Menu

Denizaltı Nedir ? Denizaltını Kim Buldu ?


denizalti-nedir

Denizaltı nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi, deniz yüzeyinde değil de deniz içerisinde kullanılmak için icar edilmiş araçlar kısaca denizaltı olarak anılmaktadır. Özellikle savaş dönemlerinde ihtiyaç duyulduğu için icat edilen denizaltı, sürekli olarak ülkelerin savaş sırasında kullandıkları araçlar olarak denizlere çıkmışlardır.

Bu aletin en büyük özelliği, denizin alt kısmında gidebildiği gibi denizin üzerinde de gidebilmektedir. Çünkü geliştirilen makinaların hareket kabiliyetleri hem içeriden hem dışarıdan hareket etmeye verimli bir haldedir. Bu düşüncelerin yanında bir de ilk üretildiği yüzyıllarda kişilerin denizaltındaki hayatı tanımak, oradaki tabiatın nasıl olduğunu öğrenmek gibi düşünceleri de olduğundan denizaltının pek çok düşünce sonrasında üretilmeye başlandığı söylenebilmektedir.

Denizaltını kim buldu?

Tarihteki ilk denizaltının 1600 yılında Hollanda asıllı Cornelius Van Drebbel tarafından bulunduğu bilinmektedir. İcat edilen bu alet, o dönemler İngiltere’deki Tames Nehri’ne sokularak ilk kez denenmiştir. Bu deneyimde denizaltı, nehrin 5 metre altına kadar indirilebilmiştir.

Bu denizaltının tüm omurgası ahşaptan üretilmiş ve deri kaplanmıştır. Dışarıya doğru açılan 12 ayrı küreği bulunan denizaltının kaplamadan dolayı su geçirme gibi bir durumu da bulunmamaktadır. Aletin deneme sürüşünden sonra bir şekilde İngiliz Bahriye Nazırlığı tarafından kullanıma kabul edilmediği ve ilk kez üretilen bu unsurun tarihin ilerleyen dönemlerinde daha geliştirilerek tekrardan üretilmesi beklenmiştir.

Asıl amacına uygun olarak savaşta ilk kez bir denizaltının kullanımı 1776 yılıdır. Bu savaşta kullanılan alet 1775 yılında “American Turtle” adı verilen ve David Bushnell isimli kişi tarafından üretilen denizaltıdır. Yine ahşap malzemeden üretilmiş olan bu denizaltında mantık yine elle yönlendirilmesine dayandırılmaktadır. Kullanıldığı savaşta başarılı olamayan American Turtle’ın yerine, sonraki dönemlerde düşman gemisini ilk batıran denizaltı olarak “Hunley” geçecektir.

Bahsettiğimiz bu eski tip denizaltıların yerine daha modern ve daha işlevsel denizaltıların ilk mucidinin de J.P. Holland isimli kişi olduğu söykenmektedir. Kendisinin 1900 yılında geliştirdiği denizaltı modeline göre içerisinde derinlik ayarlayıcı dümen, silindir gövde, havasız çalışan güç kaynakları gibi pek çok önemli unsur bulunmaktadır. Holland, ürettiği bu denizaltını Amerika Deniz Kuvvetleri’ne verdikten sonra, hiç gecikmeden iki yıl içerisinde “denizaltı gemisi” patentini alarak bundan sonrasında Japonya, Rusya, Hollanda ve İngiltere gibi pek çok ülkeye pazarlamıştır.

İlk denizaltı Osmanlı’da ne zaman yapılmıştır?

Osmanlı devletinin kullandığı ilk denizaltının adı “Tahtelbahir”dir ve 1719 yılında kullanılmıştır. Bu denizaltı, o zamanlar yaşayan Mimar İbrahim Efendi’ye özel olarak yaptırılmıştır. Suyun içerisine dalma ve çıkma gibi özellikleri olan bu ürünün içerisinde beş kişilik bir ekip saatlerce suyun altında kalabilmektedir.

Bu aletin kullanımının 3. Ahmet’in dönemine rastladığı bilinir. Tarih kitaplarında Tahtelbahir’in; 3. Ahmet’in oğlunun sünnet düğünü için yaptığı kutlamalarda kullanılmaya başlandığı söylenmektedir. Kutlanmakta olan sünnet merasiminin 14. gününde Aynalıkavak Kasrı’nın dibine timsah şeklinde kocaman bir araç gelmiştir. Bu araç dönemin en ünlü ve görkemli denizaltısı Tahtelbahir’den başka bir şey değildir. İnsanların şaşkınlıkla izlediği bu alet,kişileri eğlendirmek için oraya durduğu süreçlerde denizde yüzeyde turlayarak geliştirilen mekanizması ile de sürekli ağzını açıp kapatmıştır.

Sultan Abdülhamit’in denizaltılarla olan ilgisi

Tarih sahnesinde denizaltılar konu edildiği zaman, Osmanlı padişahlarından Abdülhamit’in de bu konuyla yakından ilgisi olduğu söylenebilir. Çünkü ilk kez dünya sahnesinde savaşçı özellik taşıyan denizaltının 6 Eylül 1886 yılında kullanıma alınan Abdülhamit denizaltısı olduğu bilinmektedir.

İlk kez deneme kullanıma alınmadan önce tersanede 2 adet üretilen Abdülhamit denizaltılarından bir tanesi Üsküdar’ın açık bölgelerinde demirlemiş halde bulunan eski vapura deneme atışı yapmış ve tam isabet gerçekleştirmiştir. Bununla birlikte de ilk kez bir hedefi başarıyla vuran bir denizaltı üretiminde söz edilmiş bulunulmuştur.

İlk denizaltı hangi savaşta kullanıldı?

İlk kez bir denizaltının 1. Dünya savaşı dönemlerinde kullanıldığı bilinmektedir. Bunun sebebi çok büyük çaplı bir savaşın başlaması ve devletlerin gemilerle tanklarla uçaklarla vs. saldırırken çok kolay yakalanırken denizaltı teknolojisinin savaşta üstünlük yaratacak bir detay olmasıdır.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. ecefghd
 3. hoolland
 4. gülçin
 5. 36erdem
 6. berke
 7. Seyfettin Erbay
 8. Bilal Uzun
 9. Ali Ender Trpicxcool
 10. Abdulhamit han
  • gülçin
 11. melike
 12. cunüp
 13. Duepacela

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.