Menu

Çiğ sarımsak akciğer kanserini önlüyor


sarimsagin-kansere-etkisi

Çok uzun zamandan beri vücudumuzda pek çok organda ortaya çıkabilen, geçirilebilecek en ağır ve en tehlikeli hastalıklardan biri olan kanser hastalığı için doğada bulunan doğal sebzelerden, meyvelerden ve bitkilerden faydalanılmaya çalışılarak hastalığa şifa bulunması veya daha da önemlisi bu çok tehlikeli hastalıklardan korunulmaya çalışıldığı bilinen bir gerçektir.

Bu tip önlemlerin alındığı aşamalarda, özel olarak akciğerimizde meydana gelebilecek kanser türünün önüne geçilmesi için kullanılabilecek en faydalı ve kısa sürede etki gösteren ürünlerden ilk sarımsak olarak gösterilmektedir. Oran olarak hafta içerisinde en az 2 kez sarımsağı çiğ olarak tüketen kişilerin, geniş vadede akciğere yakalanma riskinin yüzde 44’lük bir oranla azaldığı yönünde gelişmeler kayıtlara geçmiştir.

Ayrıca özellikle sarımsak ürününün kanser önleyici etkisinden yararlanan kişilerin arasında sigara ve diğer tütün mamüllerinden kullanan kişiler varsa, bu ürünlerin zararlı etkilerinden korunmak adına özellikle sarımsak tüketmeleri gerekliliği ve bu tüketim sonucunda da sigara kullanan kişilerin akciğer kanseri olma oranının yüzde 30 oranında azaltılabildiği bilinmektedir.

Sarımsağın kanser önleyici etkisinin ise içeriğinde bulunan “alisilin” isimli kaynaktan ortaya çıktığı belirlenmiştir.  Bu içerik sarımsağa kokusunu veren sıvıdır. Bu konuyla alakalı Çin’de yapılan bir araştırma neticesinde; 7 yıllık bir süreçte toplam 4500 kişinin ve 1424 sigara kullanan kişinin deneylere tabi tutulduğu, sonuçta sigara içmeyenlerde daha yüksek oranlarda kanser koruması çıksa da sigara içen bireylerde de aynı şekilde sarımsak sayesinde önlenebilir durumlar tespit edilmiştir.

 
One Response
  1. Hacı

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.