Menu

C vitamini nedir görevleri c vitamini fazlalıgı c vitamini eksikliği


C vitamininin başgörevi kollajen” seviyesini korumaktır. “kollajen” deri, bağ ve kemiklerin yapımında gerekli bir proteindir. Bu yüzden C vitamini kırıkların kaynamasına, yaraların iyileşmesine, kanamanın durmasına yardımcı olur. Bu vitaminin bazı virüs ve bakteri enfeksiyonlarının önlenmesine yardımcı olduğu bilinir. Bildiğimiz nezle bu tür enfeksiyonlardan biridir. C Vitamini Kaynaklan : Frenküzümü, kara lahanası, lahana, kar­nabahar, altıntop (greypfrut), portakal, mandalina, turunç, limon suyu (su katılmış olarak), yine portakal, mandalina, altıntop suyu, paprika, yeşil biber, maydanoz, ananas, vişne, kuşburnu, çilek, tere, böğürtlen, ağaççileği.

C Vitamini Eksikliği : Diş çürümesi, diş eti kanaması, eklem sızla­ması, kolay mikrop kapma, geç iyileşme, cildin kolay çürümesi, kanaması, görüş bozukluğu, alçak vücut ısısı. Bu vitaminin aşırı eksikliği iskorbüt hastalığına yol açar.

Fazla c Vitamininin Etkisi : C vitamini fazlalığının böbrek taşları­nın oluşmasına yardım ettiğinden şüphe edilmektedir. Büyük doz­lar ishale, sindirim sistemindeki ülserlerin canlanmasına yol açar. C Vitaminini Yok Eden Şeyler . Işık, ısı, hava, uzun süre beklet­me, fazla pişirme, bakır, demir kaplar. C en çabuk yok olan vita­mindir.

Günlük ihtiyaç : 50 mg. Gerilim, yorgunluk, mikroplu hastalık, yaralanma, ameliyat gibi durumlarda vücudun C vitamini ihtiyacı artar. Sigara kullanıyor, aspirin alıyor, sıcak iklimde yaşıyorsanız C vitamini ihtiyacı daha da artar
Son 50 Yorum
 1. uğurcan
 2. Ali Dogan
 3. murat
 4. ela
 5. emel yaşa
 6. emir
 7. mert
 8. göztepeli melis
 9. büşra
 10. sevil
  • emir
 11. reis osman
 12. gülkız
 13. fdhhh
 14. yasin admış
 15. yasin admış
 16. irem tepe
  • büşra

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.