Menu

Çocuklarda iştahsızlık, iştah açmak için öneriler


iştah arttırıcı öneriler

Çocuklarda yaşanan iştahsızlık sorunu genellikle her ebeveynin şikayet ettiği ve çözmekte zorlandığı konulardan biridir. Çocuğun 8-9 aydan başlayıp okula başlama çağına kadar devam edebilen bu problemi, doğru zamanda doğru besinleri seçerek ve de çocuğunuza olan yaklaşımınızda doğru adımlar atarak çözmeniz mümkün.

İştahsızlık sebepleri;

Çocuklarda iştahsızlığın ya da yemek seçme durumunun başlıca sebebi olarak ebeveynlerin beslenme ile ilgili yaptıkları hatalar ve alışkanlıkları gösterilmektedir. Bundan dolayı da çocukların beslenme alışkanlıklarının doğru şekilde kazandırılması için, ebeveynlerin doğru yaklaşımlarda bulunmalarının önemini ortaya koymaktadır.

Hatalı beslenme yöntemlerinin yanı sıra fizyolojik ve patalojik etkenler de çocuklarda iştahsızlığa neden olabiliyor. Fizyolojik etkenler hastalıkla alakalı olmayan ancak çocuğun gelişim sürecinde yaşadığı adaptasyon problemleridir. Mesela, diş çıkarma dönemindeki ataklar iştahsızlığın bir nedenidir.

Başka bir fizyolojik etken de çocuğun 1 yaşından sonra büyümesinin yavaşlamaya başlaması, buna bağlı olarak da beslenme gereksiniminin azalmasıdır. Bununla birlikte sütten püreli besinlere geçiş, yeni ve bilinmedik tatların denenmesi çocuklarda beslenme isteksizliği ya da iştahsızlık olarak ortaya çıkabilmektedir.

Diğer bir sebep olan patolojik nedenlerin temelinde ise gribal enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonu, viral bağırsak enfeksiyonu, viral hepatitler, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar yer almaktadır. Bu tür hastalıklar çocuklarda birkaç haftaya varan iştahsızlık baş göstermesine neden olabiliyor.

Ancak, bu iştahsızlık üç haftadan daha fazla sürerse doktor kontrollerinin yapılması gerekiyor. Çünkü böylesi iştahsızlık durumlarının altında tüberküloz, kronik enfeksiyonlar, kronik böbrek hastalıkları, gastrit, reflü, kalp ve karaciğer rahatsızlıkları ile bazı doğumsal metabolik hastalıklar çıkabilmektedir.

çocuklarda iştahsızlık

Çocuklarda iştah açmak için öneriler;

1- Bulamaç besinler olarak tanımlanan 6 bisküvi, 1 kaşık pekmez, bir yumurta sarısı ve bir dilim peynir gibi tarifler yüksek kalori içerdikleri gibi, baskın tatları severek yiyen çocukların damaklarında çok yoğun şeker tadı kalmasına neden olmaktadır. Bu durum çocuklarda şekerli tatlar ile ilgili seçici bir yapının gelişmesine sebep olmaktadır. Sonuç olarak çocuklarda yeni tatlara karşı büyük bir direnç mekanizması gelişmektedir.

2- Çocuklar her yeni tada 8-10 denemeden sonra alışabildiklerinden sabırlı olmak gerekiyor. Dolayısıyla ilk defa yedirmeye çalıştığınız bir besini bitirmesini beklemeyin. Farklı tatları her gün bir kaşık bile olsa sabırla yedirmeye ve alıştırmaya çalışmalısınız.

3- Çabanız doğru besinlere yönelik olmalı. Ispanak ya da başkaca bir sebze yedirmeye zorlamak yerine süt ve süt ürünleri, yumurta, tahıl, et ve balık gibi besinler yedirmeye çalışın. Çünkü bu besin türleri çocuğun gelişim sürecinde daha fazla öneme sahip gıdalardır.

4- Çocuğunuza 7 aydan sonra pütürlü besinler yedirmeye başlamalısınız. Besinleri çatalınızla ezerek yemelerini kolaylaştırın. Başlangıçta yemek istemese de sabırla denemeye devam edin.

5- Çocuğunuza yemeğini yedirdiniz ve siz sofraya oturup kendi yemeğinizi yiyeceksiniz artık. Çocuğunuz tok da olsa sizinle birlikte mutlaka sofraya oturtun. Yetişkin insanların tükettiği besinleri tüketebilecek döneme geldiyse bu yemeklerden ona da yedirmeye gayret edin. Önüne bir parça ekmek ve bir köfte çocuğunuzun kendi kendine yemek yeme alışkanlığını geliştirmesine yardımcı olur.

6- Çocuğunuzu 1 yaşından sonra artık kontrollü şekilde emzirin. Anne sütüne alışkın çocuklar her gördüğünde annenin memesini emmek ister. Eğer her zaman emmesine izin verirseniz doyurursanız, ekstra besinleri yemek istemeyebilir.

7- Çocuklar ebeveynlerinin yemek yeme alışkanlıklarını taklit ederler. Bundan dolayı da çocuğunuza doğru örnek olmaya çaba gösterin. Sebze yemeyen bir anne, yemeğin içinden soğanları ayıran bir baba varken, küçük bir çocuğun yemeğini yemesi ve bitirmesi beklenemez. Sofrada yemek yerine koltukta oturup yemek yendiğinde, çocuğun sofra alışkanlığı edinmesi oldukça zordur.

8- Yemekten önce çocuğunuza abur cubur şeyler yedirmeyin. Bunun yemek saatinde sizin için bir kabusa dönüşeceğini sakın unutmayın.

9- Yemeğin sofrada yeneceği mesajını verin. Çocukların dikkatleri dağınıktır ve bir iki lokma aldıktan sonra onu sofrada oturtmanız zor olabilir. Şayet böyle olursa sakın arkasından gidip yemeği başka bir şekilde yedirmeyin. Katlığında gelmiyorsa siz sopfrayı kaldırın, ancak bir sonraki yemeğe dek bir şey yememesine özen gösterin.

10- Çocuğunuza yemek yemesi için çok ısrar etmeyin. Ama beğenmediği bir yemek varsa başka alternatif de üretmeyin. Kereviz yemeğini yemiyorsa onun yerine makarna yapıp yemek yesin diye uğraşmayın. Onu kereviz yemeye alıştırın.

11- Oyunlarla yemek yedirin. 1 yaşındaki bir çocuğa oyun ve kandırmacalarla eğlenceli şekilde yemek yedirebilirsiniz. Televizyonda reklam varken ağzını açan bir çocuk pozisyonunda değil gerçekten oyun ve eğlencelerle bunu yapın.

12- Yemek öğünleri ile bağlantılı herhangi bir ceza ya da ödül vermeyin. Ceza ve ödül sistemi başlangıçta işe yarar gibi görünse de, yaşamak ve sağlıklı olmak için yemeliyiz ilkesine müspet bir katkısı olmaz.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.