Menu

Çikolatanın Faydaları Hakkında Bilgi


cikolatanin-faydalari

Çikolata hakkında kısa bilgi

Her şeyden önce tadıyla, sonra kokusuyla sonra da çeşitleriyle birlikte hayatımızda en çok dayanılmaz olarak yer alan besinlerden birisi de çikolatadır. Çikolatanın sadece görüntüsü veya kokusuyla bile insanları cezbettiği bilimsel olarak kanıtlanmışken, teknoloji ilerledikçe çikolatanın sağlığımızın üzerinde ne tür etkiler yarattığını anlayabilmek için bir takım deneyler yapılmış ve bu besinin ciddi anlamda çoğu hastalık için “doğal hazırlandığı takdirde” bir şifa kaynağı olabileceği ortaya çıkartılmıştır.

Çikolatanın ilk olarak ortaya çıkartıldığı süreçler milattan önce 1000 yılları arasına denk düşmektedir. Bahsi geçen yıllarda Amerika kıtasında yaşayan insanların çikolatanın hammaddesi olan kakaoyu öğütmeyi becererek enerji içeceği yaratabildikleri ortaya çıkartılmıştır. O günlerden bugünlere hem form, hem de tat olarak değişse de kişilerin arzuladıkları bir yiyecek olma kıstasından asla çıkmayan çikolata, içeriğine herhangi bir katkı maddesi konulmadan hazırlandığında bir kaç organımızın sağlığının korunması için ciddi fayda sağlamaktadır.

Örnek verecek olursak, belirli miktarlarda sağlıklı çikolatalar tüketildiğinde sinir sistemine, beyin sistemine, kalp sistemine ve ruhsal sisteme olumlu katkılar oluşturmaktadır. Bunun dışında duygu durum bozukluklarını da olumluya çevirdiği, stres durumlarını yavaşça ortadan kaldırdığı ve antioksidan etkisi sayesinde insan metabolizmasını önemli hastalıklardan uzak tuttuğu öne sürülmektedir.

Çikolatanın yararları nelerdir?

Kansere karşı faydaları : Az önce de belirttiğimiz gibi, çikolatanın ana hammaddesi olan kakaonun içeriğinde bol miktarda antioksidan öğe bulunmaktadır. Çikolatanın bu özelliği, kendisinin en önemli özelliği olup vücudu kanser hücrelerine karşı koruma altına alabilmektedir. Bunun yerine vücutta kanserli hücre bulunuyorsa da çikolata tüketildikten sonra vücutta bu kanserli hücreyle savaşmaktadır.

Strese karşı faydası : Filmlerde ve dizilerde dahi, çoğunlukla karşılaştığımız sahne insanların gerginlik ve mutsuzluk anlarında çikolataya sarılmalarıdır. Aslında bu durumun da bilimsel bir geçerliliği vardır. Çikolata insan metabolizmasında ciddi anlamda sinirsel konularda olumlu etkiler yaratabilmektedir.

Damar hastalıklarına faydası : Sütlü çikolata olarak adlandırdığımız, içeriğinde hem süt hem çikolata olan ürünler damar rahatsızlıklarını ortadan kaldırabilmekte hem de olası bir damar tıkanıklığının da önüne geçebilmektedir. Bu amaçlarla tüketilen kontrollü çikolatalar, kalbe bağlı olan damarların da tıkanmasını engelleyerek vücuttaki kan akışının olması gereken düzende kalabilmesine yaramaktadır.

Sinir sistemine ve beyne karşı faydası : Çikolata vücudumuzda en önemli olarak zihinsel sağlığımızı korumamıza yarayan serotoninin artmasını sağlamaktadır. Serotonin arttıkça vücutta hem algılama kapasitesi yükselmekte hem beyin daha aktif olarak çalışabilmektedir. Durum böyle olunca; alzheimer gibi beyinsel hastalıklara yakalanma riski de azalmaktadır.

Bağırsak sistemine faydası : Kaliteli çikolataların içerisinde bulunan lif içeriği sayesinde bağırsakların gayet rahat çalışabilmesi durumu dikkat çekmektedir. Bu durum otomatikman böbrekleri de etkilediği için çikolatanın boşaltım sisteminde hem bağırsaklara faydalı olduğunu hem de böbreklere faydalı olduğunu söyleyebilmek mümkün olmaktadır.
Son 50 Yorum
  1. merve
  2. selin
  3. Fikret Ertürk Ertürk
  4. Mustafa Dogan
  5. Levent Gökcan
  6. Nevzat Beceren

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.