Menu

Çinko İçeren Besinler


Çinko İçeren Besinler Nelerdir?

Çinko, vücudumuza almamız gereken başlıca minerallerden birisidir. Çinko bedenimizdeki yaraların iyileşmesi, protein üretimi, bağışıklık sistemimizin güçlenmesi ve gelişmesi için gereklidir. Günlük çinko ihtiyacı 19 yaşın üzerindeki kadınlarda 8 mg, 19 yaş üzerindeki erkeklerde ise 11 mg olarak belirlenmiştir. İhtiyacımız olan çinkoyu karşılayabileceğimiz çinko içeren besinler ise şu şekilde;

Hayvansal Ürünler

Kırmızı et, beyaz et, süt ve süt ürünleri, deniz ürünleri, yumurta gibi pek çok gıdada çinko bulunur. Örneğin, günlük yiyebileceğiniz 160 gramlık bir kırmızı et, ihtiyacınız olan çinkonun tamamını karşılayacaktır.


cinko-iceren-besinler_hayvansal-urunler


Kuruyemiş

Kaju, badem, fıstık, kabak çekirdeği gibi ürünler bol miktarda çinko içerirler. Gün içerisinde yiyeceğiniz bir avuç kuruyemiş sizin için yeterli olacaktır.


cinko-iceren-besinler:kuruyemis


Sebzeler

Ispanak, bezelye, bamya, mantar gibi sebzelerde çinko bulunur. Sebzeler, genel olarak et ürünlerine kıyaslandığında vücudun çinko ihtiyacını daha az oranlarda karşılasalar da aralarında istisna olarak yüksek oranda çinko içerenler de bulunur.


cinko-iceren-besinler_sebzeler


 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.