Menu

Burun tıkanıklığının verdiği zararlar


burun baş

Burnumuz kısa aralıklarla tıkanabilir fakat bunu hiçbirimiz yeterince ciddiye almayız.

Genelde burun damlası ile sorunu çözümlediğimizi zannederiz. Oysa burun tıkanıklığı uyku sorunlarından, yorgunluğa hatta kalp hastalıklarına neden olabiliyor.

Bu nedenle kesinlikle hafife alınmamalıdır.

burun5


Soğuk algınlığı ve grip gibi pek çok rahatsızlıkla görülen burun tıkanıklığı hastalığın iyileşmesi ile hemen düzelir. Fakat, uzun süre burun tıkanıklığı olup, normal hayatında sorun yaşamadığını zanneden pek çok insan da vardır.  Burunda eğrilik, burun içi et oluşması ve bu etlerin büyümesi, gece uykuda horlama, sık uyanma, burundan nefes alamamak, sabahları yorgunluk yaşanıyorsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

burun3


Burun tıkanıklığı yüzünden akciğerlerimiz yeterince oksijen alamamakta ve karbondioksit atamamaktadır. Kan ile dokulara ve organlar yeterince oksijen ulaşmaması nedeni ile, dokular hasarlanır ve pek çok hastalık yaşanmaya başlar. Sık sık bölünen ve kötü uyku, sabahları yataktan yorgun kalkmak başlıca belirtiler oluyor. Bu durumda kalp, eksikliği tamamlamak için çok daha fazla çalışmaya başlar ve solunum problemleri, kalp büyümesi oluşur. Kronik akciğer rahatsızlıkları da zamanla kendini gösterebilir.

burun4


Burun tıkanıklıklarının başlıca nedenleri nelerdir?

Burnumuzun orta noktasında olan kıkırdaktan oluşan kemikte doğuştan eğrilik olabilir veya darbeler ile bu kemik kırılabilir, eğrilebilir. Bu kemiğin ciddi hasarı olmadıkça burun tıkanıklığı oluşmaz. Özellikle kadınlarda hamilelikte ve adet döneminde hormonların hızla yükselmesi ile burun etleri şişerek tıkanıklığa neden olabilir. Burun etleri hızla büyüyerek, tıkanıklığa neden olabilir. Alerjik nezle geçiren hastalarda, burun içinde polipler oluşarak burnu tıkayabilir.

burun2


Eğer burun kemiğinde eğrilik varsa tek çözüm cerrahi operasyondur. Kronik sinüzitte öncelikle ilaç tedavisi uygulanır çözümlenemezse cerrahi aspirasyon yapılabilir. Poliplerde, burun spreyleri ve çeşitli ilaçlar kullanılarak burun tıkanıklığı tedavisi yapılabilir.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.