Menu

Dev İsimler Böyle Başladı


dev-markalarin-hikayesi

Dev markaların kuruluş hikayeleri

Günümüzde global olarak kendine yer edinmiş, tüm dünyada ismi ve sağlamış olduğu hizmetler bilinen değişik sektörlerdeki pek çok marka veya kişi; edindikleri konuma ve itibara sahip olmadan önce pek çok farklı yollardan geçmişlerdir. İlk başta çok farklı amaçlarla kurulan küçük işletmeler, bir zaman sonra dünya piyasasına etki edebilecek büyüklükte ve güçte devasa şirketlere dönüşmüş; kimi bireyler de çok basit ve sıradan işlerde çalışırken bir gün çok önemli ve dünyanın konuştuğu isimler haline gelmişlerdir.

Bahsettiğimiz bu değişimlere örnek olarak gösterilebilecek ortaya çıkış hikayelerinden bazıları ise şunlardır;

Starbucks : Bu marka kurulurken, dünyaca ünlü “Moby Dick” romanında yer alan bir karakterden isim babalığı adına esinlenilmiştir. Bununla birlikte çok eski dönemlerde kahve tüccarlarının denizciliğe de oldukça merak sarmış olmasından esinlenilerek marka ve amblemi meydana getirilmiştir.

Apple : Markanın kurucu ismi olan Steve Jobs, ilk kez 1976 yılında bu markayı meydana getirirken isim için esinlenildiği iddia edilen pek çok durum olmaktadır. Ancak bunlardan en yaygın olanı, Jobs’un çok iyi bir The Beatles severi olması ve bu grubun çalıştıkları plak şirketi olan Apple Corps’un isminden esinlenilerek bu şirketi “Apple” olarak piyasaya çıkardığı iddia edilmektedir.

IBM : İlk kez 1911 yılında, kart delici makineleri keşfeden Hermann Hollerith isimli kişinin patent işlerini halledebilmek için Thomas J. Watson tarafından kurulan IBM markası, açılım olarak “International Business Machines” anlamına gelmektedir. 1930’lu yıllarda sadece terazi üreterek satışını yapan firma, günümüz dünyasında artık 330.000 çalışan sayısı ile global düzeyde en önemli şirketlerden biri haline gelmiştir.

IKEA : İsveç asıllı ve Elmtaryd Agunnaryd kasabasında yaşayan Ingvar Kamprad, hem isminin hem yaşadığı yerin baş harflerini birleştirerek 1943 yılında IKEA markasını oluşturmuştur. Bu marka ilk kurulduğu tarihlerde hem resim çerçevesi, hem cüzdan, saat, kalem, naylon çorap ve mücevher gibi pek çok ilginç ve birbirinden bağımsız ürünler satılmıştır.

Harley Davidson : William S. Harley isimli şahıs, ilk kez 1901 yılında motoru olan bisiklet fikrini çizime dökmüş ve kardeşi olan isim Arthur Davidson ile 1903 yılında bu planı hayata geçirerek Harley Davidson motorlarını üretime başlatmışlardır.

Barack Obama : Kendisi şuan dünya üzerindeki en önemli ve kritik isimlerden biri olan Barack Obama, daha yolun çok başındayken (15-16 yaşlarından bahsedilmektedir) Amerika’da oldukça bilinen bir dondurmacı markası  olan Baskin-Robbins’te çalışmıştır.

Google : Larry Page ve Sergey Brin denilen iki ayrı doktora yapan öğrenci, fikirlerini birleştirerek Google’ı meydana getirmişlerdir. Sitenin adını Google koyarken de, normal şartlarda 1’in arkasından gelen 100 tane 0 rakamını temsilen söylenen “googol” kelimesinden yeni bir kelime üreterek Google ismini meydana getirmişlerdir.

Lamborghini : İlk kez 1955 yılında ortaya atılan Lamborghini markası, ilk ortaya çıktığı süreçlerde traktör üretimi yapmaktadır. O dönemler kendi Ferrari’sinin debriyajında arızalar meydana gelmiş ve tamir ettirmek için Ferrari’nin fabrikasına giden Lamborghini, Enzo Ferrari ile görüşmek istemiş ancak Ferrari bu isteği reddetmiştir. Durum böyle olunca, Lamborghini hırslanarak kendi arızasını kendisi gidermiş ve tamirle geliştirdiği tekniğini araba üretimine yoğunlaştırarak bugün Lamborghini markasının oluşmasına vesile olmuştur.

LG : İlk önce 1947 yılında “Lak-Hui” ismiyle piyasaya çıkan Güney Kore menşeili LG markası, 1958 yılındayken Goldstar isimli şirket ile birleşme kararı alınca, markanın ismi her iki şirketin baş harflerinden oluşan LG ismini almıştır.

Microsoft : 4 Nisan 1975 tarihinde, Paul Allen ve Bill Gates ortaklığı şeklinde kurulan Microsoft markası, ilk ortaya çıkartıldığı dönemlerde “Micro-Soft” olarak kullanılmış ve bir süre sonra aradaki tire işareti ortadan kaldırılarak düz bir şekilde Microsoft olarak anılmaya başlanmıştır. Şirkete bu isim seçilirken “microcomputer” kelimesinin Micro kısmının, “software” kelimesinin de Soft kısmının kullanılması uygun görülmüştür.
Son 50 Yorum
  1. huzunlu
  2. ömer durmaz
  3. jumbo tuvalet kağıdı
  4. elma

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.