Menu

Telefon kaybetme ve çaldırma durumunda ne yapılmalıdır?


calinti-telefon

Özellikle hayatlarımızın her alanında teknolojik aletlere neredeyse “bağımlı” bir halde yaşadığımız şu günlerde, bireylerin telefonlarını çaldırmaları hayatlarında çok büyük eksiklikler yaratmaktadır. Geçmiş dönemlerde özel günlerin fotoğrafları normal fotoğraf makinalarıyla çekilerek bastırıldıktan sonra fotoğraf albümlerinde hatıra olarak saklanmakta, yapılan çekimler önce kasetlere, sonra CD’lere sonrasında USB belleklere aktarılarak saklama altına alınmakta veya özel bilgiler not defterlerine kayıt edilerek çantalarda taşınırdı.

Ancak teknolojinin bizleri getirdiği nokta, tüm bu bahsettiklerimizi ve çok daha fazlasını aynı cihaz içerisinde her daim yanımızda taşıyabilme imkanının sunulduğu noktadır. Durum da böyle olunca, telefonlar kaybedildiğinde veya çalındığında öncelikli olarak uğranacak maddi zararın yanında ciddi olarak manevi kayıplar da verilmelidir. Bunun farkında olan yetkililer ise, en azından kayıp telefonun içerisindeki bilgilere bir yabancının ulaşamaması için veya çalıntı telefonun bulunabilme ihtimaline karşı mağdurlara özel kayıp ve çalıntı hatları kurmuşlardır. Kaybolan telefonların ardından vakit kaybetmeden uygulanacak bir kaç madde, mağduriyete uğrayan kişinin mağduriyetinden çıkabilmesi adına önemli adımlar olmaktadır.

Çalıntı telefon nasıl bulunur?

İlk olarak kullanıcıların telefonlarının kaybolduğunu / çalındığını fark ettiği an hiç vakit kaybetmeden yakınlarındaki en yakın telefondan “0 312 294 94 94″ numaralı hattı aramalıdırlar. Bu numara BTK’ya ait olan Bilgi ve İhbar servisinin numarasıdır.

Önceden telefonunuzu satın aldığınızda sizlere telefonun bilgileri içerisinde verilen IMEI numarasını yetkili kişiye vermeniz gerekmektedir. 15 sayıdan oluşan bu numarayla birlikte telefonunuzu son olarak saat kaç sularında kullandığınız ve kişisel bilgileriniz de bu hat üzerinden size yardımcı olmaya çalışan destek elemanlarına bildirilmelidir.

Sisteme verdiğiniz bilgiler, kullanmış olduğunuz mobil hattınızın ana sistemlerinden doğrulandıktan sonra eğer bu hattın ve telefonun size ait olduğu bilinirse, telefonun yasadışı satışını ve kullanımını yasaklamak adına telefon tamamen kullanıma ve iletişime kapatılmaktadır. Bir nevi kitlendiği de söylenebilir.

Bunun dışında, sizlerin de özel olarak abonesi olduğunuz mobil hattın müşteri temsilciliği numarasını arayarak durumu izah edip, hattınızın sizin isteğiniz dışında kullanılmaması adına hattınızın kapattırılmasını istemeniz gerekmektedir.

Daha sonrasında çalıntı telefona kullanıma kapatılması sürecinde bir kaç mesaj iletilmekte; bu mesajda telefon eline geçen kişinin bulduğu telefonu en yakın polis merkezine teslim etmesi gerektiği bildirilmektedir. Bu hareketle birlikte de, telefonu çalan veya bulan kişinin merkeze getirmediği telefonun da başka bir mobil kartla çalışmayacağının da belirtisi verilmiş bulunmaktadır.

Tüm bu koşulların dışında telefonunuzu bir yerde unutarak veya farkında olmadan çaldırarak değil, göz göre göre gaspa uğrayarak kaybettiyseniz öncelikle savcılığa giderek konuyla alakalı şikayetlerinizi dile getirmeniz gerekmektedir. Aynı şekilde Emniyet Müdürlüğü’ne giderek gaspa uğradığınızı belirtip şikayetçi olmanız da telefonunuzu bulmanız adına önemli bir adımdır.
Son 50 Yorum
  1. hakan
  2. murat
  3. serhat
  4. elveda
  5. Şaban
  6. Adnan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.