Menu

Çuha Çiçeği Yağının Faydaları


cuha-cicegi-yaginin-faydalari

Çuha çiçeği nedir?

Çuha çiçeği, botanik dünyasında çuha çiçeğigiller familyasından sayılan ve çok uzun yıllardır var olduğu bilinen otsu yapıya sahip bir bitki türüdür. Boy olarak en az 10 santim, en fazla 30 santim olabilen çuha çiçeğinin dünya üzerinde 200’e yakın farklı çeşidi de bulunmaktadır. Çiçek açtığı aylar Mart ve Mayıs aylarıdır; bu aylarda turuncumsu, sarımsı ve morumsu renklerde çiçekler vermektedir. Çiçeklerinin yapısı yaprakların orta kısmından yükselen yapıdadır ve yandan bakıldığında şemsiyeye benzer bir görüntü oluşmaktadır. Yaprak yapısı ise oval yapıda, uzun ve kenar kısmında dalgalı bir yapıda; alt kısmında da renk olarak hem grilik hem beyazlık bulunmaktadır. Türkiye topraklarında Çuha çiçeği özellikle Doğu Karadeniz bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesi ağırlıklı olmak üzere çoğu bölgede yetişebilmektedir. Bu saydığımız iki bölgede de 10 farklı çeşit çuha çiçeği yetiştirilebilmektedir. Bu çiçeğin en bilindik türleri ise “unlu çuha çiçeği”, “büyük çuha çiçeği” ve “gövdesiz çuha çiçeği”dir. Çuha çiçeği alternatif tıp alanında yağı yapılıp kullanılan bir ürün olarak insan bedenine çok fazla yarar sağlayan bir esans olma özelliğini taşımaktadır.

Çuha çiçeği yağının faydaları nelerdir?

Kronik bir biçimde yorgunluk çeken hastalar için doğal bir şifa kaynağıdır.

Uykusuzluk sıkıntısı çeken kişiler için uyku problemini çözücü etkilere sahiptir.

Çok fazla alkol kullanan kişilerin metabolizmalarında bu aşırı alkol kullanımından kaynaklanan atık birikimini ve zehri vücuttan atmaya yardımcı olmaktadır.

Kalp hastalıklarının oluşma riskine karşı koruyucu kalkan görevini üstlenir.

Kişinin kalp krizi geçirme riskini en az seviyelere indirir.

Günümüzde daha sıklıkla görülmeye başlanan ve yok edilme tedavisi tamamen bulunamamış olan “Multiple Skleroz” yani “MS hastalığı”na faydalı olduğu söylenmektedir.

Çuha çiçeği yağı özellikle kadınlar için çok faydalı aromatik bir yağ olma özelliği taşımaktadır. Menstrual dönemindeki kadınların yaşadıkları karın ağrılarını hafifletmek adına kullanabildikleri bu yağ, aynı zamanda o dönemlerde oluşan göğüs ağrılarına ve baş ağrılarına da son derece iyi gelmektedir.

Hiperaktivite problemi yaşayan çocuklarda kullanılan çuha çiçeği yağı, çocukların biraz daha sakinleşmesine yardımcı olmaktadır.

Hemoroid problemi yaşayan kadınların ve erkeklerin bu yağdan kullanmasıyla sıkıntılarının hafiflediği bilinmektedir.

Kolesterol sorunu yaşayan bireyler bu yağdan kullandıklarında kolesterol seviyeleri denge sağlanan bir seviyeye gelecektir.

Vücuttaki sinir sisteminin sinir uyarılarını daha sağlıklı bir şekilde iletilebilmesine yardımcı olmaktadır.

Diyabet hastalığı olan bireylerin çuha çiçeği yağı kullanması hastalığın hafiflemesinde aktif rol oynar.

Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin bu yağdan kullanması bağışıklık sistemlerini güçlendirerek daha az miktarda hasta olmalarına katkı sağlamaktadır ve dış etkenlere karşı daha dayanıklı olmalarına yardımcı olmaktadır.

Yüz bölgesinde ve vücudunda akne ya da siyah nokta problemleri yaşayan kişiler bu yağdan kullanarak bu sorunlarından kurtulmayı sağlayabilirler.

Migren hastalığı olan kişiler migren atakları sırasında çuha çiçeği yağından faydalanırlarsa ataklarını daha hafif geçirebilmektedirler.

Obezite hastalığına da olumlu etkileri olan çuha çiçeği yağı zayıflamaya ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

Göğüs hastalıkları bulunan bireylerin bu yağdan kullanması özellikle bronşit hastalıklarını ve astım hastalıklarını hafifleterek göğsün daha rahat bir yapıya sahip olmasına katkı sağlar.

Saç dökülmesi ya da saçlarda solgunluk problemi olan kişilerin çuha çiçeği yağı kullanmasının sonucunda saçlar daha sağlıklı ve daha güçlü bir yapıya sahip olmaktadır.

Bu yağın içeriğindeki bazı maddeler “gingko biloba” ya da C vitaminiyle birlikte kullanıldığında erkeklerde yer alan iktidarsızlık problemini çözmek için büyük yardımcılardan biri konumundadır.

Çuha çiçeğinin cilde faydaları nelerdir?

Çuha çiçeği yağının pek çok cilt yapısı üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Hem yağlı cilt yapılarında, hem sivilce ve siyah nokta sıkıntılarında hem de kuru cilt yapılarında gayet normal bir şekilde kullanılabilen bu yağ; bu tip ciltlerde hem aşırı yağlanma sorununu giderir, hem sivilcelenme sorununu giderir hem de kuru ciltlerin normal nem dengesine kavuşmasına yardımcı olur. Bunun dışında çuha çiçeği yağının içeriğindeki yaşlanma karşıtı özelliklerinden dolayı yaşlanma belirtilerini hafifletmek adına doğal bir ürün olarak gönül rahatlığıyla çuha çiçeği yağı kullanılabilmektedir. En önemli faydası, ciltte önemli hastalıklar olan sedef hastalığı ya da egzama gibi hastalıkların tedavisi sürecinde çok yardımcı olan bir üründür. bu yaralanmaların üzerine uygulanan çuha çiçeği yağı sorunu en kısa sürede giderebilme özelliklerine sahiptir.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.