Menu

Çene Ağrısı Nedir ve Neden Olur ?


cene-agrisi-nedir-ve-neden-olur

Çene ağrısı nedir?

Gün içinde çenenizi hareket ettirdiğiniz andan itibaren kulağınıza “klik” şeklinde bir ses geliyor ya da bir ağrı oluşmaya başlıyorsa, bu çenenizde ciddi bir problem olduğunu göstermektedir. Çünkü çenenizi oynatmanıza yarayan eklemlerde meydana gelen hastalıklar; eklemlerin gıcırdamasına, çenede ağrı durumunun meydana gelmesine, ağzın istenilen düzeyde açılamamasına ve çiğneme işlemlerinde bozukluklar yaşanmasına neden olmaktadır.

Çenedeki eklem yapısı tıp dilinde “tempromandibüler eklem” olarak adlandırılmakta ve oluşum yapısı disk, kas, kemik ve liflerin birleşimiyle anlatılmaktadır. Bu ortak yapıda herhangi bir bozukluk meydana geldiği zaman otomatikman dğer yapılar da bu bozulmadan etkilenebileceği için çene eklemi bozuklukları ciddiye alınması gereken bir rahatsızlık olarak göze çarpmaktadır.

Özellikle ağız bölgesindeki diş yapısının ekleme çok yakın olması ve aynı zamanda boyun kısmında omurga yapısına yakın olması sebebiyle, bu bölgelerde yaşanacak rahatsızlıklar otomatikman çene eklemini de etkilemekte ve problem yaratabilmektedir.

Günlük olarak sağlıklı bir çene eklemi 2000 kez hareket edebilmektedir. Konuşma, yemek yeme, yutma, esneme, soluk alıp verme vb. hareketler çene eklemi sayesinde yapılabilmektedir. Aynı şekilde bu hareketlerin yapılışı esnasında hareket eden alt çene, çene kaslarının ve boyun kaslarının ortak şekilde hareket etmesiyle birlikte oynayabilmektedir. Bu düzende meydana gelebilecek en ufak bir hasar ya da değişiklik, mutlaka çene ekleminde bir hasar yaratmış olacak ya da yaratacak olmaktadır.

Çene ağrısı yaşandığında neler meydana gelir?

Çene ekleminde bir rahatsızlık meydana gelip çene ağrısı yaşandığında, çene yapısı bir an yerinden fırlayacakmış gibi bir şekil ya da kitlenecekmiş gibi bir şekil almaktadır. İleri düzeyde rahatsızlıklarda çene eklemi yerinden oynadığı için çene kitlenir ve kişi çenesini hareket ettiremediği için konuşamaz.

Hatta zaten çenede hali hazırda bir rahatsızlık bulunuyorsa, bu kendini çok net bir şekilde konuşurken, yemek yerken, ağız kapalı olduğu halde uzanırken vb. durumlarda dahi belli etmektedir. Oluşan ağrı dolayısıyla ağzın açılma genişliği küçülür, ağız kıpırdattırıldıkça çene bölgesinden ses gelir.

Çene ağrısının yaşanmasına neden olan çene ekleminde meydana gelen ani fonksiyon bozukluklarında; örneğin çene ekleminin aniden yerinden oynayıp çıkmasıyla birlikte kişi kesinlikle ağzını kendi çabasıyla kapatamaz ve hem ağrılı bir süreç geçirdiği gibi hem ağzı olduğu gibi açık kalır. Öyle bir durumda mutlaka bir diş hekimine acilen gidilip çenenin yerine oturtturulması gerekir.

Bu süreçten sonra da kişi aynı şekilde büyün ağız hareketlerine dikkat etmeli, ağzını çok açacağı (esnemek gibi) durumlardan fedakarlık edip artık ağzını daha az açmalı, yeme içme konularında yavaş bir şekilde hareket edip yavaş çiğnemeli ya da çeneyi sürekli hareket ettirecek sakız çiğneme işlemlerinden kaçınmalıdır.

Çene ağrısı nedenleri

Çene kanseri : Kanserli yapıdaki hücreler alt çenede ve üst çenede oluşmaya başlayıp tüm vücudu etkisi altına alabilmektedir. Çenede yaraların çıkması, yumruların oluşması, uyuşmaların yaşanması ve doğal olarak çene ağrısının meydana gelmesi çene kanserinin belirtilerindendir.

Kalp krizi : Kalbin kendi yapısında acı hissedilebilecek herhangi bir reseptör bulunmadığından bir kalp krizi anında kalp kendine yakın olan diğer bölgelere acı sinyalleri göndermektedir. Bu bölgeler de genelde çene bölgesi ve sol kol olmaktadır. Bu yüzden kalp krizi geçirildiği zaman çenenin sol bölgesinde ağrı hissedilebilmektedir.

Tetanoz : Vücutta tetanoz bakterisinin bulunması, çenenin kitlenmesine sebep olabileceğinden çene ağrılarına da yol açabilir. Bu tip durumlarda çene kasıldığından ötürü hem yutkunmak hem de ağzı açmak ağrılı bir süreç durumundadır.

Çene eklemi disfonksiyonu : Çene eklemi denilen kısım, alt çenenizin kafatasınıza bağlandığı bölgedir. Üst çenenin hareketsiz kalmasının yanında alt çenenin istenilen yapıda hareket edebilmesinin sağlanması çene eklemi sayesindedir. Ancak çene ekleminde de meydana gelebilecek bir hasar, çene eklemi disfonksiyonu denilen durumu yaratmaktadır. Bu durumun meydana gelebilmesi için de 3 farklı koşul bulunmaktadır;

Miyokasfal ağrı sendromu : Çene bölgesindeki herhangi bir kasın ya da kasların sürekli olarak kasılmasıyla birlikte ortaya çıkmaktadır.

Diş sıkma / gıcırdatma : Stres sahibi ve sinirli yapıdaki insanlarda görülen diş sıkma olayı, uyku süresince uzun saatlere yayıldığından ve kişiler uyudukları esnada dişlerini gıcırdattıklarının bilincinde olmadığından uzun süre sonra etkileri belli olmaktadır. Sabah uyandıklarında çene yapılarında ağrı hissetmeleri de bu yüzden olabilmektedir.

Diş yapısının kapanışında bozukluk : Dişleri yamuk yapıda ve orantısız şekilde ağzında bulunan kişilerde görülen ağrılanma, genelde bir şey çiğnenirken ya da bir şey konuşurken ortaya çıkmaktadır.

Çene ağrısı tedavisi

Çene ağrısı tedavilerinde doktor ve hastanın birlikte yürüttükleri süreçlerde, hastanın durumunun kritikliğine göre tercih edebilecek pek çok tedavi yöntemi vardır. Kısaca bu tedavi yöntemleri ve yapılacaklar ise şu şekildedir;

Fizik tedavi : Ağız açıklığının sağlanabilmesi ve çene kaslarının gevşetilebilmesi adına ağrıyı da kontrol altına almak amaçlı yapılan tedavi şeklidir.

Psikoterapi : Çene ağrısına sebep olan psikolojik etmenler varsa ortadan kaldırılmaktadır.

Ev egzersizleri : Hastaya çene ağrısı için evde yapması gereken basit egzersizler ve bunun dışında günlük hayatında da dikkat etmesi gerekenler öğretilir.

İlaç tedavisi : Diş hekimlerinin önerisi dahilinde kullanılacak ağrı kesiciler, antidepresanlar ve kas gevşeticiler bu tedavi türüne örnek teşkil etmektedir.

Splint : Ağızın kasılmasını önleyici bir aparat olan splintler, gece uyumadan önce alt çeneye takılarak sabaha kadar çenenin kasılmasını ve diş gıcırdatmayı önlemeye yardımcı olmaktadır.

Manipülasyon : Eklem diskinin oynamasıyla birlikte meydana gelen çene kitlenmelerinin açılabilmesinde ya da kasılmış yapıdaki kasların gevşetilmesi amacıyla uygulanmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.