Menu

Diş sızlaması nasıl geçer ve tedavisi


Diş sızlaması diye bir şey yoktur. Dişin sızlaması, dişte oluşan kırıklar, dişlerde çürükler veya diş sinirlerinde oluşan iltihaplar nedeni ile oluşur. Soğuk ya da sıcak gıdalar tüketildiğinde şiddetli diş sızlaması yaşayan pek çok insan vardır.

Dişlerde bir çürük yoksa, diş sızlaması yaşlanıyorsa bu diş hassasiyeti kaynaklı olabilir. Diş hassasiyeti, dişin aşınması ile görülen dişte mineral eksikliğidir. Dişlerimiz 2 tabakadan oluşur. Dişin dış yüzeyi, sert bir tabakadır. Buna diş minesi denilir. Diş minesinin hemen altında, içinde minik kanallar bulunan dentin tabakası vardır. Dış diş tabakası olan mine aşınırsa, dentin tabakası korumasız kalır. İçinde pek çok sinir olan bu tabaka dış etkenlere maruz kalarak, sinirsel uyarımlar göndermeye başlar. İşte buna diş sızlaması denilir.

Diş sızlaması nedenleri

Diş çürükleri,

Diş eti çekilmeleri,

Diş iltihabı,

Diş beyazlatma ürünlerinin diş minesine verdiği zarar,

Diş plakları,

Asitli yiyecek ve içecekler,

Yanlış diş fırçalaması,

Stres,

Ağız hijyenine önem vermemek,

Gastrit ve reflü,

Kalsiyum eksikliği olarak sayılabilir.

Diş sızlaması tedavisi

Diş sızlaması tedavisinde ilk olarak dişte çürük var mı yoksa diş etlerinde sorun var mı diyerek ciddi bir tarama yapılır. Çeşitli kullanılan diş macunları, gargaralar diş sızlamasına çözüm olabilir. Diş hassasiyeti olanlara özel üretilen diş macunlarında olan mineraller, dentin kanallarını tıkayarak dişin hassasiyetine engel olurlar. Ayrıca, yumuşak diş fırçası kullanmak, diş ipi ile temizlik yapmak sızlama sorununu yavaşlatır. İleri derecede olan diş sızlamalarında, kaplama, dolgu ve kanal tedavisi yapılır.
One Response
  1. izmir profilo servisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.