Menu

Diş beyazlatma yöntemleri


diş beyazlatıcı

Diş beyazlatma yöntemleri

Dişlerimizde sigara, çay ve kahve kullanımına bağlı olarak veya diş minesi kaynaklı olarak sararmalar ve lekelenmeler olabilir. Bu durumda yapılacak en doğru şey bir diş hekimine başvurarak dişleri temizletmek en doğru olan yöntemdir. Diş beyazlatma için diş hekimlerinin kullandığı pek çok yöntem vardır. Bunun yanı sıra evde kendimizin yapacağı belirli yöntemler de vardır.

Doğal diş beyazlatma nasıl yapılır?

Diş beyazlatmada en etkili madde karbonattır. Karbonat ile dişleri fırçalamak hem diş renginde açılma yaratırken bir yandan da ağız içi mikrop, bakterileri de öldürür. Dişlerde oluşan plak oluşumu da ciddi manada azalır. Tuz da karbonat gibi dişlerde beyazlatma etkisi yaratır fakat, dikkatli kullanmak gereklidir. Çünkü, diş minesin de hasar yaratabilirler. Oluşan çeşitli çizikler dişlere hasar verebilir. Tuz dişerde oluşan bakteri ve miroorganizmaları engeller. Diş eti iltihaplarını engeller. Yalnızca, ayda 1 kez kullanılması tavsiye edilir. Bunların yanı sıra çilek diş lekelerini temizlemekte çok etkendir. Fakat, çilekte asit oranı yüksektir. Bu nedenle, çilek yenildikten sonra ağız içinin su ile çalkalanması önerilir. Portakal kabuğu, doğal bir diş macunudur. Bu nedenle portakal kabuğu haftada 1-2 kez dişlere sürtülerek temizlik yapılabilir. Elma sirkesi ve limonda beyazlatma yapar fakat içerdikleri asit nedeniyle diş çürüklerini hızlandırır bu nedenle dikkatli kullanmak lazımdır. Havuç, brokoli ve salatalık güçlü diş beyazlatıcılardır. Bu nedenle bu gıdaları kabukları ile tüketmek etkiyi arttıracaktır.

Diş hekimi nasıl beyazlatma işlemi yapar?

Diş hekimleri beyazlatma işleminde pek çok uygulama yaparlar. Hastanın dişlerine uygun bir kalıp yapılır ve kalıbın içine bir ilaç koyularak hastanın ağzına yerleştirilir. Genellikle gece uyurken takılan bu protez diş renginde yaklaşık 2-3 ton açılma yaratmaktadır. Uygulama süresi yaklaşık olarak 1 hafta veya 1 ay içindedir. Bir diğer yöntemde dişler üzerine sürülen bir macun, diş hekimi tarafından yayılır ve ışık kaynağı ile üzerine vurularak diş beyazlatma yapılır. Bir ya da birkaç seans ile dişlerde beyazlama oluşur. Diş hekiminin yaptığı beyazlatma işlemlerinde hem diş minesi hem de diş etlerine bir rahatsızlık vermez. Çok da sağlıklıdır. Sadece hamile ve çocuklara uygulanmaz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.