Menu

D vitamini (CALCİFEROL) faydaları ve zararları


d vitamini,

D vitamini (CALCİFEROL) faydaları ve zararları

D vitamini, vücudumuz için en gereksinim duyduğumuz vitaminlerdendir. Yoğun olarak güneşten elde edilir. Günde yaklaşık 15 dakika kadar güneş ışığına maruz kaldığınızda günlük vitamin ihtiyacını karşılamaktadır. Bu nedenle uzmanlar özellikle çocuk ve menopoza giren kadınlara 15 dakika kadar günlük güneşlenmesi gerektiğini söylerler.

D vitamini fazlalığı ve eksikliği

D vitamini, kemik yapımızı güçlendirir, Metabolizmada kalsiyum ve fosfor emilimi o olmadan yapılamaz. Bağışıklık sistemimizi hızla yapılandırırken, hormonların dengeye girmesine ve sinir sisteminin düzgün çalışmasında görev alır. D vitamini eksikliği oluştuğunda, kemiklerde kırılmalar ve zedelenmeler, aşınmalar olur. Hatta kas sistemimiz bile çökebilir. Özellikle 5 yaşına kadar olan bebeklerde D vitamini eksikliği raşitizm denilen kemik eğriliklerine neden olur. Menopoz döneminde kemik erimesi olduğundan kesinlikle D vitamini alınmalıdır. Çünkü, D vitamini sayesinde kemiklerde güçlenme ve kırıkların önüne geçilir. Fazla alınan D vitamini zeka geriliği ve büyümenin durmasına hatta zehirlenmelere neden olabilir. Bu nedenle hekime başvurmadan kullanılmamalıdır. Yapılan araştırmalarda, kalın bağırsak, deri, meme, kolon kanserlerinde D vitamini kullanmak koruyucu bir etki yaratmaktadır. D vitamini eksikliğinde ilk kemiklerimiz etkilenir. Kadınlarda D vitamini eksikliği sık doğum yapanlarda ve örtünme ile güneş ışığını yeteri kadar almayanlarda görülür. Bebeklerde eksik olduğunu, huzursuzluk, iştahsızlık ve dışkı yapmada bozukluklar, kafa bölgesinde terleme ile anlaşılır. D vitamini fazlalığının başlıca işareti damarlarda olan sertlik ve kemiklerde kireçlenmedir. Çünkü D vitamini fazlalığı vücutta kalsiyum oranını arttırır. Kalsiyum fazlalığı da damar sertliği ve kireçlenme yapar.

D vitamini nasıl alınır

D vitamini en yoğun güneş ışınlarından alındığı gibi bazı besinlerde de bulunur. Balık yağları, somon, uskumru, ton balığı, yumurta sarısı, tereyağı, karaciğer, süt ve mantar, yulafta sıklıkla bulunur. Fakat yiyeceklerden alınan D vitamini değildir. Bu besinler ile karaciğerlerde D vitamini üretilir. Ayrıca D vitamini ışığa karşı hassastır.  Yüksek ısılarda %25 oranında kaybolur. Bu nedenle D vitamini içeren yiyecekler kontrollü saklanmalıdır. Fazla alınması hücrelerde tahribata neden olduğundan kontrollü alınmalıdır. Bebeklerde, 10 mcg, çocuklarda 10 mcg, kadınlarda ve erkeklerde 15 mcg alınmalıdır. Vejeteryanlar, alkolikler, güneşin az olduğu yerlerde yaşayanlar, balık ve et tüketimi az olanlar, bebekler, menopozlu kadınlar ve yaşlılar kesinlikle D vitamini almalıdır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.