Menu

Cacabey Kimdir ? Ne İş Yapar? Hayatı?


cacabey-kimdir

Türk tarihinde oldukça önemli bir isim olan Cacabey, 12. yüzyılın önemli astronomi ve bilim insanlarındandır. Kendisinin tam olarak hangi gün ve ayda doğduğu bilinmese de, 1240 yılında dünyaya geldiği araştırmacılar tarafından tahmin edilmektedir.

Cacabey’in  nasıl bir gençlik yaşadığı bilinmese de zekası ve sorumluluk alabilen yapısı neticesinde Kırşehir emiri yapılabildiği düşünülmektedir. Kırşehir iline o zamanlarda oldukça iyi hizmetler yapan Cacabey, 3. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında da Anadolu bölgelerine yaptırdığı çok sayıda hayratla adından sıklıkla söz ettirmiştir. Kendisinin Kırşehir’e tayininden önce ilk olarak Eskişehir’e, oradan Tokat’a son olarak da Kırşehir’e gönderildiği söylenmekte; bu tayinlerin hepsinin kendisinin devletine verdiği iyi hizmetle paralel olarak meydana geldiği düşünülmektedir.

Kırşehir’de bulunduğu dönemde bir ara, Emirhor Esededdin ile aralarında bir sürtüşme olmuş ve bu sürtüşme kendi aralarında bir savaşa dönüşmüştür. Galip gelen taraf ise Cacabey olmuştur.

1270 yılında kendisi ile görüşen ilk önemli isim Hacı Bektaşi Veli olmuştur. Bu görüşmeden 3 yıl sonra da bir başka önemli ve değerli isim olan Mevlana ile de görüşebilme fırsatı yakalamıştır.

İlk görüşmeden sonraki dönemlerde, kendisinin astronomiyle olan yakın ilgisi ve bu konuda eğitim verebilecek donanım ve yeterlilikte olması, kendisini bir medrese açma kararını almaya itmiştir. kendi adıyla bir medrese açan Cacabey, bu medreseyi Kırşehir’in tam ortasına açmıştır.

Bu kurulan medresenin de kubbe kısmı açık olarak inşa edilmiş, alt kısmına da su kuyusu yaptırılmıştır. Bu sayede akşamları kuyuya görüntüsü akseden yıldızların da izlenebilme imkanı bulunurdu.

Kendisinin bilim dünyasına kattığı dört ayrı vakıfname eseri de var olmaktadır. Bazıları Moğolca dilinde, bazıları Arapça dilinde yazılan bu eserlerin içeriğinde mektep hakkında, zaviye hakkında, medrese hakkında, türbe hakkında; ayrıca Eskişehir’de, İskilip’te ve Kayseri’de yaptırdığı pek çok eser hakkında pek çok detaylı bilgi yer almaktadır.
Son 50 Yorum
  1. Elifnaz. Bu
  2. dr4tf22
  3. gizem kıyan
  4. Leyla diyor ki .
  5. mehmet cfr baygün

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.