Menu

Celal Şengör Kimdir ? hayatı


celal-sengor-kimdir

Kendisi Türk Jeologlar arasında çok önemli bir isim olan Celal Şengör, 24 Mart 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Burada ailesiyle birlikte büyüyüp yetişen Şengör, 1973 yılında Robert Koleji’nden mezun olmuş; 1978’de State University of New York at Albany okulundan dereceli bir jeolog olarak mezun olabilmiştir.

Hemen ertesi yıl master’ını bitirmiş, üzerine bir de 1982 yılında mezun olacak şekilde aynı üniversitenin doktorasının eğitiminden de geçmiştir. Doktorasını bitirmeden 1 yıl evvel, İstanbul Teknik Üniversitesi Genel Jeoloji kürsüsüne asistan olarak giren ve göreve başlayan Şengör; 1984 senesinde de Londra Jeoloji Cemiyeti’nden “Başkanlık Ödülü” almaya layık görülmüştür. Bundan sonrasında 1986 yılında TÜBİTAK’tan Bilim Ödülü alan isim olan Celal Şengör, aynı sne İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı’nda doçentlik mertebesine erişmiştir.

Kendisinin mesleki başarıları sebebiyle aldığı ödüllerin ardı arkası kesilmemiş, 1988 yılında Neuchatel Üniversitesi Fen Fakültesi’nden “Şeref Bilim Doktoru” payesini almaya layık görülmüştür. 1990 yılına gelindiğine Celal Şengör’ün Academia Europa’ya seçilmiş ilk Türk olduğu görülmektedir. Bir sonraki sene ise hem Avusturya Jeoloji Derneği Şeref Üyesi, hem de ülkemizdeki Kültür Bakanlığı’ndan Bilgi Çağı Ödülü’nü almış kişi olmuştur.

1992 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi Genel Jeoloji Anabilim Dalı’nın profesyonelliğine seçilen Şengör, bir sonraki yıl Türkiye Bilimler Akademisi’nin kurucu üyesi olarak seçildi, aynı yılın devam eden süreçte TÜBİTAK Bilim Kurulu Üyesi olmuştur.

İki sene sonra Amerikan Jeoloji Derneği’nin ve Fransız Jeoloji Dernekleri Şeref Üyeliği’ne seçilen Celal Şengör, Fransız Fizik Cemiyeti tarafından da “Rammal Madalyası”na layık görülmüştür. 1997 yılında da Fransız Bilimler Akademisi, kendisini “Lutaud Ödülü” almaya değer bir isim olarak seçmiştir.

Kendisinin mesleği adına anlattığımız bunca başarısı; mesleki alanda yapısal jeoloji alanında ve tektonik alanlarında göstermiş olduğu başarılı ünü sayesinde olmuştur. Konularla alakalı toplam 175 bilimsel makale yazmış, 6 kitap piyasaya sürmüş, 137 teblip özeti yazmış ve pek çok örnekle gösterilebilecek 300 sayısına yakın olarak deneme yazısı bulunmaktadır. Bahsi geçen bu deneme yazılarından Cumhuriyet Bilim Teknik Dergisi’nde yayımlanan “Zümrütten Akisler” köşesinde yayımlananlar Yapı Kredi Yayınları tarafından toplanılarak “Zümrütname” isimli bir kitabın içeriğinde toplanmıştır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.