Menu

Demir yönünden zengin 5 besin


demir

Vücudumuz için gerekli olan en önemli besinlerin başında, içeriğinde demir olan besinler gelmektedir. Demir mineralinin amacı, oksijenin akciğerlerimizden diğer hücrelerimize gitmesine yardımcı olmasıdır.

Bundan dolayı, tüketilmesinde büyük yarar olan, demir yönünden zengin 5 besin maddesini sizler için derledik;

ıspanak


Ispanak: İçeriğinde en fazla demir minerali barındıran besin maddelerinden biri olan ıspanak, kalsiyum da barındıran bir sebzedir. 1 tabak ıspanakta 15 mg demir içermektedir.

yumurta sarısı


Yumurta sarısı: Büyük boy bir yumurtanın sarısında 5 mg demir bulunmaktadır. İnsan vücuduna büyük çaplı bir enerji veren yumurta sarısını, mısır gevreği ile kahvaltıda tüketmek gün boyu sürecek bir enerji sağlayacaktır.

mısır gevreği


Mısır gevreği: Ülkemizde çok eski bir geçmişi olmasa da son yıllarda çok yüksek miktarlarda tüketilmeye başlamıştır. Tüm gün boyu enerji veren mısır gevreğinde büyük miktarlarda demir bulunmaktadır.

sakatat


Sakatat: Et ihtiyacımızı karşılayan besi hayvanlarından elde edilen sakatat, demir yönünden oldukça zengindir. Kalp, ciğer, böbrek gibi organların tüketilmesi enerji sağlaması açısından oldukça faydalıdır.

beyaz fasulye


Beyaz fasulye – Kuru fasulye: Hepimizin bildiği kuru fasulye, vücudumuzun demir ihtiyacının yaklaşık % 40’ını karşılayabilecek bir besindir. Pişirmeden önce suda bekletilmesinin bir diğer nedeni ise demirin açığa çıkarılmasıdır. Fasulye ile yapılacak içinde domates olan bir salata da demir yönünden zengindir.




Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.