Menu

Çocuklarda kulak ağrısı ve orta kulak iltihabı


Kulak ağrısı küçük çocuklarda sıklıkla karşılaşılan bir hastalıktır. Kendini ifade edebilen çocuklarda kulak ağrısını anlamak kolaydır çünkü nerenin ağrıdığını rahatlıkla anlatabilirler. Fakat, konuşamayan küçük çocuklarda bu daha zordur. Kulağını çekiştiren ve huzursuzluğu olan çocuklarda kulak ağrısından şüphelenmek gerekir.

Çocuklarda kulak ağrısının nedenleri nelerdir?

Süt dişleri veya kalıcı dişlerin çıkması,

Kabakulak ve tükürük bezi iltihapları,

Kulak arkası lenf iltihabı,

Geniz eti ve bademcik iltihabı,

Larenjit ve farenjit,

Bademcik ve geniz eti ameliyatı sonrası kulak ağrısı olabilir.

Dış kulak kaynaklı ağrıların nedenleri nelerdir?

Kıl kökü iltihabı,

Dış kulak iltihabı,

Dış kulak mantar enfeksiyonu,

Dış kulağa yabancı cisim kaçması,

Kulak kiri,

Kulak zonası,

Kulak kepçesinin donması,

Kulak zarının en dış tabakasının iltihabı,

Zar ve kulak travmaları,

kulak iltihabı

Dış kulakta tümör olması dış kulak kaynaklı ağrıya neden olur. Fakat, en sık olanlar kulağa yabancı cisim kaçması, kulak kiri ve dış kulak iltihabıdır. Dış kulağa mercimek, nohut, mum parçası, oyuncak parçası kaçabilir. Bu durumda kulak ağrısı, rahatsızlık, akıntı ortaya çıkabilir. Bu tarz durumlarda kulak burun boğaz uzmanına danışarak, mikroskop altında parça çıkarılmalıdır.

Kulak kiri kulak ağrısına neden olabilir. Genelde bu kirler, o bölgede olan salgılar ve artıklardır. Kulak kiri duymada azlık ve ağrı yapabilir. Hatta banyo sonrası şişerek, o noktayı tıkayabilir. Kulak kiri aspiratör yardımı ile bir KBB uzmanı tarafından temizlenmelidir.

Akut dış kulak iltihabı en sık görülen kulak hastalığıdır. Halk arasında yüzücü kulağı olarak geçer. Havuzda ya da denizde yüzme sonrası kaşıntı, hassasiyet ve ağrı oluşur. Akıntı ve kızarıklık vardır. Havuz ve deniz sonrası bu tarz ağrılar oluştuğunda hemen bir KBB uzmanına gözükmek gerekir.

Orta kulak iltihabı nedir?

Orta kulak iltihabı en sık görülen çocuk hastalıkları arasındadır. Kulak zarının arkasında hava içeren boşluğa orta kulak denilir. Hava, genizden östaki tüpü ile bu bölgeye gelir. Orta kulak içindeki hava ile dış atmosferde bulunan havanın basıncını östaki tüpü yapar. Ses dalgalarının oluşturduğu titreşimler bu bölgeye gelir ve sesi beyne sinirler iletir. Orta kulak iltihabı, orta kulağın mukozasının iltihaplanması ile oluşur. Bakteri kaynaklıdır.

Orta kulak iltihabı belirtileri nelerdir?

Kulak ağrısı, kulak akıntısı,

Ateş,

Üst solunum yolu enfeksiyonu,

Bebeklerde ağlama, kulak kepçesini çekme,

İştahsızlık,

Bulantı, kusma, işitme azlığı, çınlama,

Baş dönmesidir.

Orta kulak iltihabında ana amaç, ağrının ve iltihabın yok edilmesidir. 10 gün süre ile antibiyotik, ağrı kesici ve ateş düşürücü kullanılır. Tedavi sonrası 72 saat içinde düzelme görülür.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.