Menu

Çocuklarda kusmaya ne iyi gelir?


Bebeklerin ve çocukların bazı zamanlarda kusması normal bir durumdur. Çoğu zaman bu durumu en fazla bir ya da iki gün sürer ve ciddi bir şeyin belirtisi değildir.

Bebeklerde ve çocuklarda kusmanın en yaygın nedeni gastroenterit yani sindirim sistemindeki bir enfeksiyondur. Genellikle virüsler ya da bakterilerden kaynaklanır ve ishale yol açar. Birkaç gün içinde semptomlar hafifleyebilir.

Ancak iki günden uzun süren ve sık kusmalar ciddi bir durumun habercisi olabilir ve çocuğunuzu susuz bırakarak sağlığını tehlikeye sokabilir. Çocuğunuz kusuyorsa onu gözlem altına alın.

Eğer sebep bir mide enfeksiyonu ise çocuğunuz kendi iyi hissediyor, yemek yemeye ve oyun oynamaya devam ediyor olabilir. Bu durumda normal bir şekilde çocuğunuzu beslemeye devam edin ve sık sık sıvı tüketmesini sağlayın.

Çocuklarda kusma nedenleri nelerdir?

çocuklarda öksürük

Bu duruma yol açan birden fazla sebep vardır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

1) Gastroenterit

Gastroenterit mide enfeksiyonudur ve çocuklarda en sık kusmaya yol açan nedendir, genellikle birkaç gün sürer.

2) Besin alerjisi

Gıda alerjileri de çocuklarda kusmaya yol açar. Bunun yanında ciltte kızarıklık, kabarıklık, ürtiker, yüzde, gözlerde, dudaklarda, dilde şişme gibi semptomlara da yol açar.

3) Enfeksiyonlar

Gastroenterit dışında idrar yolları enfeksiyonları, orta kulak enfeksiyonları, zatürre, menenjit gibi enfeksiyonlar da çocuklarda kusmaya yol açabilir. Eğer çocuğunuzda kusma ile birlikte yüksek ateş ve huzursuzluk varsa doktorunuza danışın.

4) Apandisit

Apandistin iltihaplanması olayına apandisit denir. Bu durum şiddetli karın ağrılarına sebep verir ve bu ağrı giderek daha da kötüleşir. Eğer çocuğunuz kusuyor ve karın ağrısı giderek şiddetleniyorsa derhal en yakın hastaneye başvurmalısınız.

5) Zehirlenme

Zehirli bir gıdanın ya da bir maddenin çocuk tarafından bilinçsizce yutulması da özellikle küçük çocuklarda ve bebeklerde kusmaya neden olur. Eğer böyle bir durumdan şüpheleniyorsanız derhal en yakın hastaneye başvurunuz.

Çocuklarda kusmaya ne iyi gelir? Kusan çocuğa ne yapmalı?

Çoğu vakada kusma, bir tedavi gerektirmeksizin kendiliğinden duracaktır. Kusmaların çoğu bir virüsten kaynaklanır ve kendiliğinden zamanla iyileşir. Çocuğunuzun doktoru tarafından özellikle reçete edilmediği sürece asla çocuğunuza ilaç vermemelisiniz.

Çocuğunuz ya da bebeğiniz kusuyorsa ve yaşı küçükse, kusmuğun soluk borusuna kaçıp boğulmasını engellemek için bebeğinizi yüz üstü yani midesinin üzerine yatırın.

Eğer kusma devam ediyorsa çocuğunuzun susuz kalmaması için düzenli aralıklarla azar azar su içmesini sağlayın. Aksi halde susuz kalmak hayati tehlikeye sebep olabilir.

Kusmayı takip eden ilk 24 saat içinde çocuğunuza katı yiyecek vermemeye çalışın ve su gibi berrak sıvılar ile elektrolitli sıvıları doktorunuza danışarak verin. Katı gıdalar kusmayı kötüleştirebilir.

Eğer bebeğiniz kusuyorsa ona anne sütü vermeye devam edin. Eğer susuz kalmış gibi görünüyorsa ekstra sıvı almaya ihtiyacı olabilir. Bunun için doktorunuza danışarak bebeğinize ayrıca oral rehidrasyon solüsyonu kullanmaya gerek olup olmadığını sorun. Bu solüsyon özel bir tozdur ve içeceğin içine katılır. İçerisinde şeker, tuz gibi çocuğun kusma ve ishal ile kaybettiği elektrolitler bulunur.

Kusan çocuklara azar azar yudumlarla sıvı verilmelidir, bu su ya da sıvı çorba olabilir. Meyve suları ve gazlı içeceklerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Eğer çocuğunuzun iştahı kesilmediyse katı gıda vermeyi deneyebilirsiniz.

Ancak katı gıdaya genellikle çocuğun kusması durduktan 6 saat kadar sonra başlanmalıdır. Bunlar genellikle kraker, kızarmış ekmek, haşlanmış patates ve pirinç ile ekmek olabilir. Bu süreçte baklagiller gibi bol lifli gıdalardan, fazla şekerli ve yağlı besinlerden kaçınılmalıdır.

Çocuklarda kusma durumunda ne zaman doktora gidilmeli?

Eğer çocuğunuzda aşağıdaki semptomlardan birini ya da birkaçını gözlemlediyseniz derhal doktorunuzu aramalısınız:

 • Susuz kalma durumu olusa (idrara az çıkma ve çok susama gibi belirtileri olur)
 • Kusmanın şiddeti arttıysa ve durmuyorsa
 • Çocuğun kusmuğunda kan ya da sarı-yeşil renkli sıvı (safra) olursa
 • Çocuğunuz çok sık kusuyorsa ve çok tazyikli kusuyorsa
 • Kahverengi, kırmızı ya da yeşil renkli tükürüyorsa
 • Kilo kaybı oluştuysa
 • Her zamankinden çok bezini kirletiyorsa
 • Çocuğunuz hareketsizse ve halsiz, yorgun görünüyorsa
 • 38 derece ve üzeri ateşi varsa
 • Dışkıda kan varsa
 • İshali bir günden daha uzun sürerse

Kaynaklar:

https://www.webmd.com/children/tc/vomiting-age-3-and-younger-home-treatment#1

https://www.nhs.uk/conditions/vomiting-children-babies/

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/abdominal/pages/Treating-Vomiting.aspx
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.