Menu

Diş taşı temizliği, diş beyazlatma ve sonrası


diş beyazlatma

Diş taşı temizliğinden sonra dikkat edilecekler:

Diş ve dişetlerinin birleşim yerlerine, bazen dişetlerinin altına yerleşen ve sertleşen birikintilere diş taşı denmektedir. Diş taşı temizliğinde bu kayalaşmış eklentiler uzaklaştırılır. Diş taşları tek başlarına zararlı değillerdir, ancak girintili ve çıkıntılı yapıları nedeniyle pek çok bakteri ve mikroorganizmaya tutunacak zemin hazırlarlar. Dişetlerinde kanama, çekilme hatta kemik kaybına yol açabilen bakteri ve mikroorganizmaların ağızdan kesinlikle uzaklaştırılmaları gerekir. Bunun ilk aşaması kendilerine ev olarak gördükleri diş taşlarının temizlenmesidir.

Diş taşı temizliği genelde anestezi uygulanmadan gerçekleştirilir. Temizliğin yapıldığı esnada belli bir oranda dişlerde hassasiyet duyulabilir. Diş taşı temizliği yapılırken anestezi uygulandıysa, işlemden sonra bir süre yanak içinin ısırılmaması için yiyip içilmemelidir. Dişeti hastalıklarında daha çok dişeti kaybı vardır. Dişeti kaybından dolayı meydana gelen boşluklar da diş taşları tarafından doldurulur. Bir çeşit izolasyon görevi gören diş taşları temizlendiğinde dişlerde bir miktar boşluk hissedilir. Bu boşluklar belli bir süre içinde diş etleri tarafından doldurulur, ancak dolana kadar geçen sürede dişler sıcağa ve soğuğa karşı hassaslaşır. İyileşme sürecinde hassasiyeti azaltmak için flor yönünden zengin diş macunları ve gargara tavsiye edilmektedir. Diş taşı temizliğinden sonra az miktarda kanama normal bir durumdur. Bir iki günde bu kanama geçecektir. Kanama olsa da dişlerin fırçalanması aksatılmamalıdır.

Diş beyazlatma sonrası dikkat edilecekler:

Herkesin dişinde dişleri koruyup örten pellicule denen bir tabaka mevcuttur. Bu tabaka artıklar barındırır ve beyazlatma işlemli esnasında yok edilirler. Dişlerde protein bariyerinin yeniden oluşması genellikle 24 saat kadar sürmektedir. Bu süreçte renklenme yapabilen ürünlerden uzak durulması gerekmektedir.

Diş beyazlatma sonrası serbest olan besinler:

İçecek olarak; süt, su ve sade soda

Meyve olarak; Muz ve soyulmuş elma

Beyaz ekmek ya da yufka

Sade yoğurt, beyaz peynir, haşlanmış patates, pirinç, sade makarna, derisiz tavuk veya hindi göğüs, kremalı pasta.

Diş beyazlatma sonrası yasak olan besinler:

Kola, çay, kahve ve kırmızı şarap

Renkli olan bütün meyveler

Ketçep, hardal, kırmızı sosların hepsi, soya sosu ve et sosları

Her türlü kırmızı et yemekleri

Sigara, puro ve tüm tütün ürünleri

Ruj kullanımı.

Dişlerin beyazlatma işleminden sonra dişler eski rengine dönmez, ancak zamanla bir miktar sararma olabilmektedir ve bu da normaldir. Bunu da önlemek için beyazlatıcı özelliği olan diş macunlarının kullanılması ve aksatılmaması önerilmektedir. Uygulama sonrasındaki ilk altı aylık sürede periyodik kontrollerin yapılması gerekmektedir. Renkte geriye dönüş söz konusu olursa pekiştirme tedavisi önerilmektedir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.