Menu

Çinliler cenin yermi?


Çinliler cenin yer mi? Çin lokantalarında bebek eti yeniyor mu? Çinliler bebek yermi?

Son yıllarda internet ortamında Çinlilerin lokantalarda cenin yediğine yönünde birçok resmin dolaştığını duymuş yada görmüşsünüzdür. Bu fotoğraflar e-posta zincirleri ve haber grupları ile o kadar çok yayıldı ki bugün birçok kişi Çinlilerin cenin yediğine inanıyor.

Aslında işin gerçeği bildiğimizden çok farklı. Yaşları 25 ile 30 arasında değişen bir grup fotoğraf sanatçısı , 2000 yılında yapılan Şanghay Sanat Festivalinde, ünlü performans sanatçısı Zhu Yu ‘nun yönetiminde İnsanları Yemek adında bir eser ortaya çıkartıyorlar. Bir süre sonra Malezyada yayın yapan Perdana isimli bir gazete sergiyi Çin cenin yiyiyor şeklinde ana sayfasına taşıyınca eserleri o kadar çok tepki çekiyor ve tartışılıyor ki olay Tayvan hükümetinin tekzip yayınlama kararına, diğer ülkelerde Çinlilerin bebek yedikleri imajı oluşmasına kadar gidiyor. Hatta en sonunda olay bununla da kalmayıp 100-150 dolara Sıcak japon yemeği türünde yazılar içeren Korece ve İngilice yazılmış Japon karşıtı propogandalarda bile kullanılmaya başlanıyor.

Çindeki bazı lokantalarda, böcek (kızartması), ahtapot, kedi (çorbası), yılan, kurbağa gibi şeylerin yendiği doğru fakat ancak bir sergiye konu olabilecek bebek yeme gibi bir şeyin yapılması söz konusu dahi değil. Yani Çinlilerin bebek yediği iddiası gerçek değil.

İnternette dolaşan resimlerde gördüğünüz üzere eseriyle kameralara ve fotoğraf makinalarına poz veren fotoğraf sanatçısı Zhu Yu ve konu ile ilgili daha ayrıntılı için Zhu Yu’nun wiki sayfasına, BBC’nin Baby-eating art show haberine ve google sonuçlarına buradan gözatabilirsiniz.
Son 50 Yorum
 1. Anonim
 2. esra
 3. isa
 4. Sabiha Barutçu
 5. Akın Mikail Çağlayan
 6. Antonio Istanbuli
 7. Musa Aladag
 8. Can Boysan
 9. Hasan Çayır
 10. Necati Abaci
 11. Hasan Çayır

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.