Menu

Casusluk tarihindeki en gözde aletler


casus-esyalari-nelerdir

Casusluk nedir?

Çok eski dönemlerden günümüze, daha özel çaplı olarak kişilerin birbirleri için bir takım araç ve gereçler kullanarak öğrenmeye çalıştıkları gizli bilgiler durumuna veya daha geniş ve çok daha önemli olarak devletler arasında bir takım bilgilere sahip olabilmek için yapılan gizli görevlere casusluk ismi verilmektedir. Casuslar, bir nevi ajan olarak da anıldıkları için daha büyük işlerle uğraşan kişi, kurum ve devletlerin aralarından casus çıkması veya beklenmedik şekilde hayatlarına bir yerlerden casus sızması filmlerde dahi çoğu zaman işlenen konular arasındadır.

Casusların kullandıkları aletler nelerdir?

Alıcı bulunduran pipo : 1960’lı yılların casusları tarafından sık sık kullanılmakta olan bu piponun içerisinde teknolojik olarak bir radyo sinyali alıcısı yerleştirilmiştir. Böylece, pipo içiliyormuş gibi ağza konulduğunda casusluk yapılmak istenen kişinin ya da yerin yaydığı ses dalgaları buradan algılanarak çene kemiğinden direk kulak kanalına gitmektedir. O günler için oldukça ileri düzey bir teknoloji ve düşünce olan bu casusluk biçimi uzun bir süre kullanılmıştır.

Silah bulunduran sigara kabı : İlk olarak bu alet, 1954 yılında bir antikomunist tavra sahip bir liderin öldürülmesi emri ile bir ajan tarafından kullanılmak üzere yola çıkmıştır. Ancak bir aksilik olmuş, ajan bu saldırıyı gerçekleştirmekten çekinip Amerika’ya sığınma talep etmiştir. Amerika da bu sığınma talebini kabul etmiş ve suikastin gerçekleştirilmesine vesile olacak bu aleti tüm dünya basınına tanıtmıştır. Bu alet içerisinde siyanürlü mermi bulunan bir sigara tabakasıdır.

casus-piposu

Robot yusufçuk : CIA menşeili üretilmiş bir casus ürünü olan bu yusufçuk, kafa yapısının içinde milimetrik büyüklüklerde bir mikrofon taşımaktadır. Bu sahte yusufçuki havada 200 metre uçup 1 dakika boyunca düşmeden süzülebilmekte ve bu sayede ortamdaki sesleri toplamaktadır.

Patlayıcılı çanta : Bu çantanın özelliği, sahibi dışında başka biri tarafından şifresi kırılarak veya zorlanarak açılmaya çalışıldığında kendi kendine patlayarak içindekileri imha etmekte ve açmaya çalışan kişiyi ağır yaralamaktaydı.

İçinde pusula olan kol düğmesi :  Kol düğmelerinin sıklıkla kullanıldığı günlerde, casusların tehlike altında oldukları ve hiç bilmedikleri yerlerden kaçmaları gereken zamanlar olduğunda bu düğmelerin içerisinde yer alan pusulalara bakarak ne tarafa gitmeleri gerektiğini anladıkları bilinir. O dönemlerde bizlerdeki gbii rahat navigasyon bilgisi alabileceğimiz bir sistem olmadığından casusların en önemli yer yön belirleyici unsurları kullandıkları bu kol düğmeleridir.

casus-kol-dugmesi

Mikrofon şeklinde zeytin : Hal Lipset isimli özel bir dedektif, Amerikan Senatosu için özel bir dinleme cihazı geliştirmiş ve sonuç olarak zeytin şeklinde bir dinleme cihazı ortaya çıkartmıştır. Buna göre gerçek olmayan bir zeytinin içine yerleştirilen dinleme cihazı, gerçek zeytinlerle aynı tabağa konularak seslerin dinleneceği masaya yerleştirilmekte veya daha da sık olarak içerisine zeytin konularak tüketilen içkilerle birlikte servis edilerek seslerin kaydedilmesi sağlanmıştır.

 

Hayvan dışkısı şeklinde sensör : Ya köpek dışkısı, ya domuz dışkısı ya da at dışkısı gibi şekillendirilerek hareketleri algılaması sağlanan sensörler, yerlerde ve bahçelerde dursa da asla dikkat çekmemiştir. Tehlikeli bir hareketlenmeyi 300 metre öteden hisseden bu aletler, Amerikalı ajanların Soğuk Savaş Dönemi’nde oldukça işlerine yaramıştır.
Son 50 Yorum
  1. AJaN YAKUZA
  2. Ecem Yaşar

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.