Menu

Demir İçeren Yiyecekler Nelerdir ?


demir-iceren-yiyecekler-nelerdir

Demir nedir?

Demir, ilk başta insanlar olmak üzere çoğu organizma için gerekli olan bir enzim çeşididir. İlk başta insan vücudunu saymamızın sebebi, demirin insan vücudunda yaşamsal sürecin devamlılığı açısından yapılması gereken vücuda alınan oksijenin taşınması işlemlerinin vs. demir enziminin yardımlarıyla yapılmasıdır. Vücuttaki bu kadar önemli bir işlemi üstlenen demirin, eksikliği yaşandığında bünyede direk demir eksikliği anemisi ortaya çıkmaktadır. Bu aneminin en sık görüldüğü durumlar hamilelik, yetersiz beslenme (demir içeren besinlerle beslenmeme de denilebilir) ve kan kaybı gibi durumlardır. Eksikliğinde yaşanılan olumsuz belirtilerden sakınmak için mümkün olduğunca günlük beslenme koşullarımıza demir içeren besinlerden ekleyerek vücudumuz için yaşamsal önemi olan bu mineralden bünyemizi eksik bırakmamalıyız.

Demir içeren yiyecekler nelerdir?

Demir içeren yiyeceklerden en bilinenleri ve tüketildiği zaman en iyi demir ihtiyacını karşılayacak ürünlerden bazıları şunlardır; kuzu eti, sığır eti, tavuk eti, tavuk ciğeri, sığır ciğeri, sakatat, istiridye, ton balığı, yengeç, sardalya ve ördek eti

Bunun dışında yulaf, tahıllar, bezelye, barbunya, ıspanak, fasulye, patates, kabak, domates püresi, nohut, kuru üzüm, kuru erik, pekmez, irmik, bitter çikolata, fındık, fıstık, kaju vb.

Demirin faydaları nelerdir?

Vücutta glikozun enerjiye çevrilme işleminde rol oynar.

Kanda oksijen taşınmasını sağlayan hemoglobinin başlıca ihtiyaçlarındandır

DNA sentezi gibi işlemlerin yapılmasında ihtiyaç duyulan enzimlerin de aynı şekilde var olabilmeleri için demire ihtiyaçları vardır.

Çocukluk çağında ve de hamilelikte vücuttaki demir oranı çok önemlidir. Çocuklar için gelişim ve büyüme konularında demir çok yararlı bir yardımcıdır, aynı şekilde anne karnında gelişmeye devam eden bebeğin de düzgün gelişebilmesi için annesinden demir enzimini bol miktarda alması gereklidir.

Vücuttaki alyuvar üretiminde demir büyük rol oynar.

Vücudun bağışıklık sisteminin sistematik bir şekilde çalışabilmesinde demirin büyük etkisi vardır.

demir-iceren-sebzeler

 

Kaslar için de aynı şekilde oksijen taşınımını sağlayan miyoglobin, görevini gerçekleştirmek için demire ihtiyaç duymaktadır.

Demir eksikliği nasıl anlaşılır?

Demir eksikliğinden şüphelenilen bir durumunuz varsa, doktorunuz sizden öncelikle bir kan testi isteyecektir. Ancak demir eksikliği teşhisinin net bir şekilde koyulabilmesinde sadece kan testi yeterli olmayabilir. Demir eksikliğinin belirlenmesinde doktorunuzun sizden isteyeceği testlerden bazıları şunlardır;

Kırmızı kan hücrelerinin sayımı (tam kan sayımı bu sayede belli olmaktadır)

Hemoglobin testi (kanda hücreler vasıtasıyla oksijen taşıyan proteinlerin sayısı ölçülmektedir.)

Hematokrit testi (kanda var olan kırmızı kan hücrelerinin durumu ölçülür)

Demir eksikliği belirtileri

Cildin soluklaşmaya başlaması

İştahsızlık

Sık sık baş dönmesi

Enerji durumunda düşüklük

Sık sık baş ağrısı yaşama

Sık sık karın ağrısı yaşama

Kırılganlaşmaya başlayan tırnaklar

Uyku düzeninde bozukluk

Ağzın içerisinde yaraların çıkması

Saçların gün geçtikçe sağlıksızlaşması

Nefes alıp vermede güçlük çekme

Kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi

Bünyede bağışıklık sisteminde sürekli güç kaybı

Dil bölgesinde kızarıklıklar ve ağrılar
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.