Menu

Dil Ülseri Nedenleri ve Tedavisi


dil-ulseri-nedenleri-ve-tedavisi

Dil ülseri nedir?

Halk arasında daha çok “aft” ya da “uçuk” olarak isimlendirilen dil ülseri, tıbbi olarak da “aftöz ülser” olarak adlandırılmaktadır. Kendini belirli etme şekli dil üzerinde çıkan beyaz ya da sarı iltihap birikintisi tarzı noktalanmalardır. Genelde bu renklerde görülen ülserlerin gittikçe pembemsi bir renge sahip olmaya başlayanları kanamalı iltihaplar yapabilmektedir. Ağızda en çok dil üzerinde, dil kenarında ve dil altında görülen bu yaralar; bunun dışında yanak içlerinde ya da damakta da oluşabilmektedir. Bazen bir tek yara olarak kendini gösteren ülserler, bazı durumlarda da birden fazla yara olarak yan yana çıkabilmektedirler. En sık ağız bakımına dikkat etmeyen kişilerde ortaya çıkan dil ülseri, kendisine çok dikkat edilmediği taktirde ağız kanserine kadar çok ciddi sorunlar meydana getirebilmektedir. Boyutları 1 santimden bile küçük olan bu ülserler, daha büyük ve geniş boyutlarda da meydana gelebilirler ancak boyut olarak büyüdükçe daha tehlikeli hale gelmeleri gibi bir durum yoktur. Zaten bu yaraların çoğu kısa bir süre içerisinde kendi kendine iyileşmektedir, dikkat edilmesi gereken ülserler sürekli tekrarlayan ve aynı sıkıntıları yaşamanıza sebep olan ülser yaralarıdır. Bu tip durumlarda mutlaka bir doktora başvurmanız ve bu yaraların altında yatan asıl sebebini öğrenmeniz gerekmektedir.

Dil ülseri nedenleri

Yetersiz yapılan ağız bakımı : Dil ülserine sebep olan en önemli nedendir. Dilinizin ülserin çıkmadan kısa bir süre önceden yara alması, yaranın ağzın içerisinde iyileşme sürecinde ülserin oluşması için uygun bir ortam yaratabilmektedir. Bunun dışında yanlışlıkla dilinizi ısırmanız da aynı etkiyi yaratacaktır. Çünkü dilde yer alan herhangi bir yara, dişlerin temizlenmemesi ve diş etlerinin temizlenmemesi; ülseri oluşturacak mikropların ve bakterilerin ağız içinde gayet rahat bir şekilde yara yapabilmesine uygun ortam sağlayacaktır.

Ağız kanseri : Eğer ağzınızda çıkan ülserler uzun zamanlar geçse de iyileşmiyor, yaralar gittikçe büyüyor ve artık yeme – içme özgürlüğünüzü dahi elinizden alıyorsa o durumda başka bir hastalıktan söz edebilmek mümkündür. Ağız içinde bu tip yaraların zaman içerisinde sertleşmesi, kabuğumsu bir hal alması dil kanserinin habercisi olabilir. Eğer sizde de bir dil kanseri durumu mevcutsa, ülserle birlikte vücudunuzda ciddi kırgınlıklar hissetme, ateşinizin çıkması ve lenf düğümlerinin şişmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalmanız mümkündür.

Pamukçuk yaralarının olması : Dil ülserini en çok tetikleyen durumlardan bir tanesi de pamukçuk yaralarıdır.  Ağızda oluşan kesikler, stresli olma durumu, besinlerin içerdiği folik asidin ve B-12 vitamininin fazlalığı, demir eksikliği ve hormonsal değişiklikler gibi etkenler pamukçuk yaralarının oluşmasına sebep olan etkenlerdir.

Enfeksiyon durumları : Ağızda oluşan bu tip enfeksiyonlar, bazen dil üzerinde bazen de ağızın çeşitli bölgelerinde ortaya çıkabilirler. Ve bu enfeksiyonlanmaların sonucunda dil ülseri meydana gelmektedir. Dil ülserine en çok sebep olan enfeksiyonlar; maya enfeksiyonu, gingivostomatit enfeksiyonu, pamukçuk enfeksiyonu, bağışıklık sisteminin bozulmasına etken olan enfeksiyonlar, oral liken planus enfeksiyonu, bakteriyel enfeksiyonlar, viral enfeksiyonlar ve herpes simplex virüsüdür.

En çok görülen bu sebeplerin haricinde dil ülserini meydana getiren diğer sebepler ise şunlardır;

Vücutta hormonsal olarak dengesizliklerin oluşması

Genetik olarak sahip olunan özellikler

Uyku durumunda eksiklikler yaşanması

Duygusal olarak stres içerisinde bulunma

Bir anda kilo kaybetmeye başlama

Herhangi bir gıdaya alerji durumu

Viral denilebilecek enfeksiyonlar geçirme

Bağışıklık sisteminin sağlığında geçici düşüşler

İçeriğinde “sodyum lauril sülfat” bulunan diş macunlarından kullanma

Turunçgiller familyasından bir besinle beslenme sırasında dilin tepkime göstermesi

Kadınların sıkıntılı menstrual dönemler geçirmesi

Dil ülseri tedavisi

Dil ülserinden kaynaklanan ağrı durumunu ve tahriş durumunu önlemek için alınabilecek en basit önlemler aşağıdakiler gibidir;

Dildeki ya da ağızdaki ülser yasasının üzerine bal sürebilirsiniz.

Dildeki ya da ağızdaki ülser yarasının üzerine hindistan cevizi yağı sürebilirsiniz.

Taze muz ya da yeşil elma tüketildiğinde ülserin yok edilmesine yardımcı olmuş olursunuz.

Biraz acı verici bir yöntem olsa da ülser yasası olan kişinin ağzında tuzlu su çalkalaması, iyileşme süreci için etkili bir yöntem olabilir.

Ülser yaralarının bağışıklık sisteminin güçsüzlüğünden de meydana gelebildiğini göz önünde bulundurursak bağışıklığımızı güçlendirmek adına bol bol C vitamini içeren yiyeceklerle ve yoğurtla beslenmek doğru bir hareket olacaktır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.