Menu

Cilt Lekelerine Ne İyi Gelir ?


cilt-lekelerine-ne-iyi-gelir

Cilt lekelerine iyi gelecek çözümler

Özellikle yaz aylarında kadınların ve erkeklerin can sıkıcı problemlerinden biri haline gelen cilt lekeleri; cilt üzerinde kahverengi lekelenmeler oluşturarak görüntü açısından rahatsız edici durumlara sebep olabilmektedir. Bu lekelenmeler çoğu zaman kendini burun üzerinde ya da elmacık kemikleri bölgesinde çillenme olarak da gösterse de bu durum gelip geçici olduğundan daha yoğun olarak kalıcı şekilde olabilen güneş lekelenmelerinin üzerinde durulmaktadır. Bu tip durumların meydana gelmemesi için başvurulan en sık yöntem uzun süre güneş altında kalınıcak şartlar oluşacaksa mutlaka güneşten koruyucu faktörlerde olan güneş kremleri kullanmaktır. Ancak buna rağmen hala cildinizde lekelenmeler meydana geliyorsa daha doğal ve basit yöntemlerle de bu lekeleri cildinizden uzak tutmak mümkündür. Bunun için çok kolay elde edebileceğiniz ürünlerle çok doğal karışımlar yaparak cildinize uygulamanız mümkündür. Böylelikle cilt lekelerine iyi gelen maskelerle istemediğiniz lekelenmelerden kurtulup daha sağlıklı bir yapıda cilde kavuşma imkanınız da olacaktır.

Domates maskesi :

Malzemeler

1 yemek kaşığı miktarında yulaf ezmesi

1 adet orta boy rendelenmiş domates

1 çay kaşığı miktarında limon suyu

Hazırlanışı

Elinizdeki tüm malzemeleri blender’ın içine atarak kısa bir süre karıştırın. Sonrasında bu malzemeyi yüzünüzdeki lekeli bölgelere ince bir şekilde olmasına dikkat edecek şekilde sürerek 10 dakikalık bir süreçte bekledikten sonra ılık suyla temizleyin.

Kavun ve elma maskesi :

Malzemeler

1 kahve fincanı miktarında kırmızı renkli şarap

1 adet küçük boylardaki kavunun bir yarısı

2 yemek kaşığı miktarında toz şeklinde şeker

1 adet orta boy elma

Hazırlanışı

Elinizdeki yarım kavunu ve tam elmayı bir kap içerisinde iyice rendeleyip ardından şarabı ve şekeri malzemenin üzerine ilave edin. İyice karıştırdığınız malzemeleri bir kavanozun içerisine alarak 10 günlük bir süreçle mutlaka güneş alacak bir bölgeye koyarak bekletin. 10 günün ardından karışımı bir bez yardımıyla süzerek kullanılabilecek duruma getirin. Daha sonrasında malzeme bitene kadar her gün cildinize bu malzemeyi uygulayabilirsiniz.

Keten tohumu maskesi :

Malzemeler

1 litre miktarında su

5 tatlı kaşığı miktarında keten tohumu

Hazırlanışı

Elinizdeki keten tohumlarını 1 litrelik suyun içerisine ekleyerek toplam 5 dakikalık bir süreçte kaynattıktan sonra suyu soğumaya bırakın. Cildinize sürülebilecek sıcaklığa ulaştığını hissettikten sonra elinizdeki malzemeyi lekelerin üzerine bol bol uygulayın. Lekelerden tamamen kurtulana kadar geçecek sürede bu karışımı uygulayabilmeniz mümkündür.

Deniz yosunu maskesi

Malzemeler

250 mililitre miktarında su

50 gram ağırlığında deniz yosunu

Hazırlayacağınız karışıma göre göz kararı ayarlayabileceğiniz yasemin çiçeği

3 damla miktarında limon suyu

Hazırlanışı

Aktarlardan alabileceğiniz kurutulmuş deniz yosununu elinizdeki suyun içerisine ekleyerek 5 dakikalık bir süreçte karışımın içerisine yasemin çiçeğini de ilave edin. Son olarak üç damlalık limon suyu ilavesini de yaptıktan sonra karışımı cildinize ince bir tabaka halinde sürerek yarım saat boyunca suratınızda bekletin. Yarım saat dolduktan sonra ılık suyla cildinizi durulayın.

Maydanoz maskesi

Malzemeler

Bir fincan miktarında yoğurt

Bir tutam miktarında maydanoz

Bir adet limonun çeyreği

Hazırlanışı

Elinizdeki yoğurdu ve maydanozu bir kabın içerisinde püre haline getirerek üzerine çeyrek limonun suyunu da sıktıktan sonra iyice karıştırın. Hazırladığınız malzemeyi cildinize uygulayarak yarım saat beklettikten sonra güzelce durulayın.

Limon maskesi :

Malzemeler

Bir limonun yarısı

1 fincan miktarında elma sirkesi

Hazırlanışı

Elma sirkesininin üzerine yarım limonu sıktıktan sonra iyice karıştırıp yüzünüze bu karışımı sürün. Karışımı uygulama saatlerinizin yüzünüzün tüm kirlerden arındırılmış akşam saatlerinde olmasına özen gösterin. Lekelerin üzerine sürdüğünüz bu karışımı eğer cildiniz hassas değilse sabaha kadar yüzünüzde bekletin. Ancak hassas bir cilt yapınız varsa maskeyi yarım saat yüzünüzde beklettikten sonra durulamanız gerekmektedir. Ve ya başka bir seçenek deneyip aynı maskenin içerisine bir miktar bak ve yoğurt da ilave ettikten sonra aynı uygulamayı yüzünüze yapmanız mümkündür.

 
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.