Menu

Damarların görevleri


damarların görevleri

Damarların görevleri  

Vücudumuzda olan damar sistemimiz kanın dolaşımı için kullanılır. Bu sayede, gerekli besinler alınır, dokular ve organlar gerekli oksijene sahip olur. Vücudumuzda ki damar sistemi bu nedenle çok önemlidir.

Kalbimiz, kanın vücutta dolaşımını sağlayan organdır. Kalbin dış kısmı iki kat zar ile kaplıdır iç kısmında ise, kas tabakası bulunur. Kalbin iç kısmında kanı depolayan odacıklar ve kanı boşaltan odacıklar vardır. Böylece kan akışı sağlanır. Yetişkin insanlarda 4-5 litre kan bulunur. Kalbimize dakikada beş litre kan girer ve çıkar. Kan, damarlar içinde dağılarak ve kılcal damarları da kullanarak hücrelere gerekli besin maddelerini iletir, zararlı maddeleri alarak toplar ve oksijenlendirir. Hücrelere oksijen götürürken, besin ve hormonları hücrelere taşımak, ısı iletmek gibi taşıyıcı ve koruyucu görevi vardır.

Tüm bunları yapmak için de damarlarımızı kullanmaktadır. Kalpten temiz kan damarlara pompalanır. Bu kan, damarlar yolu ile tüm vücudu dolaşır. Beraberinde ki oksijen hücrelere kadar dağıtılır. Hücrelerde oluşan karbondioksit kan ile damarlara geri döner. Buna kirli kan denilir. Bu kan, tekrar pompalanarak akciğerlere yollanır. Akciğerlerde temizlenerek oksijen yüklü olarak tekrar kalbe geri döner.

Damar sistemimizde ki en ufak arıza ve tıkanıklıkta tüm vücutta sorunlar çıkar. Dengemiz bozulur ve ilerleyen durumlarda ciddi sorunlar yaşanır. Damar sistemimiz üç ana grupta incelenmektedir. Atardamarlar, toplardamarlar ve kılcal damarlar.

Atardamarlar ; Kalpten pompalanan kanı vücudumuzda bulunan organ ve dokulara dağıtan damar sistemimizdir. Ana damar sistemimizdir. Kaslı kan damarlarımızdır. Kalbin karıncıklarından çıkarlar. Genelde temiz kan taşırlar. Vücudumuzda sadece akciğer atardamarı kirli kan taşıma yapmaktadır. Kalbin sol karıncığından çıkan ve temiz kanı vücuda taşıyan damar aort atardamarıdır. Kan akışının en fazla yapıldığı damar atardamardır. Kanın yarattığı basınç ve kasılmalar ile kanı taşımaktadır.

 

Toplardamarlar ; kanı dokulardan toplayan ve kalbe geri götüren damar sistemimizdir. Kalbin kulakçıklarından çıkarlar. Organ ve dokularda bulunan kanı toplarlar. Genelde kirli kan taşırlar. Sadece akciğer toplardamarı temiz kan taşımaktadır. Kan akışı diğer damarlara göre daha azdır. Kalbin emme kuvveti ve kasılması ile çalışırlar.

 

Kılcal damarlar ; Atar damar ve toplardamar arasında olan küçük damarlardır. Bu damarlar sayesinde dokulara kadar vücudun her bölgesine rahatlıkla kan girer. Bir ağ gibi vücudun tamamına yayılmışlardır.
Son 50 Yorum
  1. Kübra
  2. Anonim
  3. Anonim
  4. fdshfs dh dfdh
  5. Anonim
  6. sena
  7. rabia
  8. Anonim
  9. Anonim

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.