Menu

Deodorant kullanmanın zararları


deodorant baş

Hepimiz ter kokusunu sevmediğimiz için, sıklıkla deodorant ya da roll-on kullanırız. Bu tarz kullanılan ve ter kokusunu engelleyen ürünler, sağlığımıza zarar verebiliyor.

Özellikle kadınlarda, teri engelleyen bu tarz ürünlerin kullanımı meme kanserini arttırabiliyor veya tetikleyebiliyor.

deo2


Uzmanlar, koltuk altında ki tüylerin alındıktan sonra en az 2-3 gün deodorant kullanmak yerine su ve sabun kullanılmasını öneriyor. Yaklaşık 15 yıl kadar önce, meme kanseri ile kullanılan kozmetiklerin bir bağlantısı olabileceği konuşulmaya başlandı. Meme kanserinde bozulan dokuların, koltuk altında daha fazla olması bu deodorantların içinde bulunan alüminyum bileşikleri nedeni ile oluşabildiği düşünüldü.

deo3


2000 yılından itibaren yapılan 60 adet klinik araştırmada, kanser yapma konusunda kesin net bir veri elde edilmemiştir. Fakat, bu araştırmalarda küçük yaşlardan itibaren koltuk altları tıraş ettiklerinden sonra kullanılan deodorantların dokular tarafından emildiği ve meme kanseri riski oluştuğu ortaya çıkmıştır.

deo4


Özellikle çocuklar ve gençlerin vücudu çok daha geçirgendir. İnce kimyasalları çok daha hızlı emerler. Uzmanlar, 16 yaşından küçük çocukların bu nedenle deodorant kullanmamalıdır. Ergenlikle birlikte, koltuk altları tüylenir ve hormonların hızlı çalışması ile koku oluşur. Bu nedenle sık bir şekilde su ve sabunla temizlik yapmak gereklidir.

deo5


Uzmanlar, pudralı, jel veya mum şeklinde olan deodorantları kullanırken, koltuk altlarını sabun ve su ile iyice yıkamak gerektiğini söylüyor. Sürekli ve her gün bu ürünler kullanıldığında gözenekler tıkanarak çeşitli hastalıkların oluşmasına neden olabiliyor. Aslında doğru olan şey su ve sabun kullanmaktır. Misket limon kullanarak da ter kokusunu engelleyebilirsiniz. Doğal olan ürünler cildimize zarar vermediği gibi sağlığımızı da korumaktadır.
One Response
  1. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.