Menu

Cilde zarar veren ürünler


cilt baş

Uzmanlar cildimize bakım yaparken kullandığımız bazı ürünlerin çok zarar verdiğini söylüyor.

Aslında geleneksel olarak kullanılan ve alışkanlıklarımız olan ürünler zamanla cildimizde kırışıklık ve sarkmalar yaratabiliyor.

İşte, cildimize zarar veren bakım ürünleri;

cilt bakımı1


Yüzünüzü sabun ile temizliyorsanız hemen bu alışkanlıktan vazgeçmeniz gerekiyor. Nemlendirici özelliği olan ve zeytinyağından yapılan doğal sabunlar bile cildin ph değerini arttırıyor. Ph derecesinin artması ile cilt yüzeyinde ki doğal yağ tabakası kaybolur ve parçalanır. Susuz ve yağsız kalan cilt, kurur ve donuklaşır.  Cilt tipinize uygun olan temizleme jeli ve losyonları ile cilt temizliğinizi yapmaya özen gösterin. Bu ürünlerin içeriğinde SLS olmamalıdır. Bunu da alırken mutlaka sorun.

cilt4


Tonik kullanma alışkanlığınız varsa içini kontrol edin. İçeriğinde denature alkol veya SD alkol olan ürünleri kullanmayın. Tonik içinde bulunan bu alkoller, cildi bakterilere karşı koruyan yağı çözer ve atar. Aşırı yağlanma, akneler ve çatlamalar görülmeye başlar. İçeriğinde alkol olmayan tonikler, cildi nemlendirir, canlandırır ve klordan korur.

cilt3


SLS nedir? SLS, Sodium Sulfattır. Genelde pek çok kozmetik markasında kullanılan bir kimyasaldır. Şampuanlarda, cilt bakım ürünlerinde hatta bazı sabunlarda da bulunmaktadır. Etiket okuma bilgisini mutlaka edinin ve içinde Sülfat olan ürünleri almayın. Çünkü, ciltte olan doğal yağ tabakasını çözerek atan bu madde, saçlara, cilde ve tırnaklara çok ciddi zararlar verir. Yüz temizleyici alırken içinde sülfat olmayanları isteyin.

cilt2


Aldığınız her kozmetik ve bakım ürününün son kullanma tarihini mutlaka inceleyin. Mümkün olduğunca kullanma süresi içinde ürünü tüketin ve kalan olursa bile atın. Tarihi geçen ürünlerde bakteri üreyebilir, cilt, göz ve dudaklarınıza ciddi hasarlar verebilir. Ürünün formülünde bulunan kozmetik içeriği belli bir süre sonra azalır ve faydası olmaz.
One Response
  1. Neriman

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.