Menu

Çınar Yaprağı Faydaları


cinar-yapragi-faydalari

Çınar yaprağı nedir?

Genel olarak Asya bölgesinde, Avrupa’nın doğusunda kalan bölgelerde ve Kuzey Amerika bölgesinde yetişen çınar ağaçları, kendisi hakkında bilinen en büyük yanlış olan orman ağacı olmasının yanında aslında dere kenarlarında, nehir ya da ırmak yataklarında yetişen bir ağaç türüdür. Bu ağacın yaprakları ise doğal bir şifa kaynağıdır. Çınar ağacının kendi yaprakları duman ve toz gibi olumsuz şartlardan hiç denecek kadar az etkilenmediğinden dolayı sanayi bölgelerinde, fabrika bahçelerinde, endüstri bölgelerinde ya da bahçeler ve parklar gibi alanlarda da çok rahat yetiştirilebilen bir ağaç bitkisidir. Çınar ağacı Türkiye topraklarında hemen hemen bütün bölgelerde yetişebilme imkanı olan bir ağaç türüdür. Bu nedenle her gittiğiniz bölgede sıklıkla rastlayabileceğiniz çınar ağacının fiziksel özelliklerini sıralarsak kalın gövdeli olduğunu. uzun ve büyük köklerinin olduğunu, 45 ya da 50 metrelik boylara ulaşabildiğini, çakıl taşlı ya da kumlu topraklarda çoğalabildiğini; bunun dışında çabuk gelişim gösterebilen ve uzun ömrünü dayanıklılığına borçlu olan bir ağaç olduğunu söylememiz mümkündür. Dayanıklılıkları sayesinde çok yaşlı olan çınar ağaçlarının içi boşalsa da ağaç kendi kendine yaşamaya devam edebilme özellikleri gösterebilmektedir. Çınar ağacının gövdesinden kaliteli mobilyalar yapılabilmekte, kozalaklarından ve yaprağından yararlanılarak insan sağlığı için pozitif etki yaratabilecek kürler ve karışımlar üretilebilmektedir. Ayrıca gövdesinde yer alan kabuklar tanik asit içeriği yönünden zengin olduklarından onlarla da yapılan karışımlar kabız giderme görevinde ve ateş düşürme görevinde kullanılabilmektedir. En çok kullanılan kısmı ise yapraklarıdır. Çınar yaprağının 10’u aşkın sağlık sorununa deva olması, çok kolay bulunabilir doğal bir kaynak olması ve hazırlanacak şifalı karışımların yapımlarının çok basit olması doğal yöntemlerle şifa arayan bireylerin sıklıkla bu yapraktan yararlanmasına vesile olmaktadır.

Çınar yaprağı faydaları nelerdir?

Yanık yaralarını iyileştirici özelliği bulunur : Çınar yaprağı, vücutta oluşan ve sürekli ağrı / acı veren yanık yaralarının iyileştirilmesi sürecinde kullanılabilecek çok yararlı bir bitki çeşididir. Bu yararı sağlamak için özellikle kurutulmuş çınar yapraklarından yapacağınız karışım çok etkili olacaktır. Öncelikle kaynattığınız kurumuş çınar yapraklarını kaynatarak bir müddet soğuma sürecine bıraktıktan sonra bu kaynattığımız malzemeyi bir bez yardımıyla yanık oluşan bölgeye uygulamak hem yanık bölgenin yara izi kalmadan iyileşebilmesini hem de iyileşme sürecinde ağrının sızının ortadan kalkmasıyla daha hızlı bir iyileşme sürecine girilmesini sağlamaktadır.

Ödem attırıcı özelliği bulunur : İnsan metabolizmasında belirli sebeplerden meydana gelen ödemlerin ve şişkinliklerin giderilmesi sürecinde çınar yaprağı çok etkilidir. Bunun için toplanan çınar yapraklarının daha dalından düşmemiş olanlarından yani yerle herhangi bir teması olmamış olanlarından tercih edilmesi gerekmektedir. Toplanan bu yapraklar içerisine başka bir şey katılmadan içilir ve vücuttaki ödemin vücut dışına atılmasına yardımcı olur.

Saç sağlığını korur : Saç derisini koruyabilme özelliği olan ve aynı şekilde saç yapısının da daha sağlıklı olmasına yarayan çınar yaprağı, saç derisindeki kepeklenme sorununun ortadan kaldırılması için etkin ve doğal bir çözümdür. Ayrıca saç köklerini de besleyen çınar yaprağı bu sayede saç dökülmelerinin de önüne geçebilmektedir. Yine yere düşmemiş hala dalında duran çınar yapraklarını toplayarak saçınıza uyguladığınızda doğal ve faydalı bri bakım yapmış olma şansınız bulunmaktadır.

Sedef hastalığını tedavi eder : Rahatsız edici bir cilt hastalığı olan sedef hastalığının doğal tedavi sürecinde başvurulacak en önemli doğal kaynaklardan biri çınar yaprağıdır. Çınar yaprağı kurutulduktan sonra kaynatılıp içilerek sedef hastalığı önlenilebilir.

Çınar yaprağı nasıl kullanılır?

Çınar yaprağıyla iyi gelebileceği hastalıklar için evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz bir kürle doğal olarak şifa bulabilmeniz mümkündür. İlk olarak hazırlayabileceğiniz bu doğal kür için ihtiyacınız olan 2 adet büyük boy çınar yaprağı ya da bu yaprakların kurutulmuş halleri ve1 su bardağı miktarında klor içermeyen sudur. Elinizdeki çınar yapraklarını öncelikle normal yaprak halinde olsa da kurutulmuş halde olsa da soğuk suda yıkayarak iyice parçalara ayırmanız gerekmektedir. Daha sonra bir bardak klorsuz suyu öncelikle kaynama noktasına getirerek kaynadıktan sonra içerisine çınar yapraklarını ekleyebilirsiniz. Yaprakları ekledikten sonra kaynattığınız suyun üzerini bir kapak yardımıyla kapatarak malzemeleri 1 dakikalık süreçle kısık ateşte kaynatmanız gerekmektedir. 1 dakikalık kaynatma işlemi bittikten sonra su hala sıcakken süzme işlemini tamamlayıp ılımaya bırakmalısınız. Hazırladığınız bu malzemeyi her gün akşam yemeği öğünlerinizden önce ve gece uyku sürecine geçmeden önce tüketmeniz gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ilk tükettiğiniz çınar yaprağı suyundan sonra ikinci partiyi tüketirken arada en az 3 saatlik bir ara koymanız gerekliliğidir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.