Menu

Çetin Tekindor kimdir


cetin-tekindor-kimdir

Tiyatro ve sinema dünyasının oldukça önemli ve değerli isimlerinden biri olan Çetin Tekindor, 1 Ocak 1945 yılında Sivas’ta dünyaya gelmiştir. Üniversite eğitimine kadar Sivas’ta ailesiyle kalan Tekindor, daha sonrasında üniversite eğitimi için Ankara’ya gelmiştir.

1970 senesinde okuduğu Ankara Devlet Konservatuarı’ndan mezun olan Çetin Tekindor, sahne hayatına ilk kez 4. Murat isimli bir oyunla atılmıştır. Tiyatroyla uğraştığı dönem aynı zamanda sen tonunun avantajlarından faydalanarak seslendirme işleriyle de sıklıkla ilgilenen Tekindor; herkesin aşina olduğu Robert Redford’un seslendirmesini yapan kişidir.

İlerleyen dönemlerde Hacettepe Üniversitesi Devlet Üniversitesi’nde ve Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nde “Sahne ve Diksiyon” derslerine gitmeye başlayan ünlü isim, bu süreçlerden sonra televizyon sektörüne geçiş yapmıştır. İlk kez 1983 yılında “Küçük Ağa” dizisinde rol alan Çetin Tekindor, bunun sonrasında 1987 yılında Müjde Ar’la başrolleri paylaştığı “Kaçamak” adlı filmde oynamış sonrasında tekrardan dizi sektöründen devam ederek “Önce Canan” ve “”Dönemeç” gibi dizilerde rol almıştır.

Ancak Çetin Tekindor’un televizyon dünyasında tamamen isim yapması; 1999 yılında başlayan ve tüm Türkiye’de severek izlenilen “Yılan Hikayesi” dizisi sayesinde olmuştur. Dizide “Sinan” isimli bir karakteri canlandırıp bir anda tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

Bu diziden sonra kendisine gelen teklifler bir anda artmış; 2000 yılında “Tutku Çemberi” isimli dizide, 2002 yılında”Üzgünüm Leyla” isimli dizide ve 2003 yılında “Çaylak” isimli dizide oynamıştır. Çaylak dizisinden sonra kendisine gelen bir sinema filmi oyunculuğu teklifiyle beyaz perdeye geri dönmüş ve “Karşılaştırma” isimli sinema filminde oynamıştır.

Oynadığı bu filmdeki oyunculuğu sayesinde Ankara Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne layık görülen Çetin Tekindor, başarılarına ara vermeyerek tekrardan dizi sektörüne geçiş yapmış ve ödül aldığı yıl “Bir İstanbul Masalı” isimli dizide oynamıştır.

2004 yılında yayınlanmaya başlayan, ünlü bir polisiye romanın uyarlaması olan “Şeytan Ayrıntıda Gizlidir” dizisinde rol almaya devam eden Tekindor, bir yandan da sinema dünyasının içerisinde yer almaya devam ederek “Anlat İstanbul” filminde oynamış, bu film biter bitmez Çağan Irmak’ın müthiş filmlerinden biri olan “Babam ve Oğlum” filminde rol almıştır.

Babam ve Oğlum filmindeki rolü, kendisine 13. ÇASOD Ödülleri’nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü ve 27. SİYAD Türk Sineması Ödülleri’inde yine aynı ödülü kazandırmıştır.

Başarılı oyuncunun özel hayatına bakıldığında ise, kendisinin 1987 yılında Zerrin Tekindor ile bir evlilik yaptığı öğrenilmektedir. Bu evlilik 10 ay sürmüş, 10 ay sonra ilginç bir şekilde boşanan çift daha da ilginç bir şekilde çok geçmeden tekrardan evlilik kararı almışlardır. 2. evliliklerinin sürecinde 23 Eylül 1989 tarihinde Hira ismini verdikleri bir erkek çocukları dünyaya gelmiş ve bu evlilik süreci de çok geçmeden 2. kez telafisi olmadam bitirilmiştir.

Çetin Tekindor, şu sıralar TV’de yayımlanan “İçerde” dizisinde rol alarak canlandırdığı “Celal Baba” karakteriyle ne kadar başarılı bir oyuncu olduğuna dair yeteneklerini seyircilerin gözleri önüne sermektedir.
Son 50 Yorum
  1. Aslan Bey
  2. osman Bayar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.