Menu

Daha önce görmediğiniz tropikal meyveler


Daha önce görmediğiniz ve muhtemelen tatmadığınız tropikal meyveler

Ülkemizde onlarca çeşit meyve bulunmaktadır, genellikle portakal, elma, armut, muz, mandalina gibi klasik meyveler dışında yüzlerce çeşit meyve bulunmasına rağmen, iklim koşullarından dolayı sınırlı sayıda meyve çeşidi yetiştirilmektedir, fakat ismini bilmediğimiz, tadını henüz tatmadığımız ve ülkemizde yeterli şartların sağlanamamasından dolayı yüzlerce meyve çeşidi bulunmakta, her ne kadar mango, hindistan cevizi gibi meyveleri ithal etsekte henüz aşağıda listeleyeceğimiz meyvelerin bir çoğu bulunmamakta, ancak bulunmaması tanıyamayacağımız anlamına gelmediğinden, tatmasak da şimdilik yiyemesek de, sizler için bir ön liste oluşturmak istedik, işte birbirinden enteresan ve güzel tropik meyveler…

pitaya meyvesi


Pitaya meyvesi

Bir başka ismiyle ejderha meyvesi, tadı, tam olarak olmasa da, tadını bildiğimiz meyveler arasında en yakın olarak kavun ve kiviye benziyor, hiç değilse sırf görüntüsü için bile satın alınabilecek meyvelerden…

Boynuzlu Kavun


Boynuzlu kavun

Boynuzlu kavun, bulunduğu bölgede, kiwano olarak ta bilinmekte, salatalık, kabak, muz, limon arasında bir tat olarak tarif ediliyor, eğer illa bu meyveyi bulmak istiyorum derseniz, türkiye de, alanya kavunu olarak bulmak mümkün…

Mucize Meyve


Mucize meyve

Adı gibi mucize bir meyve, en büyük özelliği ve adını almasına sebep olan şey, bu meyveyi yiyorsunuz ardından ekşi ya da acı yediğinizde, tatlı olarak algılıyorsunuz, bu da bu meyveyi mucizevi bir meyve haline getiriyor….

ekmek meyvesi


Ekmek Meyvesi
Hint Okyanusu adalarında yetişen ekmek ağacının meyvesi nişasta bakımından o kadar zengin ki ekmek niyetine yeniyor. Ağaçta yetişen patates gibi bir şey olduğunu düşünülüyor.

bael meyvesi


6


Bael meyvesi

ilk bakışta armuda benzer görünyüsüyle hindistan’a özgü bu meyve bulunduğu bölgede kutsal sayılıyor, meyve denilince, bıçakla soyulur ve yumuşaksı bir şey gibi olacağını düşünsekte bael öyle bir meyve değil, şayet yemek istiyorsanız, bir çekiç ya da ona benzer bir şeye ihtiyacınız var, zira kabuğu çok sert, fakat içi yumuşacık tadı ise gül ve marmelata benziyor…

Cocona meyvesi


Cocona

Güney amerika’da yetişiyor, bu meyvenin tadı ise, domates ile limon arasında bir şey, salatalara doğranarak yenilebilir…

çerimoya meyvesi


Çerimoya

Yine güney amerika’nın genellikle serin bölgelerinde yetişen çerimoya, papaya, ananas ve çilek karışımında bir tada sahip,  tadmadık ama böyle tarif ediliyor,  Bembeyaz ve siyah kocaman çekirdekleri var. Çekirdekler de kabuğu da zehirli. Çekirdekler felce sebep olabiliyor, bence bu meyveyi yemek çok riskli : )

duku meyvesi


Duku
Güney doğu Asya’da yetişen duku, sarımsağı andırsa da tadı üzüm ile greyfurt arasındaymış. Ağacının kabuğu da akrep sokmalarına karşı kullanılıyor.

jabuticaba meyvesi-324


jabuticaba-34-meyve


Jabuticaba
Brezilya’nın güneyinde yetişen bu tuhaf bitki inanılmaz bir antioksidan. Üzüme benzeyen meyvelerinden alkol yapımında yapılıyor. Ama en tuhaf özelliği meyvenin direk ağacın gövdesinde yetişmesi.

mammee meyvesi


Mammee
Jamaika’da oldukça popüler olan bu meyve zannediyoruz mango ve şeftalinin bir gecelik aşkı sonucu meydana gelmiş. Ama ne hikmetse Jamaikalılar ona Amerika Kayısısı diyor.

marula meyvesi


Marula, Amarula içkisiyle tanışıyorsanız bu meyve hakkındaki şehir efsanesini de duymuşsunuzdur. Dallarda bekleyen marula meyvelerini yiyen filler sarhoş olup pata küte yerlere düşüyor.

şeker elma meyvesi


Şeker Elma
Amerika kıtasının tropikal bölgelerinde yetişen bu meyvenin dışı tuhaf görünüyor olabilir ama içi yumuşacık ve kremsi.

noni meyvesi


Noni
Güneydoğu Asya ve Avustralya’da yetişen Noni görüntü olarak duta benziyor. Meyvenin ağır bir kokusu ve keskin bir tadı var.

yıldız elması-324


Yıldız Elması
Güney Amerika ve Hint Adalarında yetişen yıldız şekilli mor elma güzel kokulu ve tatlı. Bulursanız soğuk tüketin

platonia meyvesi


Platonia
Amazon ormanlarında yetişen bu meyve tatlı ekşi bir tada sahip ve fosfor, demir, C vitamini açısından çok çok zengin.

rambutan meyvesi


Rambutan
Deniz kestanesinin meyve olanı. Malezya ve Endonezya’ya özgü Rambutan bu ülkelerde sokaklarda satılıyor. Orangutanların da favori meyvesiymiş kendisi.

tereyağı meyvesi


Safou’nun bir diğer adı tereyağı meyvesi. Çünkü Afrika’ya özgü bu meyve pişirildiğinde tereyağına benzer bir kıvam ve lezzet alıyor. Zaten %47si de yağ. Tam ekmeğe sürülecek meyve.

salak meyvesi


Salak
Talihsiz ismine rağmen salak aslında lezzetli bir meyve. Endonezya, Malezya be Brunei’de yetişiyor. İçi sarımsak dişleri gibi ama tadının süper olduğu söyleniyor.

yıldız meyvası


Yıldız Meyvası
Doğanın bir başka mucizesi yıldız meyvesi ülkemizde bazı marketlerde bulunuyor.Tezgahlara Güneydoğu Asya’dan geliyor. Tıpkı muz gibi yeşilken toplanan bu meyve buralara ulaşana kadar sararıyor elma, armut, limon arası tadını alıyor

romanescu meyvası


romanescu-324


Romanescu: Karnıbahara benzeyen bu bitki brokoliyi de andırıyor.

Eğer bu iki sebzeyi seviyorsanız, eminiz ki ‘romanescu’ isimli bu sebzeyi de seversiniz.

asitli meyva


limongillerden-324


limongiller-32444


limongillerden-324


Asit yönünden oldukça zengin olan bu meyve çekirdeksiz.

Ağızda kuru bir tat bırakan buda eli, limon familyası içinde yer alıyor.

salak meyvesi


durian-3244


Durian: Malezya ve Asya’nın tropikal bölgelerinde yetişen bu meyvenin birçok ülkede tüketilmesi yasaklandı. Çünkü çok kötü kokuyor

Foseptiği andıran kötü bir kokusu var. Dikenli yeşil dış yüzeyinin içinde sarı bir katman yer alıyor.

durian meyvası-333


durian meyvası003


Singapur’da elinizde bu meyve varsa toplu taşıma araçlarına binmeniz yasak. Fiyatı da yüksek olan bu meyveyi Malezyalılar ‘Meyvelerin kralı’ olarak tanımlıyor.
Son 50 Yorum
  1. Ersin
  2. VOLKAN
  3. ENDER AKBAYTOGAN
  4. Güliz
  5. melih yalçıner

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.