Menu

Burun Tıkanıklığı Nedenleri


burun-tikanikligi

Halk arasında sıklıkla görülmekte olan burun tıkanıklığı problemi, kişileri günlük rutinlerinde rahatsız eden bir durumdur. Burun tıkalı oldukça, ağızdan nefes almak zorunda kalan kişilerde ağız kuruluğu, uyku bozuklukları, tat alma duyusunda bozukluklar ve koku alma duyusunda bozukluklar meydana gelebilmektedir. Uzun süren burun tıkanıklığında ise problemler seviye atlayarak daha ciddi sağlık problemlerine dönüşebilmektedir. Örneğin; bu tip durumlarda kişilerde burun tıkanıklığıyla birlikte ses kalitesinde bozulmalar, yüksek tansiyon problemleri, boğazda meydana gelen enfeksiyonlar, çocuk bireylerde orta kulak problemleri ve yetişkinlerde daha ağırlıklı olarak cinsel sorunlar oluşmaktadır.

Normal şartlarda burun yapımızda bulunan burun etlerinin soluduğumuz havayı ısıtma, nemlendirme ve zararlı organizmaları filtreleme gibi görevleri bulunmaktadır. Ancak bu etlerde meydana gelebilecek küçülmeler veya büyümeler herşeyden önce rahat nefes alımını engellediği için rahatsızlıklar kaçınılmaz olarak baş göstermektedir.

Burun tıkanıklığına neden olan sebepler nelerdir?

Alerjik nezle geçirmek : Zaten alerjinin en çok etki gösterdiği organlardan olan burnumuz, “alerjik rinit” denen durumlarda ivedi bir şekilde tepki vermekte ve tıkanıklık başlamaktadır. Bu alerjiler ev tozlarına, polenlere, hayvan tüylerine veya dışkılarına vb. öğelere bağlı olarak gelişmekle birlikte; bu tip etkileşim yaratan sebeplerin mevsimsel olarak ortaya çıkması mevsimler burun tıkanıkları da yarabilmektedir.

Burnun yapısal durumu : Genelde yetişkinlerde bu sebepten ötürü oluşan burun tıkanıklıklarına daha sıklıkla rastlanılabilmektedir. Bunun dışında yeni doğan bebeklerde de doğum sırasında burnun zedelenmesiyle birlikte burun yapısındaki bozukluktan kaynaklı burun tıkanıklıkları meydana gelebilmektedir. Yetişkinlere bakıldığında ise, kıkırdaktaki eğrilikler ve burun kemiği yamuklukları burun tıkanıklıklarına davetiye çıkarmaktadır. Çocuklardaki burun yapısından kaynaklı burun tıkanıkları ise tamamen geniz etinin büyümeye başlamasından sonra ortaya çıkmaktadır. Burun yapısında geri kısımda kalan geniz eti, büyümeye başladığında çocuklarda geceleri sesli bir şekilde nefes alıp verme durumu, sürekli ağızdan soluma durumu ve bazen de horlama durumları oluşmaktadır.

Enfeksiyon geçirmek : Soğuk algınlığı kategorisinde bulunan hastalıkları geçirme durumu beraberinde burun tıkanıklığını da getirmektedir. Yaş olarak genç olan kişilerde daha sık meydana gelen bu tip enfeksiyonlanmalar, burundaki zarları şişirdiği için salgılanan sıvıda artışlar meydana gelir. Bununla birlikte de sinüslerde ve burunda bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonlara karşı daha güçsüz bir vaziyette kalmasına neden olmaktadır.

Burun tıkanıklığını gidermek için ne yapılmalıdır?

 Burun açıcı ilaçlardan faydalanılabilir : Doktor kontrolüne gidildiğinde doktorunuzun uygun göreceği takdirde antihistaminik etkili ilaçlardan faydalanılabilmektedir. Bu tip ilaçlar burnunuzdaki iltihaplanma durumunu ve şişmeyi en aza indirgeyecektir. Kullanım şekilleri de ya burna sıkılan spreyler olarak veya ağızdan alınan tabletler şeklindedir.

Sıvı tüketimi ihmal edilmemelidir : Solunum sisteminin sürekli nemlendiriliyor olması, burun tıkanıklığını hafifletecek sebeplerdendir. Hastalık süreçlerinde bol bol sıvı yiyecek ve içeceklerden tüketerek hem boğazınızı nemlendirmeniz hem de sıvıların mukus atımına yardımcı olmasını sağlamanız mümkün olmaktadır.

Bol baharatlı gıdalar tüketilebilir : Baharat tüketimi vücuttan balgam sıvısının atılımını kolaylaştırmaktadır. Karabiber, köri, kırmızı biber gibi baharatlar burun açma konusunda doğal yardımcılardır.

Tuzlu su kullanılabilir : Eczaneden satın alabileceğiniz hazır tuzlu suların yanında kendi evinizde de doğal malzemelerden hazırlayacağınız tuzlu suları kullanabilirsiniz. Evde tuzlu su hazırlamak için de ihtiyaç duyulan malzemeler; çay kaşığının ucu kadar karbonat, yarım tatlı kaşığı miktarında deniz tuzu ve bir bardak sudur. Bu malzemeleri spreyleme özelliği bulunan bir şişeye koyarak çalkalayıp ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda sıkmanız önerilmektedir.

Buharlı bir ortam yaratılabilir : Buhardan yararlanmak için istenirse buharlı bir ortamda sıcak bir banyo yapılabilir veya piyasada satılan buhar makinalarından satın alınarak hastalanıldığında odaya buhar vermesi sağlanabilir. Böylelikle burun kanalları açılarak daha rahat nefes alınması sağlanır.

Geçmeyen burun tıkanıklığı nedenleri nelerdir?

Geniz eti bulunması : Burnunda geniz eti bulunan kişilerin, normal insanlara göre burnunun iç yapısı ve hava kanallarının yapısı bozulacağı için otomatikman da nefes alma süreci sıkıntılı olmaktadır. Geniz eti orada bulunduğu sürece de devam eden bir burun tıkanıklığı durumu söz konusu olacaktır.

Tümör durumu : Burnun içerisinde bulunan tümörler, acil olarak tedavi uygulanması gereken ciddi burun tıkanıklıkları yaratan öğelerdir. Öncelikle tomografi yapılarak bu tümörün büyüklüğü ve bölgeden alınabilir olup olmadığına bakılır. Eğer alınabilir durumdaysa bölgeden alınarak rahat edilmesi sağlanmakta, alınamayacak pozisyondaysa rahat nefes alımı için ilaç kullanımı uygulanmaktadır.

Sinüzit hastalığı : Sinüzit hastalığı geçiren kişilerde burun tıkanıklığı kaçınılmaz bir semptom olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak sinüzitin tetiklendiği durumlarda, dönemsel olarak daha yoğun yaşanabilmektedir. Tabi hastalıktan dolayı hem burun tıkanıklığının yanında bir yandan da çok fazla yoğun baş ağrısı da yaşanmaktadır.

Burun tıkanıklığının zararları nelerdir?

Bir kişinin burun tıkanıklığı problemi yaşaması vücudunda şu tip sorunlara yol açmaktadır;

Akciğerlere az miktarda oksijen gittiğinden vücuttan karbondioksit yeterli derecede atılamamaktadır.

Uyku sürekli bölündüğünden ve kalitesiz bir uyku yaşandığından, vücutta sürekli bir yorgunluk hali hüküm sürer.

Vücudun her bölgesine kanla birlikte taşınan oksijenin yetersiz kalması, dokular hasar görerek hastalanmaya başlar.

Kalitesiz uyku problemi yüzünden kalp normal performansından daha çok çalışmaya başlamakta ve kalp problemleriyle kronik akciğer problemleri gibi kötü sonuçlar doğmaktadır.
Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.