Menu

Cildimize yaptığımız kötülükler


Cildimize bakım yapmak kadın ve erkek hepimizin gerekliliğidir. Yaşlandıkça artan kırışıklıklar, güneş lekeleri cildimizi soluk ve bakımsız gösterir. Cildimize yaptığımız pek çok uygulama iyi olsun derken daha da kötü gözükmesine neden olabilir. İşte cildimize yaptığımız kötülükler ;

Çoğu cilt bakım uzmanı cildi yıkamanın nemini alacağını söylüyorlar. Oysa cildi yıkamakta mahsur yoktur. Hatta cilt gözeneklerine yerleşen kir, toz atılacaktır. Dikkat edilmesi gereken tek şey, cildi yıkarken sürekli sabun kullanmamaktır. Sadece ılık su ile yapılan temizlik bile yeterlidir.

Cilt yapımız tüm elastikiyetini nemle alır. Nemli bir cilt kolay kolay kırışmaz hep yenilenir. Bu nedenle günde 1.5- 2 litre kadar su içmek gereklidir. İçerden nemlendirme işlemi yapıldıktan sonra mutlaka bir nemlendirici krem ile dışarıdan da nemlendirme yapılmalıdır. Yağlı ciltlerde bile nemlendirici kullanmak gereklidir. Bu nedenle cilt tipinize uygun nemlendiriciyi mutlaka bulun.

cilt bakımı2

Özellikle kadınlarda, makyaj kesinlikle temizlenmelidir. Çünkü makyaj malzemeleri ve fondötenler gözenekleri tıkamaktadır. Zamanla bir katman oluşturarak cildi tahriş etmekte, sivilce ve siyah noktalara neden olmaktadır. Bu nedenle makyaj sonrası cilt silinmeli ve çok derinlemesine temizlik yapılmalıdır.

Hafta da bir kez peeling yapmak yani gözeneklerde ki kir ve tozu arındırmak gereklidir. Peeling, gözenekleri tıkayan tüm kir ve ölü deriyi attırır. Bu uygulamayı hamama giderek kese ile de yaptırabilirsiniz. Böylece cildiniz parlak ve canlı duracaktır.

Makyaj fırçalarını mutlaka ayda bir kez olsun temizleyin. Ciltte olan tüm yağı ve biriken kalıntıları toplayan makyaj fırçaları ılık su ve sabunla temizlenmeli ve iyi şekilde kurutulmalıdır. Evde kullanılan ve ortak kullanımda olan tüm havlular değiştirilmeli, yastık kılıfları 2 günde bir yenilenmelidir. Bu havlu ve kılıflar üzerinde oluşan bakteri yoğunluğu ve deri kalıntıları cildinize zarar vermektedir.
One Response
  1. Kubra Becerikliler

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.