyet, şekersiz diyet, yağsız diyet vb.).

Diyetlerin ana noktaları

Günümüzde, özellikle metropolde yaşayan insanlar için artık bir hayat standardı haline gelen “diyet” gerçeği, bir çok anlam karmaşası yaşasa da esas olarak “sağlıklı bir beslenme metabolizmasına sahip olmak ve vücut ağırlığını sağlıklı ve dengeli seviyelerde tutmak” esasına dayanmaktadır. Son zamanlarda bir çok çeşidiyle ortaya çıkmış “şok diyet“ler bu esasları ihlal etme de, tüm diyetlerin ana noktası kilo verme durumuna çıkar.

Son yıllarda çoğu kadın ve erkek, kilo vermek uğruna kendi sağlık durumlarını çok geri planlara atarak, almaları gereken sağlıklı besin değerlerine dikkat etmeden sürekli aç kalarak hızla kilo vermeye çalışmışlardır. Ancak diyet yapmanın ana kuralı kesinlikle vücudu aç bırakmadan, sağlıklı ve olması gereken hızda kilo vermenin sağlanmasıdır. Acil kilo verilmesi gereken noktalar sınırlı sayıdadır. Örneğin; yakın tarihte geçireceğiniz önemli bir ameliyat için doktorunuz size belirli bir kiloya ulaşmanızı söylediyse, yine doktorunuzdan alacağınız tavsiyeler çerçevesinde kısa sürede istenilen kiloya ulaşabilirsiniz. Ya da mesleğiniz mankenlikse ve çok yakın tarihte yer alacağınız bir defile varsa, kısa bir süreçte olması gerekenden fazla kilo verebilirsiniz. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey; bu zayıflıklama durumlarının gelip geçici olacağı ve sürekli bu tip hızlı kilo vermeye çalışmaların insan metabolizmasını ve bünyesini kötü etkileyeceğidir. Vücudunuzda bulunan bir hastalık dolayısıyla ömür boyu yapmanız gereken diyetler de olabilmektedir. Örneğin; kalp – damar hastalıklarına sahip bir bireyseniz, yediğiniz yiyeceklerin ömür boyu yağsız ve tuzsuz olmasına özen göstermelisiniz. Bu tip durumlar gibi şeker hastalığınız varsa ya da böbrek hastalığınız varsa ömür boyu beslenmenize dikkat etmelisiniz. Bunların dışında hiç bir sebep yokken sadece kilo vermek adına yapılan diyetlerde, hiç bir egzersiz yapmadan çok az yemek yiyerek kilo vermeye çalışmak çok tehlikelidir. Çünkü böyle yaparak hem vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitaminleri, enzimleri ve mineralleri almayarak sağlığınızı tehlikeye atmış oluyorsunuz hem de spor yapmadığınız için vücudunuzun hızla kas kaybetmesine neden oluyorsunuz. Böylelikle konunun özetine gelecek olursak, diyet dediğimiz olayı hiç bir zaman kendi belirlediğimiz koşullarda yapmamalı, mutlaka bir doktor kontrolünde kendi metabolizmamıza en uygun diyetin belirlenmesiyle onu uygulamalıyız. Onun dışında diyet yaparken bir yandan da düzenli bir şekilde egzersiz yapmamız, hem vücudumuzun iskelet sistemini ve kas sistemini sağlıklı tutacak hem de kilo veriş sürecimizde bizi motive edecek avantajlar sağlayacaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.