Menu

Dil nasıl temizlenir? Ağız kokusu nasıl geçer?


tongue

Ağzımız vücutta en çok bakterinin bulunduğu yerdir. Bu bakterilerin büyük kısmı ise dilimizde bulunur. Ancak pek çok insan dil temizliği için zaman ayırmaz.

Eğer dilinizi düzenli olarak temizlemezseniz olumsuz yan etkiler yaşayabilirsiniz. Ağız kokusu, diş çürümesi ve çirkin görünen bir dil gibi sorunlardan kaçınmak için dilinizi her gün temizlemelisiniz.

Dilinizi temizlediğiniz zaman yalnızca kötü ağız kokusu ile başa çıkmış olmakla kalmaz aynı zamanda dil dokunuzdaki çürüklere neden olabilecek bakterilerden de kurtulursunuz.

Dil temizliği tat alma duyunuzu iyileştirir, diş etlerinizi korur ve estetik bir görünüm kazandırır. Dilinizi temizlemek için birkaç farklı gereçten yardım alabilirsiniz.

Dil temizleme kaşığı ya da dil temizleyici denen alet en sık kullanılan alettir. Öte yandan dil fırçaları da yaygın olarak kullanılır. Her iki alet de eşit miktarda temizlik sağlamaktadır. Aynı zamanda arkasında dil temizleyicisi bulunan diş fırçalarını da kullanabilirsiniz.

Dil nasıl temizlenir?

Dişlerinizi güzelce fırçalayıp diş ipinizi de kullandıktan sonra aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Dilinizi olabildiğince dışarı çıkarın.
 • Dilinizi aynada inceleyin. Bakteri tabakası kolaylıkla görülebilecek beyaz bir katman şeklindedir. Özellikle bu tabakayı hedef alın ve bu bölgeyi daha dikkatli temizleyin.
 • Dil temizleme aletini dilinize yerleştirin, en çok etkilenen bölgeyi hedef alın.
 • Dilinize fazla bastırmadan aleti yavaşça dil kökünüzden dil ucunuza doğru çekin. Ancak çok fazla bastırmayın zira dilinizde hasara yol açabilirsiniz.
 • Temizleyiciyi dilinizin ucundan çekip alın ve ağzınızdan çıkarın.
 • Temizleme aletini akan suya tutun ve ölü tabakayı temizlemek için sudan geçirin.
 • Bu işlemi hiç bakteri tabakası (beyaz görünümlü tabaka) kalmayana dek tekrarlayın.
 • Son hamle olarak anti bakteriyel özelliği bulunan, iyi kalitede bir ağız gargarası ile ağzınızı çalkalayın. Gargara seçerken alkollü olanları pek tercih etmeyin çünkü ağzınızı kurutabilir.

Dil ne sıklıkla temizlenmeli?

Her diş fırçaladığınızda ve diş ipi kullandığınızda ağız temizliğinizi dilinizi temizleyerek bitirmelisiniz. Günde iki kez, sabah uyanınca ve akşam yatamadan önce dil temizliği yapmanız yeterli olacaktır.

Eğer ağzınız kuruysa ya da ağzınızda kötü koku oluyorsa gün ortasında da diş ve dil temizliği yapabilirsiniz. Ağız temizliğinden sonra ağız gargarası kullanmak ağzınızı nemlendirerek bakterileri öldürür. Ağız kokusundan kurtulmak ve ferah bir nefese sahip olmak için bu rutini tekrarlamanız ve düzenli uygulamanız gerektiğini unutmayın. Bu şekilde ağız kokusundan kurtulabilirsiniz. 

Kaynaklar:

https://www.wikihow.com/Clean-Your-Tongue-Properly

https://ultradex.co.uk/how-to-clean-your-tongue-without-gagging/

https://www.colgate.com/en-us/oral-health/conditions/bad-breath/how-to-clean-your-tongue-and-avoid-bad-breath-1213
Son 50 Yorum
 1. davetiye
 2. Baron
 3. Baron
 4. Sidar
 5. mehmet
 6. Anonim
 7. İlkenur
  • elif
  • elif
 8. Ruhiye
 9. Anonim
 10. MKA
 11. gulhan yavuz
 12. Kazim
 13. ERHAN
 14. meral
 15. sabina
 16. a.ozer
 17. kader_ci
 18. Kemanist-nr Büyük
 19. Akbulut Tatar
 20. Zeki Kozan
 21. Leyla İsrapilova
 22. Özlem Ayar
 23. ismail ERSÖZ

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.