Menu

Çinko eksikliğinin belirtileri nelerdir


Çinko eksikliği

Çinkonun vücudumuzda oldukça önemli ve gerçekleştirmesi gereken görevleri mevcuttur. Testosteron gibi bir çok hormon ve yaklaşık 200 kadar enzimin üretilmesinde rol almaktadır. Çinkonun işlevlerinden başlıcaları; RNA, DNA, protein sentezi, yaraların iyileşmesi, hücrelerin bölünmesi ve çoğalması, insülinin faaliyetleri, Vitamin A’nın hücrelere taşınması, sperm yapımı, tad alımı, bağışıklık sisteminin güçlenmesi, öğrenme ve davranış performansının artışı, anne karnında olan bebeklerin gelişimi, doğumdan sonraki büyüme ve gelişimi, kanda yağların taşınması gibi sayılabilir.

Çinko eksikliği, ülkemizde ve dünyada çok sık görülen mineral eksikliklerinden biri olmasına rağmen, üzerinde gerektiği kadar durulmayan bir konudur. Türkiye’deki tarım yapılan toprakların çinko oranları yüksek değildir. Çinko tabak çanakların ve çinkodan yapılan su borularının artık kullanılmıyor olması, çinko eksikliğini arttıran bir unsurdur.

Çinkonun bulunduğu gıdalar

Et, balık, diğer deniz ürünleri, işleme tabi olmamış tahıl ürünleri, fındık, yumurta, süt ve cevizde bulunmaktadır.

Çinko eksikliğinin belirtileri

Büllöz püstüler dermatit, ishal, saç dökülmesi, zihinsel bozukluklar ve sıklıkla enfeksiyon kapma gibi belirtiler, hayatı tehdit edici çinko eksikliğini işaret etmektedir. Tad duyusunda gerileme, iştahsızlık, büyüme geriliği, deri değişiklikleri, karanlığa uyum sağlayamama, yaraların iyileşmesindeki gecikmeler ve üreme organındaki gelişme geriliği hayatı tehdit etmese de yaşam kalitesine etki edebilecek çinko eksikliği belirtileridir. Enfeksiyona karşı zayıflık, sinirsel değişiklikler, duyusal etkilenme, testosteron hormonunda azalma, okul öncesi çocuklarda gelişme geriliği, oligospermi, thymulin aktivitesinde düşüş diğer belirtileri arsında sayılmaktadır.

Tedavi şekilleri

Çinko eksikliğinde, çinko içeren ilaçların kullanılması oldukça etkili ve başarılı sonuçlar sağlamaktadır. Bu ilaçlar, süt ve süt ürünleriyle birlikte alınmamalıdır. Aç karnına değil tok karnına alınmalıdır. Bebekler 6 aylığı geçtiklerinde kullanılması tavsiye edilmektedir. Çinko, C vitamini eşliğinde alındığı taktirde, vücut tarafından daha kolay emilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.