Menu

Demir emilimini engelleyen gıdalar


demir baş

Besinlerden aldığımız demir iki form halinde bulunur. Hem ve non-hem halinde alınan demir, vücuda girince hemen emilir.

Et, tavuk, balık ve deniz ürünleri, tahıllar, baklagiller, fındık ve tohumlarda ki demir genelde vücudun emilimi açısından uygun demir kaynaklarıdır.

Fakat, içlerinde ki bileşimleri nedeni ile demir emilimini zorlaştıran gıdalarda vardır. İşte, demir emilimi yapılmasını engelleyen gıdalar ;

demir1


Kalsiyumdan zengin gıdalar demir emilimini engellemektedir. Süt, yoğurt, peynir, somon, sardalye, soya peyniri, incir ve şalgam gibi ürünler demir emilimini yavaşlatırlar. Fakat bu ürünler, kalsiyum almamız için çok da gereklidirler. Bu gıdalar yenilmelidir fakat, demir eksikliği olduğu zaman kısıtlanarak tüketilmelidir.

demir2


Fosfor kemik sağlığı ve beyin sağlımız için gerekli olsa da demir emilimini yavaşlatır. Bu nedenle uzmanlar fosfor yanında C vitamini kullanılmasını öneriyorlar. Et, balık, süt ve süt ürünleri, tan tahıllar ve baklagilleri tüketirken yanında C vitamini tüketmek demir emilimini normal hale getirir.

demir3


Çay ve kahve içerisinde bulunan tanen isimli kimyasal nedeni ile, demir emilimini yavaşlatır. Bunun yanı sıra içinde tanen bulunan elma suyu, bira ve kırmızı şaraptır. Uzmanlar bu besinlerin aynı zamanda yararları olduğundan yemekten 1-2 saat öncesinde kullanılmamasını tavsiye ediyor. Okzalat içeren gıdalar, vücuda demir emilimini yavaşlatır. Buna en iyi örnek, ıspanaktır. Bol demir içerir ama içinde ki okzalat nedeni ile, demir emilimi yapılamaz. Okzalatların etkisini sadece C vitamini ile birlikte tüketirseniz engellersiniz. C vitamini ile birlikte tüketeceğiniz okzalat içeren gıdalar, pancar, lahana, çay, çikolata, fesleğen, maydanoz ve kekiktir.

demir4


Demir emilimini arttıran gıdalar ;

C vitamini, Brüksel lahanası, hardal, koyu renk, yeşil yapraklı sebzeler, kivi, çilek, biber, brokoli, karnabahar sayılabilir. Demir emilimini arttırmak için demir kaynağı besinleri tüketirken yanında mutlaka bunlar olmalıdır.
One Response
  1. vılkan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.